Odstavené vozidlo na dálnici

 

PRAVIDLA HOVOŘÍ JASNĚ. Každý řidič, který odstaví vozidlo na dálnici, musí volat policii a vyrozumět ji, že vytvořil překážku silničního provozu. Pokud to řidič neudělá, dopouští se přestupku. A zároveň hazarduje krom svého i s životy ostatních účastníků silničního provozu.

VŽDY JDE O ŽIVOT !!!
I při takové pitomosti, kdy řidič na chvíli zastaví
, aby si jen zatelefonoval. Nebo když se třeba řidič nákladního vozidla rozhodne udělat povinnou pauzu na krajnici dálnice (popř. nájezdu či sjezdu z dálnice), což rozhodně jsou dva případy, kdy můžete vyfasovat pěknou pokutu.

Překážka v podobě stojícího vozidla, vždy tvoří v provozu nebezpečnou situaci. Ne každý řidič jedoucí okolo, je vždy stoprocentně odpočinutý a soustředěný, jeho pozornost může odpoutat i zdánlivá maličkost, rozhovor se spolujezdcem, zajímavé vozidlo jedoucí v opačném směru dálnice, může být rozrušený z nějaké zprávy v rádiu, časté jsou i zdravotní potíže, může telefonovat, hrabat se v papírech, sledovat film na notebooku a pod. Nikdy nemůžete vědět co se může stát, protože pokud jsou někteří řidiči schopní přehlédnout i velkou světelnou šipku, tak Vy jste pro ně v podstatě neviditelní.  A navíc se po dálnici jezdí mnohem rychleji, než je maximální povolená rychlost.

 

Nedostatečná vzdálenost výstražného trojuhelníku na dálnici. Aspoň ho ale řidič použil.

MÁME PRO VÁS ZÁKLADNÍ MINIMUM JAK SE ZACHOVAT POKUD BUDETE MUSET NĚKDY ZASTAVIT NOUZOVĚ NA DÁLNICI

Pokud máte defekt na osobním vozidle, zvažte zda nedojet k nebližšímu exitu nebo aspoň do míst, kde nejsou svodidla, kde se bude bezpečněji měnit kolo. Pokud jste zkušení a zvládnete si kolo vyměnit bezpečně a rychle sami, nemusíte v tomto případě Policii ČR volat. Pokud jste řidič nákladního vozidla a musíte zastavit pro defekt, ihned volejte Policii ČR nebo asistenční službu ŘSD (tel.: 800 280 281), protože tvoříte nebezpečnou překážku v provozu. Policie zajistí, že k vám nejbližší středisko dálniční údržby vyšle světelnou šipku, popř. i kužely nebo k Vám přijede přímo hlídka dálniční policie.

Pokud Vás porucha vozidla donutí zastavit přímo na dálnici, snažte se zastavit alespoň na krajnici (to je ten prostor na pravé straně, kterému se kdysi říkalo "odstavný pruh"). Co nejrychleji se snažte dostat os
ádku vozidla za svodidla, ideálně pravými dveřmi a nezapomeňte na výstražné reflexní vesty. Řidič ji na sobě musí mít vždy! Za svodidly nebo mimo krajnici by měla osádka vytrvat až do vyřešení problému (odjezdu / odtahu). V zimním období, resp. po celou dobu jeho trvání, se podoručuje mít v autě pro podobné případy náhradní zimní oblečení, bundy, obuv, deku ...

Co nejdř
íve označte vozidlo výstražným trojúhelníkem, minimálně 100 - 150 metrů za zádí vozidla (pokud těch 150 metrů půjdete za svodidly a ne po krajnici, je to pro Vás mnohem bezpečnější, Hned poté volejte Policii ČR / Asistenci ŘSD. Pro případ, že byste měli třeba vybitý mobilní telefon, je každé cca 2 kilometry je u krajnice tzv. SOS hláska. Hovory z hlásek jsou přepojeny na různé tísňové linky, odkud se dovoláte buď na číslo 112 nebo na operační středisko hasičů nebo policie. Nebojte, operátor vždy ví, odkud mu voláte (vyjímku tvoří období útoku hackerů).

Mějte na paměti, že v
ýstražná varovná světla (blikačky) nejsou dostatečným označením. Pokud nemáte ve voze základní povinnou výbavu (trojúhelník, vestu), vůbec nevyjíždějte na silnice !!!

Poté co oznámíte Policii / ŘSD sami sebe jako překážku, volejte podle vlastn
ího uvážení buď asistenční službu nebo přímo odtahovou službu. Během čekání na odtah či servis se nikdy neprocházejte po krajnici !!! vždy zůstaňte mimo vozovku.

Po vyřešen
í problému / poruchy informujte Policii, že odjíždíte / jste odtahováni.

Pokud zvol
íte pro odtah vozidla někoho ze svých přátel s osobním vozidlem, nezapomeňte, že na dálnici Vás smí táhnout pouze k první
mu exitu / sjezdu.

Prosíme, nepodceňujte v žádném případě zastavení na dálnici. Nezřídka se stává, že i kvůli banalitám umírají na našich dálnicích lidé.

Odstavené nákladní vozidlo vždy tvoří nebezpečnou překážku, protože ostatní projíždějící
nákladní vozidla při průjezdu vždy vybočují do levého pruhu. Proto vždy bedlivě sledujte
provoz před sebou ať můžete včas reagovat.

Nesmíme zapomenout ani na zúžené jízdní pruhy při opravách dálnic

Pokud Vás postihne při jízdě v omezení nějaký technický problém (závada na voze, prázdná nádrž, defekt, začnete vařit ....), snažte se, pokud to vozidlo dovolí, dojet mimo omezení. Je jasné, že to nejde vždy, navíc délka omezení se může lišit od pár stovek metrů po několik kilometrů, ale vždy je mít na paměti v první řadě bezpečnost svou a osádky vozu. Vyplatí se například kvůli defektu pneumatiky a záchraně disku, riskovat své životy? Pokud Vám toto situace či stav vozidla nedovolí, zajeďte či odtlačte vozidlo co nejvíce k okraji vozovky, abyste pokud možno uvolnili dostatečný průjezd ostatním vozidlům, oblékněte si výstražnou vestu, označte vozidlo výstražným trojúhelníkem (alespoň 50 m) a snažte se ihned poté dostat osádku vozu do bezpečí (např. za svodidla, pokud zde jsou a situace to dovolí), nezapomeňte na reflexní vesty. Ihned poté volejte Policii ČR (158) nebo asistenci ŘSD (800 280 281) a upozorněte je, že tvoříte překážku v dálničním omezení. Pokud si troufnete a budete mít štětí (atraktivní řidičky s větším poprsím mají asi vetší šanci) požádejte kolem jedoucí řidiče, zda by Vaše spolujezdce neodvezli z místa na nejbližší čerpací stanici, popřípadě by rovnou neodtáhli z omezení Vaše vozidlo. Pokud se Vám toto podaří, uleví se všem. Nezapomeňte ale poté informovat Policii / ŘSD.

Všem řidičům přejeme mnoho šťastných a bezpečných kilometrů a doufáme, že se jim podobné problémy budou vyhýbat. A pokud to štěstí zrovna mít nebudou, ale přitom se budou v podobných krizových situacích chovat odpovědně, je to dobré znamení a příslib pro bezpečnější automobilovou dopravu ;-)


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.6.2022