OPÁRENSKÉ
ÚDOLÍ

Přibližně šest kilometrů dlouhé údolí s protékajícím Milešovským potokem a podmáčenými loukami pod svahy majestátní hory Lovoš vedoucí od Velemína až do Malých Žernosek. Údolím navíc vede aktuálně neprovozovaná železniční trať z Lovosic do Teplic, jejíž zřejmě posledním hřebíčkem do rakve, byl mohutný sesuv půdy na těleso dálnice D8 nad Litochovicemi v roce 2013. Zatím co v době po sesuvu se stát dušoval, že trať opraví a přes místo sesuvu postaví most, v roce 2018 ministr dopravy otočil a prohlásil, že oprava by byla moc finančně náročná a pro těch pár cestujících se nevyplatí opravovat. Nyní se opět blýská na lepší časy a Ústecký kraj trvá na obnově trati. Informace z jara 2020 nasvědčují tomu, že do sedmi let bude přes sesunutý úsek postaven železniční most a v letní sezoně 2020 bude do Opárenského údolí o víkendech opětovně zajíždět vlak z Litoměřic.
Malebné klikaté údolí lemované lesy i skálami, s několika podchody pod železniční tratí a několika mlýny (dříve jich tu byla skoro desítka) je už několik desetiletí vyhledávaným turistickým cílem. Velkým zdejším lákadlem je vrchol Lovoše (570 m) i zřícenina hradu Oparno. Vstupů do údolí je několik - ten nejznámější je u nedávno zrekonstruovaného Černodolského mlýna z obce Oparno. Ještě před pár lety tu o víkendech vystupovaly davy lidí na blízké železniční zastávce. Vlak bohužel nahradily automobily, kterými se do centrální části údolí dopravuje stále více lidí. Hodně využívaný je i vstup do údolí z Malých Žernosek, i díky blízkému přívozu přes Labe do Velkých Žernosek. Údolím prochází kdo několika turisticky značených tras i Naučná stezka Lovoš (z Malých Žernosek až na vrchol Lovoše) a frekventovaná cyklomagistrála Most – Doksy. Cyklistů lze v Opárenském údolí potkat opravdu mnoho, ale stejně tak zde potkáte houfy pěších turistů, rodin s dětmi i výletníky s psími kamarády. Hlavně o víkendech je velmi navštěvovaný nedávno rekonstruovaný Černodolský mlýn, který krom ubytování v penzionu a restauračních služeb nabízí i venkovní obcerstvení s dětským hřištěm, malým jezírkem plným života a ohradou s kozami, které si děti můžou zakoupenými granulemi sami nakrmit. Jen o necelý kilometr dál směrem na Velemín se nachází Opárenský mlýn, citlivě zrekonstruovaný Asociací turistických oddílů mládeže, který slouží jako základna tomíků i jako enviromentální středisko.
V Opárenském údolí nebo v jeho těsné blízkosti lze spatřit i dva silniční mosty vysoko nad údolím, po nichž vede dálnice D8 a jejichž výstavba byla technicky velmi náročná - stavebníci museli omezit stavební práce v údolích na absolutní minimum (žádná těžká technika ani zásahy do ekosystémů), neboť zde protékají Milešovský a Chotiměřský potok. Práce zde byly nesmírně náročné a technicky složité, ale oba mosty se podařily a již slouží veřejnosti. Jedná se o Opárenský most (přístup do údolí z Velemína) a Most přes Chotiměřský potok (přístup do Opárenského údolí od Chotiměři).

        
        
     

Železniční linka T4 (sezona 2020) >>>

Opárenské údolí - ceskestredohori.cz

Opárenské údolí

Opárenské údolí na videu

Procházka Oparenským údolím 

Opárenské údolí - historie

Výlet na kole pře Opárenské údolí - kudyznudy.cz

Opárenský mlýn - A-TOM

Opárenský mlýn

Opárenský mlýn - toulavá kamera

Oprava zničeného Opárenského mlýna

Černodolský mlýn

Černodolský mlýn

Kondrádův mlýn

Císařský mlýn

Sportovní areál Malé Žernoseky

        
     
     
        
        
     
        
        
     
        
        
     

Opárenský most >>>

Zřícenina hradu Oparno >>>

Opárenský dálniční most D8-057 >>>

Dálniční most přes údolí Chotiměřského potoka D8-058 >>>

Oparno >>>

Chotiměř >>>

Malé Žernoseky >>>

Velké Žernoseky >>>

Přívoz Malé Žernoseky - Velké Žernoseky >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
11.5.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: