PYTLÍKOV
(Pittling)

část obce Bžany
okres Teplice, Ústecký kraj

První zmínka o Pytlíkovu pochází z roku 1403, kdy je zmiňováno v kronikách jméno Blahut von Pytlik. V roce 1458 byla obec postoupena Čechám po urovnání sporů mezi saskými knížaty a korunou českou. Rok 1680 se zapsal černě do historie obce - v té době měla ves 7 domů - zemřelo zde na mor 8 osob. Roku 1800 zde na vlastní nálad nechala jedna z místních obyvatelek postavit kapličku vedle místní zvoničky. Kaplička už dnes nestojí, ale zvonička ano. Nová kaple byla postavena až v roce 1934, od druhé světové války je však bez zvonu.

        

Od 19. století (rozmach lázeňství a cestovního ruchu) vede přes Pytlíkov červeně značená turistická trasa, tzv. Pytlíkovská cesta, z Teplic až k Milešovce, která dostala jsme jméno právě podle Pytlíkova. Mimochodem, z Pytlíkova se naskýtá nádherný pohled na České středohoří.

O Pytlíkově koluje též pověst o tzv. "Lbínském zázraku", kdy na den sv. Antonína byla velká bouře, která způsobila sesuv půdy a jeden ze zdejších domů, č.p. 9 "sjel" z kopce až do sousedního Lbína. Ještě v šedesátých letech 20. století stávaly ve Lbíně dva domy s číslem popisným 9. Ten co "přijel" z Pytlíkova byl obýván až do roku 1976, kdy by zbořen. Díky této události se pravidelně konala procesí od kaple v Pytlíkově přes Lbín a Lysec až do kostela v Hradišti, a to až do roku 1956 (s přerušením v době 2. svět.války).

        

Pytlíkov na wikipedii

Fotogalerie obce

Zvonička "Vidlák"

Morový pahorek u Pytlíkova - 315 m

Lbín >>>

Supí vrch >>>

Železniční zastávka Lbín >>>

Úpořinský železniční tunel >>>

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
26.9.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: