HOSTIBEJK
226 m
přírodní památka

Březen 1944 znamenal pro Kralupy nad Vltavou strašnou pohromu. Přes 1120 domů bylo poškozeno nebo zcela zničeno, českých občanů zemřeno ten den víc jak 145. Při náletu na rafinérii, která v té době stála úplně jinde než stojí teď, hned první bomby zasáhly přímo zásobník a město v mžiku zahalil černý dým, přes který spojenečtí letci nic pořádně neviděli a tak shazovali,  naslepo tříštivé pumy na celé město.

Proč zmiňovat nálet na Kralupy? Jedním z důvodů je fakt, že na vrcholu Hostibejku se nachází protiletecká pozorovatelna, která zde byla zřízena německým vojskem na začátku druhé světové války. Dalším důvodem, ač možná ne moc "líbivým" je fakt, že právě zmiňované bombardování málem srovnalo skoro celé Kralupy nad Vltavou se zemí. Faktem který z této skutečnosti vyplývá je bohužel to, že Kralupy nemůžou nabídnout turistům to co většina našich měst, tedy historické jádro s mnoha historicky zajímavými budovami ... a vrch Hostibejk je tedy spíše vyhledávanou atrakcí pro místní obyvatele než pro turisty z dalekého okolí. A přitom je to krásné klidné místo, s krásným výhledem na město. Málo koho v dnešní době napadne, samozřejmě krom místních, že výlet sem lze krásně spojit s výletem po Dvořákově naučné stezce na zámek Nelahozeves, který je po domluvě pro skupiny turistů přístupný v podstatě po celý rok.

Nesmíme zapomenout ale ani na geology, pro něž je Hostibejk velkou raritou - Hostibejk je tvořen souvrstvím karbonu a křídy a před zhruba 65 miliony let býval vrch dnem pravěkého moře, ale to ještě lidstvo neexistovalo.

Ne vždy však byl Hostibejk zalesněný. V roce 1902 se o to postaral až místní okrašlovací spolek, který též nechal v roce 1912 vystavět schody vedoucí z města k vrcholu Hostibejku. Od roku 2002 je vrch Hostibejku vyhlášen přírodní památkou a v posledních letech prochází postupnou revitalizací a pro návštěvníky zde byly doplněna například "lavička usmíření" či prolézačky ve tvaru mnohoúhelníku. K vrcholu Hostibejku se vztahuje i jedna tragická událost z konce druhé světové války - ale to už na Vás, v následujícíh odkazech jí jistě najdete ;-)

                       

Hostibejk na facebooku    

Kralupský Hostibejk

Hostibejk – geologická charakteristika

Skalní útvary na Hostibejku zažily i dinosaury (rozhlas.cz 2017)

Naučná stezka Hostibejk

Hostibejk – hrady.cz

Hostibejk

Hostibejk

Hostibejk

Druhá pozorovatelna cca 700 metrů od Hostibejku + odkaz na mapu

                       
                

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.6.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností:

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: