MALÉ ŽERNOSEKY
(Klein Czernosek)

okres Litoměřice
Ústecký kraj

Malé Žernoseky leží u silnice I/30 necelý 1,5 km od Lovosic směrem na Ústí nad Labem na levém břehu Labe v centrální části CHKO České středohoří. Stejně jako v protilehlých Velkých Žernosekách i zde vede železniční trať v úseku mezi Lovosicemi a Ústím na Labem (mezinárodní trať Praha - Berlín) a stejně i zde trať odděluje obec od řeky (ale i od silnice první třídy).

Krásně popsanou historii najdete na obecním webu.

Malé Žernoseky jsou malou malebnou vesničkou u tzv. Porty Bohemiky (České brány), kterou si můžete projít po naučné stezce "Brána Čech". Na západním okraji obce se rozkládá malebné a velmi vyhledávané "Opárenské údolí" s Milešovským potokem a naučnou stezkou "Lovoš", která Vás dovede až na jeho vrchol. Ano, na západ od Žernosek se vypíná z dálky viditelná dvojvrcholová dominanta - Lovoš (6570 m) a Kybička (489 m), opět velice vyhledávaný turistický cíl. V obci nenajdete kostel, jen dvě malé opravené kapličky. Naleznete tu i sportovní areály a dětská hřiště. Obcí krom turistických tras prochází i cyklomagistrála Most - Doksy, pokračující na druhý břeh řeky Labe.

Spojení se sousedními Velkými Žernoseky zajišťuje v sezóně přívoz přes řeku, kde naleznete i příjemné občerstvení. Železniční zastávka Malé Žernoseky se nalézá severně za obcí poblíž přívozu přes Labe do Velkých Žernosek.

Stránky obce Malé Žernoseky

Malé Žernoseky na wikipedii

Historie obce

Sportovní areál Malé Žernoseky

Naučná stezka Lovoš

Naučná stezka Brána Čech

Přívoz přes Labe mezi Malými a Velkými Žernosekami >>>

Lovoš (570 m) >>>

Oparenské údolí >>>

Porta Bohemica >>>

Podívejte se, jak by v budoucnosti mohlo vypadat
přístaviště pro osobní dopravu vedle přívozu


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
11.5.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: