KOČIČÍ OČI
D8-116
lávka pro
pěší na 75,6 km

Autory lávka pro pěší a cyklisty spojující města Chlumec a Ústí nad Labem, resp. zaniklou obec Úžín, která tvoří nepřehédnutelnou dominantu na cca 75,6 km dálnice D8 jsou Ing. Václav Mach, Ing. Vít Hoznour, Ing. arch. Iveta Torkoniaková. Lávka začala sloužit svému účelu spolu s otevřením úseku dálnice spojující město Ústí nad Labem s německou dálnicí A17 v roce 2006 (68,884 km u Trmic až 92,208 km na hranicích u Krásného Lesa).

Jedná se o celosvařovanou ocelovou rámovou konstrukce (Vierendelův trám) se dvěma hlavními nosníky v osové vzdálenosti 4,0 m a o třech polích s rozpětím hlavních nosníků 24,75 + 43,50 + 24,75 m na železobetonových pilířích a opěrách. Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) ocenila v září 2007 lávku prestižní cenou European Steel Design Awards.

Pokud se vydáte od parkoviště u Nového rybníka v Chlumci (oblíbené koupací místo s malou písčitou pláží)cestou vedoucí mezi tímto a Zámeckým rybníkem, dojdete až přímo k lávce. Pokud byste za lávkou pokračovali rovně, po chvíli dojdete do míst, kde poblíž Ústeckého letitě v minulosti bývalo odporné odkaliště. Dnes už to ale neplatí a narazíte zde na krásné jezero plné ryb. Jezero je sice soukromé, určené ke sportovnímu rybolovu, ale asi Vám hlavu nikdo neutrhne, pokud sem lehce nakouknete.

     

Kočičí oči nad dálnicí D8

Lávka pro pěší "Kočičí oči"

Kočičí oči mají cenu ECCS

Letecký snímek lávky

Ze špinavého odkaliště v Úžíně se stal čistý rybník (08-2013)

Nový rybník u Chlumce >>>

Chlumec >>>

     
     
     
     

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
3.11.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: