Jízda v omezení aneb jak vznikají kolony

Kolona jakoby z ničeho nic - aktuální ranní fenomén před Prahou. Rádio ani fejsbúk nehlásí žádnou nehodu či porouchané vozidlo a Vy stejně buď pomalu popojíždíte nebo stojíte před omezení či přímo v něm. Je to strašně otravné, zdržující ...

Předně je třeba si uvědomit, že za těmito "fantomovými" kolonami stojíme jen a pouze my, řidiči. Pro velkou část řidičů je totiž zásadním problémem udržet si od vozidla před sebou dostatečný odstup (minimálně takový, aby při přibrzdění vozidla před nimi sami nemuseli brzdit, aby stačilo jen sundat nohu z plynu), ideálně pořád stejný, tedy jet konstantní rychlostí, resp. stejnou jako vozidlo před nimi. Pokud se tak neděje, bývá scénář v podstatě přesně takovýto - jeden zpomalí, druhý za ním zpomalí trochu víc, aby to do něj nenapral, třetí zpomalí ještě o trochu víc a tak dál až do chvíle, kdy poslední řidič a všichni za ním, budou muset úplně zastavit a postupně tak vznikne několikakilometrová kolona, která se jen pomalu rozjíždí, protože v každém autě nesedí "dokonalý řidič", někomu chvíli trvá než se rozjede, někomu to třeba chcípne a další se rozjíždějí opatrně pomalu. Kolona se časem rozjede a řidiči většinou jedou opatrněji, protože se snaží někde vykoukat, proč vlastně stáli.Takže jeden důvod už jsme si nastínili - neschopnost jezdit plynule. Ale pojďme se podívat i na další. V omezeních se dvěma zúženými pruhy vedle sebe, kde je levý pruh většinou zapovězen pro nákladní vozy či auta širší než 2 - 2,2 metru, se mohou fantomové kolony občas objevit také. Důvodem může být jen třeba "náhlé" vybočení návěsu kamionu jedoucího v pravém pruhu do levého pruhu, kdy řidič jedoucího za tímto návěsem v levém pruhu musí nutně (ať už z leknutí nebo z obavy) přibrzdit, přičemž řidiči jedoucí za ním přibrzdí také - někdo víc, někdo míň, záleží na tom jaké mají rozestupy, jak rychle jedou, jak moc se věnují řízení atd. a opět hrozí, že se doprava v levém pruhu zcela zastaví.

Dalším důvodem, který ovšem platí jen pro omezení, kde jsou dva pruhy samostatně od sebe (jako například aktuálně na D8 od 7,5 km směr Praha) je to, že
do levého pruhu vjíždějí vozidla, která tam podle zákazové značky nemají co dělat - t.j. nákladní vozidla nad 3,5 tuny, která pak brzdí provoz tím, že jedou 80 km/h místo povolených 100 km/h. Mnohdy tudy jedou i vozidla táhnoucí vleky nebo vozíky, kteří zde též svojí pomalejší jízdou brzdí ostatní. Ano, opravdu brzdí. Řidiči vozidel, kteří chtějí jet méně jak 80 km/h v levém pruhu omezení nemají co dělat. Bohužel opak je pravdou - někteří řidiči totiž po dálnici jedou osmdesátkou a v omezení ještě více zpomalí, není neobvyklé, že zde jedou třeba 60 km/h, což je samozřejmě špatně. A zde opět nastává ten zásadní problém zvaný plynulost popsaný v prvním odstavci ...

Vše je tedy pouze na úsudku a ohleduplnosti každého jednotlivého řidiče. Ti totiž bývají často málo předvídaví a problém zpomalení vozidel před sebou mnohdy řeší až na poslední chvíli - tedy dupnutím na brzdy - a zde platí pravidlo, že čím ostřeji takový řidič brzdí, tím větší dopad jeho "manévr" na vozidla za ním to má. Dá se tedy všeobecně říci, že čím víc "agresivních" či "bojácných" řidičů v koloně jede, tím hrozí větší riziko vytvoření fantomové kolony. Agresívní řidiči totiž jezdí stylem brzda - plyn, ti bojácní zas "příliš pomalu". Přitom opravdu stačí jen dodržet zásady plynulé jízdy s dostatečným odstupem. Vždyť o kolik Vás ve finále zbrzdí to, že nepojedete vyloženě nalepení za autem před sebou, tedy stylem brzda -plyn, ale udržíte si odstup třeba 15 - 50 metrů? Nezbrzdí Vás to, naopak to vysokou měrou přispěje k tomu, že průjezd omezením bude plynulý a rychlý.

