RADEŠÍN
(
Groß Radoschin)
část obce Martiněves
okres Litoměřice
Ústecký kraj

První písemní zmínka o obci Radešín, vzdálené vzdušnou čarou od dálnice D8 poblíž Řípu cca 8 kilometrů, pochází z roku 1318. Rozkládá se v mírně zvlněné krajině přibližně na půlce cesty mezi Budyní nad Ohří a Velvary.

Vesnice sd věma rybníky a nezvykle velkou návsi (včetně rybníka) a okružním uspořádáním - ulice jsou uspořádány do dvou okruhů, což zjednodušuje místní orientaci. Díky absenci lesů, ale dostatku úrodné půdy, zde vždy bylo hlavním zdrojem obživy hlavně zemědělství.

Po třicetileté válce vylidnila cholera obec do posledního človíčka a tak sem po čase dosadili majitelé obce německé obyvatelstvo, které zde v přesile žilo až do odsunu po druhé světové válce. Po revoluci v roce 1948 zde ovšem bylo rušno - ze zdejšího statku Kinských (panský dvůr) se stal státní statek a v obci vzniklo JZD, jenže místním sedlákům se do něho tak nechtělo, až byla v roce 1952 většina rodin sedláků s více jak20 hektary půdy násilně vystěhována.  Někteří ze sedláků skončili v pracovních táborech, děti nesměly studovat a prý někteří dostali i doživotní zákaz vstupu do obce. Hned na to se JZD se spojilo se státním statkem a v roce 1961 se připojilo k družstvu v Charvatcích.

V dnešním Radešíně stále ještě najdeme budovu bývalé školy, Panský dvůr s unikátními obřími stodolami, zrekonstruovanou kapličku a zvoničku i mnoho dalších staveb jako cihelna, kovárna a většina statků. Ze všech spolků a sdružení, která tu v minulosti působila, zde zbyl jen sbor dobrovolných hasičů, na který místní, pro jeho akčnost, pějí jen samé chvály. Radešín patří od roku 1975 pod obec Martiněves. Mnohem vyčerpávající historii najdete v níže uvedených odkazech. Co však skoro nikde jinde nenajdete je skutečnost, že v Radešíně stojí na jednom travnatém pozemku souprava historické tramvaje - "Ponorka" (3049 z roku 1942) a "Krasin" (1346 z roku 1931). Souprava je v soukromém majetku a byla pořízena za účelem rekonstrukce a pozdějšího využití třeba na kavárnu. Práce však nepokračují a tak tu osamělá souprava už víc jak deset let stojí a budí rozpaky v náhodně projíždějících řidičích.

RADEŠÍNEK
Nesmíme ale zapomenout na Radešínek - osadu vzdálenou necelé dva kilometry východně od Radešína na hranicích se Středočeským krajem, blíže k obci Hospozínek. V současnosti jsou zde jen několik, převážně zemědělských budov, jen tři z nich mají čísla popisná.

           
       

Radešín na wikipedii

Historie Radešína

Místní knihovna v Radešíně

SHD Radešín na facebooku 

Kaplička v Raděšíně - hrady.cz

Radešín - kapličky

Výlet do obce kde lze spatřit dva historické tramvajové vozy (litoměricko24 - 04/2015)

Krasin - vlečný tramvajový vůz

Ponorka - jednosměrná motorová tramvaj

Odhalení busty Františka Palackého 28.10.2019

           
           
           

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.6.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: