Víte co má obsahovat podle zákona
povinná výbava automobilu?
 
 

Aktuální povinná výbava auta se skládá z reflexní vesty, výstražného trojúhelníku a lékárničky. Trojúhelník musí být musí být homologován podle předpisu EHK č. 27, reflexní vesta zas musí být umístěná v dosahu řidiče ve vozidle. Povinná už není sada pojistek a náhradních žárovek, přesto vůbec není na škodu, v autě žárovky či pojistky dál vozit.
Pro motocykly je povinná výbava o dost jednodušší - těm stačí vozit lékárničku a reflexní vestu. V lékárničce navíc nemusí mít hladkou náplast na cívce a isotermickou folii.
Pozor, autobusy a sanitky musí vozit povinně i hasící přístroj, pro který platí jistá pravidla, která si můžete v zákoně dohledat.

Rezerva
Co se týče náhradního kola a sady na jeho výměnu, tak platí, že pokud je automobil vybavený tzv. dojezdovými pneumatikami (třeba runflat) umožňující indikací defektu a nouzové dojetí, není rezervní kolo povinné. Rezervní kolo pak s sebou nemusí vozit ani ti řidiči, kteří mají díky asistenční službě zajištěnou výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky. Alternativou k náhradnímu kolu je sada na opravu pneumatik. Pokud však ani jedno nesplňujete, i nadále musíte s sebou vozit náhradní kolo (ráfek s pneumatikou), včetně klíče na matice (šrouby) od kol a příruční zvedák s dostatečnou nosností.
Rezervní kolo nemusí mít  městské autobusy, zásahové požární automobily a komunální vozidla, která jsou provozována na omezeném území v operativním dosahu servisních služeb svého provozovatele.

Lékárnička
V lékárničce musí být povinně obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, pryžové latexové) rukavice, nůžky a isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů. Nemusí být už ale vybaveny trojcípým šátkem, náplastí s polštářkem a plastovou rouškou. Není ani třeba ani měnit autolékárničku z důvodu její expirace. Stále však platí, že co z lékárničky použijete, musíte opět do ní doplnit.
Pozor si dejte na to, kde lékárničku vozíte - podle zákona nesmí být na přímém slunci (tedy na platě pod zadním oknem), musí být uložena na suchém místě a být lehce dosažitelná. Zajímavé je i to, kdo lékárničku smí kontrolovat - pouze Policie ČR. Ostatní složky jako celníci, měštáci či vojenská policie tuto pravomoc nemají.
Možná jako řidiči osobních automobilů netušíte, že lékárniček je více typů, resp. čtyři - 1) pro osobní, dodávková a nákladní vozidla, 2) pro vozidla hromadné přepravy osob do 80 cestujících nebo MHD, 3) pro vozidla hromadné přepravy osob nad 80 cestujících a 4) pro motocyklisty, tedy motorkáře (na mopedu či motokole lékárničku vozit nemusíte).

Odpadá povinnost vozit v autě náhradní žárovky či pojistky. Přesto vůbec není na škodu, v autě žárovky či pojistky dál vozit.

Vozidla, která mají opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik nebo u vozidel kategorií M a N s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, nemusí vozit náhradní kolo, stejně jako vozidla, která jsou vybavena prostředkem pro opravu pneumatik bez demontáže (opravný sprej zacelující díry) nebo vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR.

A pak je tu spousta dalších věcí, které sice povinné nejsou, ale určitě se hodí je do výbavy přidat - tažné lano, hasící přístroj, rukavice, startovací kabely, náhradní kapalinu do ostřikovačů a pod. a samozřejmě v zimě další užitečné pomůcky jako škrabku, rozmrazovací sprej, sněhové řetězy, deky, náhradní bundu atd.

Přečtěte si také ...

Jak je to s dálničními poplatky na D8?

Odstavené vozidlo na dálnici

Omezení jízd nákladních vozidel v České republice

Seznamte se ... Trojúhelník!

Víte co má obsahovat podle zákona povinná výbava automobilu?

Patníky ... sorry, vlastně "směrové sloupky"

Jízda v omezení aneb jak nevytvořit svým stylem jízdy kolonu

Kudy objet uzavřenou dálnici u hranic?

Umíte správně najet na dálnici ???

Leváci ... aneb jízda levým pruhem

Jak chodit správně po silnici ...

Jízda v omezení aneb jak vznikají kolony

Řidiči ve věku nad 65 let za volantem

Malé zamyšlení nad billboardy