BOREČ
(Boretz)


část obce Velemín
okres Litoměřice, Ústecký kraj

       

Stránka se připravuje

První zmínka o této vsi, pojmenované nejspíše po "borových lesích", osídlené už někdy před 3 tis. let př. n.l., pochází z roku 1227, kdy patřila dvěma majitelům. Obec s tvrzí ve své minulosti vystřídala několik majitelů, vesměs šlechty a z tvrze se během této doby stal po přestavbě zámek, nejprve renesanční, později baraokní. Posledním šlechtickým majitelem byl kníže Josef Schwanzenberg, který nechal během pozemkové reformy v roce 1924 rozparcelovat statek.

Po druhé světové válce zde působil lovosický státní statek. Zámeček prošel  díky ONV V Litoměřicích opravou v 70. letech dvacátého století, po revoluci však kvůli restitučním sporů, začal chátrat.

Boreč se nachází cca 2 km vzdušnou čarou od dálnice D8 těsně před exitem 52 Velemín po levé straně ve směru od Lovosic, uprostřed trojice vrcholů - Boreč, Sutomský vrch a Ovčín. Díky své poloze je ideálním východiskem na vrch Boreč - tajemnou kouřící horu. Z obce vede zeleně značená turistická cesta až k Naučné stezce "Boreč", která vede na vrchol. Zároveň je Boreč ideálním výchozím bodem pro návštěvu zříceniny hradu Košťálov na vrchu Košťál - 481 m, odkud pod zříceninu vede jak cyklostezka, tak žlutě značená turistická cesta.

Obec Boreč na wikipedii

Historie obce Boreč

Zámek Boreč >>>

Pomník Obětem 1.a 2. světové války

Vrch Boreč - 449 m >>>

Vrch Ovčín - 431 m >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
4.4.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: