NĚMČÍ
(Nemschen)

část obce Malečov
okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj
Nejvýše položená obec v Českém Středohoří

Slovanská vesnice z 13. století, brzy však opuštěna kvůli poloze (se svojí nadmořskou výškou 606 - 620 m je nejvýše položenou obcí v Českém středohoří, přezdívá se jí "Středohořská Sibiř"). O století později byla osídlena německým obyvatelstvem, které zde setrvalo až do odsunu v roce 1945. Zdejší unikátní větrné čerpadlo k čerpání vody ze studní z roku 1923 bylo už jako kulturní památka v roce 1980 přesunuto do skanzenu v Zubrnicích. Výklenková kaplička z 19. století, u cesty na Kamenný vrch byla v roce 1995 zrestaurována. Tolik štěstí ale neměla barokní kaple Navštívení Panny Marie, která byla roku 1970 zbořena.
Němčí je sevřeno mezi čtyři středohořské šestistovky - Trpasličí Kameny (671 m), Kuklu (674 m), Modřín / Skřivánčí vrch (625 m) a Kamenný vrch (656 m). Přímo v obci pramení "Prudký potok", přítok mnohem méně vodnatého Průčelského potoka, který západně od obce klesá s velkým převýšením mezi svahy Skřivánčího vrchu a Trpasličích kamenů do Průčelské rokle, aby se v Brné zaústil do řeky Labe.
Do Němčí vede pouze úzká asfaltka, od zastávky autobusu Pohoří na trase Malečov - Rýdeč je to sem po ní něco málo přes kilometr a půl. Okolo obce vedou dvě turistické značky, červená ze Střekova do Litoměřic a modrá z ústeckých Olšinek do Sebuzína. Na zmínku stojí jistě i památníček oběti spadlého letadla na blízké Kukle (více najdete v odkaze na Kuklu níže).
 

        
        
        

Němčí na wikipedii

Historie Němčí

Němčí - mapio.net

Němčí - vimeo.com 

Přes Kamenný vrch a Kuklu - výlet

Kaple Navštívení Panny Marie - znicenekostely.cz

Kaplička na rozcestí u Němčí

Trpasličí kameny >>>

Rokle Němečského potoka >>>

Kamenný vrch >>>

Skřivánčí vrch >>>

Kukla >>>

Průčelská rokle >>>

        

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
26.9.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: