PODLEŠÍN
(Padloschin)

část obce Stebno
okres Ústí nad Labem
Ústecký kraj

První písemná zmínka o Podlešínu, jakožto okrouhlici pochází z roku 973, kdy byla v držení pražských benediktinek a to až do roku 1367, kdy ho spolu s Božtěticemi a Strážkami prodaly Heslingovi von Turgau. Majitelů se následně vystřídalo ještě několik, dokonce byla obec během třicetileté války i vypálena, nakonec však v revolučním roce 1848 přistála v majetku Nosticů. V roce 1945 bylo vysídleno zdejší německé obyvatelstvo, obec se spolu Suchou a Chvalovem staly osadami obce Stebno a chvíli na to začala obec na několik desetiletí psát své socialistické dějiny, do kterých patří třeba sloučení se Stebnem v roce 1960. JZD Podlešín bylo v roce 1961 začleněno do velkého JZD Rozvoj.  V letech 1980 - 1992 bylo Stebno součástí Řehlovic a spolu s tím tedy i Podlešín.

V obci kromě tří sakrálních křížků stojí i kaple sv. Jana a Pavla krásně zrekonstruovaná v roce 1996 a bohužel poničený pomník Obětem I. světové války, dnes už tedy jen jeho "torzo".

Podlešín patří "správně" od roku 1992 opět pod sousední obec Stebno. Najdete zde mimo jiné i hasičárnu SDH Stebno - Podlešín. Rozkládá se u pramene Podlešínského potoka, na planině cca 1,5 km západně od ústeckého Vaňova (i o více jak 200 výškových metrů) a cca 3,5 km jihovýchodně od Trmic. V okolí vsi je několik nevýrazných návrší, z nichž nejvyšší jsou Hlava (511 m), Gluck (434 m) a Vrkoč (441 m), z kterého na jeho SSV rozsoše vychází ve směrem k Labi mnohem známějí skalní útvar - Národní přírodní památka Vrkoč. Ta už ale spadá do katastru sousedního Vaňova stejně jako známý Vaňovský vodopád, druhý nejvyšší v Českém středohoří.

 Obcí prochází žlutá turistická značka - rozcestník v obci je poblíž autobusové zastávky (pohodlně se sem dostanete na necelou půlhodinku autobusem z centra Ústí nad Labem (linka Ústí - Chvalov) - na trase hrad Střekov - Zdymadla Střekov - Vaňov - Podlešín - Moravany - Dubice - Dobkovičky - Litochovice. Více o žluté značce z Vaňova do Podlešína najdete níže pod heslem "Podlešínský potok". Podlešín je díky autobusové zastávce ale i ideálním výchozím bodem k dalším turistickým cílům - jak k poměrně obtížně přístupné vyhlídce "Josefínka" na "Panenské skále" v masívu Vaňovského vrchu, tak i k Vaňovské skále s krásným výhledem do údolí Labe, ferratou Lužická spojka a dvojicí skalních masivů "Milenci". Více o Josefínce i Vaňovské skále najdete pod níže uvedenými odkazy.

           
         


SDH Stebno - Podlešín

Podlešín na wikipedii

Historie Podlešína

Pomník Obětem I. světové války

Kaple sv. Jana a Pavla

Interier kaple sv. Jana a Pavla v Podlešíně

Kříž u rozcestí na Stebno

Bývalý podmník Obětem I. světové války

Podlešín

Podlešínský potok a Čertův mlýn >>>

Vrkočský vrch - 659 m & NPP Vrkoč >>>

Vaňovský vodopád >>>

Vaňovská skála  - Milenci - ferrata Lužická spojka >>>

Vyhlídka Josefinka >>>

           
           
           
           
     

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2021

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: