LOVEČKOVICE
(Loschowitz)
bývalé nádraží

Některé drážní budovy na trati Lovečkovice - Úštěk dodnes stojí - například z nádraží v Levíně je rekreační objekt, budova horního nádraží v Úštěku dodnes stojí, je opravená a slouží k trvalému bydlení.

Nádražní budova v Lovečkovicích je dnes sice soukromým majetkem, ale část bývalého nádraží opět ožívá díky Zubrnické muzeální železnici a obci Lovečkovice. Bylo zde vybudováno obecní informační středisko a muzejní expozice v objektu vedle bývalé budovy železniční stanice.

Úsek železniční trati (Velké Březno - Verneřice / Úštěk) z Úštěka do Lovečkovic byl slavnostně zprovozněn 11.9.1890. Stavitelem trati, tedy i "horního" nádraží byla vídeňská firma Stern a Hafferl.

V době první republiky byla trať hojně využívána i pro rekreační účely. V období hospodářské krize ve třicátých letech se uvažovalo na úseku z Lovečkovic do Úštěka zastavit provoz. Po odsunu původního německého obyvatelstva po roce 1945 byl skoro zlikvidován místní průmysl, podniky začaly využívat silniční dopravu a tak nákladní doprava na trati klesla na minimum. V sedmdesátých letech už byla jen otázka času, kdy bude trať zrušená. Ještě jí ale stihl proslavit film "Páni kuci", který se zde natáčel (převážně ve stanici Levín).

27.5.1978 po trati naposledy projely motorové vozy a provoz byl tímto definitivně ukončen. V letech 1985 - 1988 byl zlikvidován traťový svršek na úseku Lovečkovice - Úštěk (úsek Lovečkovice - Verneřice již v letech 1978 - 1979).

     

Minimuseum Lovečkovice >>>

Lovečkovice >>>

Zubrnická museální železnice >>>

Železniční muzeum Zubrnice >>>

Železniční stanice Lovečkovice

Co je nového v Lovečkovicích -
zubrnická museální železnice (2018)

Traťmistrovský okrsek Lovečkovice má novou střechu
- zubrnická museální železnice (2016)

Na trať do Lovečkovic by znovu mohly po 40
letech vyjet vlaky - idnes.cz (2017)

     
     
     
     
     
     
     
     
    
    
     

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.6.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: