KOHOUT
(Krohberg)
589 m
vrch s rozhlednou

Zrekonstruovaná, v dubnu 2011 znovuotevřená, volně přístupná rozhledna mezi Valkeřicemi a Benešovem nad Ploučnicí, necelých 150 metrů pod vrcholkem kopce Kohout. Rozhledna neoplývající kruhovým, ale spíše omezeným výhledem je přístupná po odbočce z modré turistické značky vedoucí z Benešova nad Ploučnicí přes Valkeřice a Merboltice na Strážný vrch. Zdatní turisté dávají přednost pěšímu výletu z Benešova, je třeba se ale připravit, že na zhruba čtyřech kilometrech zdoláte převýšení skoro 400 metrů.

V plánu bylo původně postavit šestnáctimetrovou kamennou věž. Jenže to nějak nevyšlo s financemi a tak byla, v té době nezalesněném vrcholku Kohoutu, postavena rozhledna železná na kamenné podezdívce. Slavnostně byla otevřena v roce 1908 a nesla jméno Františka Josefa I. Stavba vydržela v dobré kondici docela dlouho - až do konce devadesátých let, kdy už jí dávno přerostl okolní les a výstup na ní byl již vyloženě hazardem pro její neutěšený havarijní stav. Já osobně jsem jí navštívil v roce 2005 a to už se na její železnou plošinu vystoupat nedalo, navíc byla zcela skrytá v zrostlém lese. Naštěstí pro nás, rozhledumilné lidi, se podařilo (díky obci Valkeřice, Klubu Českých turistů a Ústeckému kraji) domluvit s vlastníkem, který rozhlednu nechal v letech 2010 - 2011 opravit a částečně i vykácet les kolem. Rozhledna se povedla, s kácením stromů bránících kruhovému výhledu už to moc neklaplo - stále je odtud jen omezený výhled převážně východním směrem.
Každá rozhledna u nás má své osobní kouzlo. Zde je určitě velkým plusem, že Kohout byl opraven a do špičky vyhlídkové věže "dostal" krásného "kohouta". Rozhodně si sem naplánujte výlet a vůbec se nebojte toho, že vyhlídková plošina rozhledny je malinká a moc lidí najednou se sem nevejde. A i ten "omezený" výhled pro Vás bude dostatečnou odměnou za výšlap. Ten někdo označuje i za "nudný", ale to rozhodně není pravda - přístup z Valkeřic nabízí výhledy na okolní i daleké vrchy (určitě si všimnete například rozhledny na Strážném vrchu u Merbortic), z dálky uvidíte Českou Lípu, Ralsko, hodně vrcholů patřících do Lužických hor, Ještěd ...

     
     
     

Rozhledna Kohout u Valkeřic

Rozhledna Kohout - Český rozhlas

Rozhledna na Kohoutu

Vrch Kouhout na wikipedii

Rozhledna Kohout

Zřícenina rozhledny Kohout - zriceniny.eu

Z Benešova nad Ploučnicí na zříceninu hradu Ostrý a rozhlednu Kohout

Bývalé lomy u Valkeřic >>>

U Lomu - 563 m >>>

     
     
     
     
     
     

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
3.11.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: