ŘEPČICE
(Rübendörfel)

část obce Třebušín
okres Litoměřice, Ústecký kraj

První zmínky o této horské vsi pocházejí už z doby kolem roku 1400, kdy byla její existence propojena s hradem na vrchu Panna, nejvýše položeného hardu Českého středohoří, stavěného spíše jako vojenskou pevnost, který nechal vystavět Zikmund z Vanterberka jako opěrný bod pro boje s husity, resp. v boji proti sousednímu hradu (1,5 km vzdálený Žižkův Kalich). Hrad byl totálně zbořen v roce 1436. Blízká ves Řepčice, stejně jako vedlejší Všeradiště, patřili následně Kinským, svobodnému pánu dela Coronovi, Karl Ogilvi a následně pak císařským statkům.
Obyvatelé malé obce se vždy živili drobným zemědělstvím, ovocnářstvím a chovem dobytka. Zachovali se zde hrázděné i roubené stavby, kaple Panny Marie se zvoničkou na návsi (rekonstrukce v roce 1994), druhá empírová kapce se bohužel nedochovala. Řepčice
byly evropsky proslulou mineralogickou lokalitou díky nálezům chabazitu. Ten se kromě jiných minerálů (aragonit, fakolit, opál či kalcit) nacházel i v malých dutinách v již zaniklých tefritových lomech na jihozápadním okraji Řepčic.

V období normalizace si ve vsi pořídili usedlost (bývalý hostinec, čp.1) manželé Petra a Viktor Parkánovi, spolu s nimi zde pobývali i manželé Kubíčkovi i Charlie Soukup s manželkou (všichni signatáři Charty 77). Usedlost v Řepčicích se tak stala hojně navštěvovanou jak jinými "disidenty" a severočeskými studenty, tak i příslušníky Státní bezpečnosti. Ve hře bylo zbourání domu, kvůli výstavbě důležité křižovatky dvou minimálně používaných cest. STB zde podnikala i spousty "se zdravým rozumem hraničících akcí", jen aby nějakým způsobem zamezila návštěvy u Parkánů. V roce 1983 byli manželé násilím vystěhováni.
Dnes v Řepčicích, správně patřících pod obec Třebušín, žije trvale mezi 50 - 60 obyvateli a nachází se zde i několik rekreačních objektů i novostaveb.

        

Řepčice na wikipedii

Staré pohlednice Řepčic

Malý ostrov svobody komunisté vyrabovali a srovnali se zemí - Příběhy 20. století

Fenomén - Underground - ceskatelevize.cz

Viktor Parkán o tvrdé normalizaci: To už nikdy nezažiju, v tak hrozný době, tak nádherný vztahy - lidovky.cz

Estébácké přivítání

           
  
        

Kříž na rozcestí

Kaple Panny Marie

Panna - vrch se zříceninou hradu >>>

Mineralogická lokalita Řepčice

Charakteristika naleziště Chabazitu

Třebušín >>>

Kalich - vrch se zříceninou >>>

Písková hora - 504 m >>>

Homole u Panny >>>

Smetánka - 491 m >>>

           
           

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
27.10.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: