Tip na výlety v okolí dálnice D8

Milešovka - 837 m

Díky své poloze je tato nádherná znělcová kupa odedávna považována za královnu Českého středohoří, která lákala davy turistů pokochat se překrásným dalekým výhledem. V roce 2020 to už bude přesně 200 let, co zde byla zřízen první hostinec a 165 let, kdy zde byla postavena první rozhledna, kterou v roce 1904 vystřídala Meteorologická stanice s vyhlídkovou věží, která je dodnes za poplatek přístupná veřejnosti.

Milešovka láká výletníky celoročně a v podstatě za každého počasí, vždy ale doporučujeme podívat se nejdříve na místní webkameru a vyhnout se výšlapu na královnu v bouřce, ne nadarmo se jí říká "Hromová hora". Turisté sem chodí i za "zážitky", tedy východ a západ slunce, když je všude okolo nízká oblačnost, bývá vrchol Milešovky "nad mraky", což láká mnoho příznivců romantických pohledů. Až se budete vyrážet, nezapomeňte na větrovku, popřípadě pevnou pláštěnku - na vrcholu Milešovky skoro permanentně fouká vítr průměrnou rychlostí 8,6 m/s.

Na Milešovku sice vede lanovka, ale zklamu Vás, je pouze nákladní a pro veřejnost zapovězená. Na vrchol se dostanete pouze pěšky a to po modré turistické značce z Velemína, po červené z Milešova nebo po červené z druhé strany z Bílky či od železniční stanice Žim, kterou doporučujeme opravdovým turistům - je to velice příjemná, cca 6 km dlouhá cesta. Pokud budete vyrážet na výlet autem, doporučuje se výstup na Milešovku buď z Bílky, kde je pro návštěvníky vybudované parkoviště, nebo z obcí Velemín či Milešov. Rozhodně však zapomeňte na zdolání vrcholu na kole - nejen, že cesty k vrcjolu jsou místy dost strmé, úzké a kamenité, ale je zde velká frekvence návštěvníků a jízda na kole zde ohrožuje bezpečnost všech. Stejně tak si rozmyslete cestu s kočárkem. Pokud se vydáte na vrchol se čtyřnohým přítelem, nezapomeňte, že Milešovka se nachází v CHKO, tedy se zakázaným volným pobíháním psů. Mějte tedy svého miláčka vždy pouze na vodítku - pohybuje se zde mnoho výletníků též se psy a taky hodně dětí.

I v současnosti funguje na Milešovce pohostinství, takže se nemusíte bát, že se umřete žížní nebo hlady. Možnost občerstvení je ostatně i na začátcích (či koncíchú turistických cest). Pokud si ponesete vlastní pochutiny, odneste si zpět v výletu prosím krom nezapomenutelných zážitků i obalu od nich. A nezapomeňte - odpadky pouze do odpadových nádob k tomu určených, ne jen tak pohazovat na zem, ale to jistě všichni víte ;-)

Přejeme Vám, aby Vám při výšlapu na Milešovku vyšlo počasí. Krásný rozhled !