RADOBÝL
vrch - 399 m
přírodní památka

Jakoby "ukousnutá" část vrcholu Radobýlu s z velké dálky viditelným křížem na vrcholku(v pořadí již osmmým) je od roku 1966 přírodní památkou. Jeho současný tvar má na svědomí odtěžení části vrcholu při těžbě čediče a stavebního kamene, která byla ukončena ve třicátých letech 20. století. Díky tomu, že si nikdo po ukončení těžby nelámal hlavu s jeho rekultivací, můžeme dodnes obdivovat velice zajímavou odkrytou stavbu původně podpovrchového tělesa -
v několika různých směrech dobře patrné sloupcovité uspořádání výlevné horniny - čedičové sloupce.

Radobýl, na jehož vrcholu už v roce 1358 stávala gotická kaple (zchátrala na konci 18. století), daroval v roce 1359 Karel IV. městu Litoměřice, aby zde založilo vinice. V roce 1622 byl na vrcholu postaven první kříž, v roce 1842 byl na Radobýlu vysázen les a v roce 1860 pak postavena nová kaple sv. Mikuláše na místě té původní. Křížů se v průběhu času na Radobýlu vystřídalo již několik a vždy lákaly nejen turisty, ale také blesky. Poslední kříž byl na vrcholu vztyčen v roce 1992 poté, co v roce 1984 zničila předchozí kříž vichřice.

Vrchol Radobýlu nabízí nádherný kruhový rozhled do dalekého okolí
a na města Litoměřice a Lovosice.

Pro turisty sem vede žlutě značená turistická cesta přímo od Horního nádraží v Litoměřicích, dlouhá 4 km, vedoucí kolem zadní části bývalých kasáren, kolem Vily Veveří (Vila Pfaffenhof), kde sídlilo za války Gestapo a dále odbočkou přímo na vrchol Radobýlu. Žlutá značka vede až na železniční zastávku Žalhostice, odkud jezdí vlaky zpět na Horní nádraží v Litoměřicích (nebo do Lovosic), takže se nabízí udělat si pěkný pěší výlet - cesta mezi oběma nádražími přes vrchol Radobýlu je dlouhá cca 6 km.

K vrcholu Radobýlu se váže i osud básníka Karla Hynka Máchy, který z jeho vrcholu v roce 1836 zpozoroval požár na okraji Litoměřic. Vydal se na pomoc hasit a zřejmě se omylem při hašení napil odpadní vody z kanalizace, která se při hašení používala a o 14 později zemřel na bakteriální infekci. Druhá verze jeho smrti je taková, že zemřel na zápal plic z uřícení, když běžel pomáhat hasit požár.

     

Mezi Radobýlem a sousedním vrcholem Bídnice (361 m) se pod zemským povrchem rozkládá starý důl, kde se 19. století těžil vápenec, ukrytý v sedmi metrové vrstvě ve skalním masívu. Po jeho vytěžení vznikl v podzemí rozsáhlý systém podzemních chodem chráněných shora cca 50 metrovou vrstvou slínovce. V roce 1944 se jednalo se přibližně o 30 km chodeb, které byly perfektně chráněny proti případnému bombardování. V hlavním stanu Třetí říše se v tomto roce rozhodlo o ukončení těžby v dole a přesunutí sem zbrojní výroby. Bezprostředně poté vznikl v Litoměřicích pobočný koncentrační tábor - pobočka tábora Flossenburg, kterým prošlo přes 18 tisíc věznů z celé Evropy. Od léta 1944 zde budovali Podzemní nacistickou továrnu Richard I a II.

A snad ještě jedna malá poznámka související s názvy Radobýl a Richard - v části bývalého dolu Richard II se nachází Úložiště radioaktivních odpadů, které je však situováno severněji, přímo na úpatí vrchu Bídnice, takže bývá s Radobýlem chybně spojováno.

Radobýl na wikipedii

Neničte modráskům domečky !!! Příspěvek ze dne 29.8.2018 

Radobýl - ceskestrodohori.cz

Kamenolom Radobýl

Přírodní bohatství Radobýlu - rozhlas.cz

Radobýl - turistika.cz

Radobýl - ceskatelevize.cz

Geologická charakteristika Radobýlu

Různě orientované sloupovité odlučnosti Radobýlu

Radobýl - přírodní památka

     

Radobýl - startovací paragliding místo

Radobýl - turistická známka

Radobýl - geologie

Výlet na Radobýl

Radobýl - hrady.cz

Podzemní nacistická továrna Richard >>>

Bídnice - 361 m >>>

Vila Veveří (Pfaffenhof) >>>

Žalhostice >>>

Velké Žernoseky >>>

Píšťany >>>

Litoměřice >>>

       
     

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: