LOVOŠ
(Lobosch)
570 m

Výrazný, z veliké dálky viditelný kopec tyčící se severozápadně za městem Lovosice - to je Lovoš. Celý masív se skládá ve dvou vrcholů - Lovoše (570 m) a Kybičky (489 m). Zatímco vyšší z vrcholů je nefelinitový a na jeho vrcholu stojí i turistická chata s občerstvením, kam se stále hrnou davy turistů toužící po 360 st. rozhledu z výšky po okolí, menší z vrcholů je trachytový i o něco méně známý a navštěvovaný.

Lovoš včetně svých svahů je národní přírodní rezervací se skalními věžemi, suťovými poli, s lesostepními porosty, na jížních níže položených svazích s ovocnými sady.

Masív Lovoše je ze západní strany ohraničen tělesem dálnice D8, ze severu a východu pak železniční tratí Lovosice - Teplice (od roku 2013 v úseku Lovosice - Radejčín bez provozu). Severní svah Lovoše končí v malebném Oparenském údolím s Milešovským potokem, hojně navštěvovaným turistickým cílem, stejně jako zřícenina hradu Oparno poblíž Černodolského mlýna na konci obce Oparno, do jejíž katastru Lovoš spadá.

O historii a současnosti Lovoše, resp. chaty na jeho vrcholu se mnohé dočtete (včetně zajímavého videa) na níže uvedených odkazech. Na Lovoš se můžete vydat jednou ze čtyř oficiálních turistických cest. A to po modré značce od Černodolského mlýna (či obce Opárno), po žluté z obce Bílinka (poblíž exitu 52 dálnice D8), po zelené ze železniční zastávky Lovosice - město nebo po žluté značce vedoucí z Malých Žernosek Oparenským údolím a dále po "Císařských schodech" na vrchol.

Pokud použijete je svému výletu na vrchol Lovoše automobil, prosím přemýšlejte, než někde zaparkujete - mnozí návštěvníci občas svými vozy blokují vjezdy do garáží, zahrad, úzké silničky kudy pak nemůže projet záchranářská technika ...

     

Lovoš na wikipedii

Trocha historie

Krásné video z dob socialismu

Oficiální stránky Chaty na Lovoši

Chata na Lovoši - kčt.cz

Webová kamera na Lovoši

Naučná stezka Lovoš

Lovoš - českéstředohoří.cz

Sady pod Lovošem

     

Bývalá rozhledna na Lovoši

Rozhledna na vrchu Lovoš

Kříž na Lovoši

Praotec Čech vylezl na Lovoš! - denik.cz

Výlet na Lovoš a do Opárenského údolí

Les plný jedlých kaštanů

Pokud ještě nemáte turistickou známku
z Lovoše

     

Národní přírodní rezervace Lovoš

Národní přírodní rezervace Lovoš

Čedičová hora Lovoš - českýrozhlas.cz

Geologická charakteristika Lovoše

Lovoš na Facebooku 

Studánka Lovoš

Lovoš, kopec odjinud - lidovky-blog.cz

Sady pod Lovošem

     
     
     
  

Oparenské údolí >>>

Zřícenina Oparno >>>

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.10.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: