Od října 2018 se změnila "povinná výbava"
 
Víte co má obsahovat podle zákona
povinná výbava automobilu?
 

Od 1.10.2018 už nemusíme muset od října vozit v autě náhradní žárovky s pojistkami a lékárničku nemusíme pokaždé, když dojde doby expirace, vyhazovat, navíc v ní nemusíme vozit roušku, náplasti s polštářkem a nůžky. Zjednodušená je i povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu.

Pokud Vás zastaví policejní hlídka a na místě zjistí nedostatky v povinné výbavě Vašeho vozu (neúplnost, nesprávné věci), může Vám z peněženky na pokutě odčerpat až dva tisíce korun. Spousta řidičů vlastně ani neví co do povinné výbavy patří a co už ne, tedy co se doporučuje vozit navíc, ale není to povinné. Položky povinné výbavy se totiž čas od času mění a je možné, že ta Vaše už není aktuální.

Třeba taková lékárnička - zde už stačí aby obsahovala následující: obvaz hotový s 1 polštářkem, obvaz hotový s 2 polštářky, hladká náplast na cívce, pryžové škrtící obinadlo, pryžové / latexové rukavice, isotermická folie (min 200x140mm) a nůžky. Pozor si dejte na to, kde lékárničku vozíte - podle zákona nesmí být na přímém slunci (tedy na platě pod zadním oknem), musí být uložena na suchém místě a být lehce dosažitelná. Zajímavé je i to, kdo lékárničku smí kontrolovat - pouze Policie ČR. Ostatní složky jako celníci, měštáci či vojenská policie tuto pravomoc nemají.
Možná jako řidiči osobních automobilů netušíte, že lékárniček je více typů, resp. čtyři - 1) pro osobní, dodávková a nákladní vozidla, 2) pro vozidla hromadné přepravy osob do 80 cestujících nebo MHD, 3) pro vozidla hromadné přepravy osob nad 80 cestujících a 4) pro motocyklisty, tedy motorkáře (na mopedu či motokole lékárničku vozit nemusíte).

Odpadá povinnost vozit v autě náhradní žárovky či pojistky. Přesto vůbec není na škodu, v autě žárovky či pojistky dál vozit.

Vozidla, která mají opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik nebo u vozidel kategorií M a N s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí, nemusí vozit náhradní kolo, stejně jako vozidla, která jsou vybavena prostředkem pro opravu pneumatik bez demontáže (opravný sprej zacelující díry) nebo vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR.

Rezervní kolo nemusí mít ani městské autobusy, zásahové požární automobily a komunální vozidla, která jsou provozována na omezeném území v operativním dosahu servisních služeb svého provozovatele.

Pokud splňujete podmínky vozidla, které nemusí mít náhradní kolo, nemusíte vozit v povinné výbavě zároveň ani klíč na kola a zvedák (hever).

Do povinné výbavy patří i výstražný trojúhelník, tedy věc, která řidičům moc často nic neříká a raději jí nechávají v kufru, aby o ní nepřišli. Pozor ale na podomácku vyrobené kousky, ten v povinné výbavě musí být homologován podle předpisu EHK č. 27

Povinná je samozřejmě reflexní vesta, umístěná v dosahu řidiče ve vozidle, takže pokud jí máte schovanou například u rezervy pod podlahou v zavazadlovém prostoru, policisté asi moc shovívaví nebudou.

Pro motocykly je povinná výbava o dost jednodušší - těm stačí vozit lékárničku a reflexní vestu. V lékárničce navíc nemusí mít hladkou náplast na cívce a isotermickou folii.

Pozor, autobusy a sanitky musí vozit povinně i hasící přístroj, pro který platí jistí pravidla, která si můžete v zákoně dohledat.

A pak je tu spousta dalších věcí, které sice povinné nejsou, ale určitě se hodí je do výbavy přidat - tažné lano, hasící přístroj, rukavice, startovací kabely, náhradní kapalinu do ostřikovačů a pod. a samozřejmě v zimě další užitečné pomůcky jako škrabku, rozmrazovací sprej, sněhové řetězy, deky, náhradní bundu atd.

Alb Albrecht I 2018

Přečtěte si také ...

Jak je to s dálničními poplatky na D8?

Odstavené vozidlo na dálnici

Omezení jízd nákladních vozidel v České republice

Seznamte se ... Trojúhelník!

Víte co má obsahovat podle zákona povinná výbava automobilu?

Patníky ... sorry, vlastně "směrové sloupky"

Jízda v omezení aneb jak nevytvořit svým stylem jízdy kolonu

Kudy objet uzavřenou dálnici u hranic?

Umíte správně najet na dálnici ???

Leváci ... aneb jízda levým pruhem

Jak chodit správně po silnici ...

Jízda v omezení aneb jak vznikají kolony

Řidiči ve věku nad 65 let za volantem

Malé zamyšlení nad billboardy