Dnes a denně se s těmito kolonami setkáváme na "naší" Dálnici D8 v úseku mezi exitem 9 a hlavním městem. Snad krom víkendů, kdy bývá provoz o poznání slabší, zde vznikají každý den a vždy v několika časových úsecích již od brzkých ranních hodin. Jak jsme již zmínili, v našem případě jde hlavně o směr na Prahu, kde se jezdí dvěma samostatnými jízdními pruhy, bez možnosti předjíždějí. Ve směru z Prahy je tento jev ojedinělý. Někdy se zastavíte až v přímo v koloně uvnitř omezení, někdy už se popojíždí skoro od exitu 9 i přesto, že kolona v omezení začíná až třeba na 6 kilometru. Máme tu velký problém - někteří řidiči zde z rychlosti dejme tomu 130 km/h v levém pruhu nedokáží postupně (ne razantně) snížit rychlost na 80 km/h a plynule vjet do omezení. Někteří zde totiž aniž by museli, jedou levým pruhem a snižují navíc rychlost nesmyslně brzy a na mnohem mnohem nižší hodnoty, někdy i jen 40 km /h zcela bezdůvodně, i když před nimi není žádná kolona, nejede žádné auto ... oni prostě jedou tím svým levým pruhem, protože přeci nepojedou pravým v omezení a nepotáhnou se za kamiony. Kdyby viděli, že kamioňáci ve většině případů ovládají plynulou jízdu s rozestupy úplně v pohodě, možná by změnili názor. A to nemluvě o tom, že někteří v levém pruhu omezení ani nedokáží vyvinout maximální povolenou rychlost 100 km/h. Některým řidičům pak za nimi bouchnou saze a začnou je stylem brzda plyn popohánět, čímž dosáhnou pouze jediného, totiž že někdo za nimi bude muset nakonec zastavit a vytvořit tak fantomovou kolonu.


Odborníci tvrdí, že časté se stresování v každodenních kolonách má špatný vliv na duševní zdraví řidičů. Muži se prý stresují v kolonách až sedmkrát více jak ženy, nejraději by s kolonou bojovali, ale nemají jak - nemůžou na ní zaútočit ani z ní utéct, zatímto ženy si prý pustí rádio .... Takže doporučujeme nemlátit vztekle do volantu, snažit se uklidnit a sprostě nenadávat (mnohdy to pochytí potomci v autě). Chce to klid, nohy už v teple většinou máte, tedy pokud nemáte u auta děravou podlahu. Tyto fantomové kolony odborníci nazývají tzv. "Stop and Go vlny". Jejich výzkumem se odborné tými zabývají už desítky let, ale jak vidno, zatím nikdo s jiný řešením, než radou "jet plynule a s dostatečným rozestupem" nepřišel.

 Prosím zkuste si tuto radu postupně osvojovat. Minimálně už jen proto, abyste Vy sami nebyli jednou z příčin takových kolon.

Vaše D8 ;-)

Alb Albrecht I 2018

Přečtěte si také ...

Jak je to s dálničními poplatky na D8?

Odstavené vozidlo na dálnici

Omezení jízd nákladních vozidel v České republice

Seznamte se ... Trojúhelník!

Víte co má obsahovat podle zákona povinná výbava automobilu?

Patníky ... sorry, vlastně "směrové sloupky"

Jízda v omezení aneb jak nevytvořit svým stylem jízdy kolonu

Kudy objet uzavřenou dálnici u hranic?

Umíte správně najet na dálnici ???

Leváci ... aneb jízda levým pruhem

Jak chodit správně po silnici ...

Jízda v omezení aneb jak vznikají kolony

Řidiči ve věku nad 65 let za volantem

Malé zamyšlení nad billboardy