ŘEPČICE
(Rübendörfel)

část obce Třebušín
okres Litoměřice, Ústecký kraj

První zmínky o této horské vsi pocházejí už z doby kolem roku 1400, kdy byla její existence propojena s hradem na vrchu Panna, nejvýše položeného hradu Českého středohoří, stavěného spíše jako vojenskou pevnost Zikmundem z Vanterberka jako opěrný bod pro boje s husity, resp. v boji proti sousednímu hradu (1,5 km vzdálený Žižkův Kalich). Hrad byl totálně zbořen v roce 1436. Řepčice patří mezi kolonizační sídla vrcholně středověkého původu, jejíž zástavba jednotlivých usedlostí je situována po obou stranách svažité návsi. Dochovala se zde řada převážně poloroubených lidových staveb, mezi nimiž vyniká například dům s č.p.12 na východním konci návsi, se zděným přízemím a roubeným patrem, který je památkově chráněn.

Řepčice, stejně jako vedlejší Všeradiště, patřili následně Kinským, svobodnému pánu de la Coronovi, Karl Ogilvi a následně pak císařským statkům.
Obyvatelé malé obce se vždy živili drobným zemědělstvím, ovocnářstvím a chovem dobytka. Zachovali se zde hrázděné i roubené stavby, kaple Panny Marie se zvoničkou na návsi (rekonstrukce v roce 1994), druhá empírová kaple se bohužel nedochovala. Řepčice, resp. nenápadný vrch "Jakobsberg - 453 m"
v jihozápadní části obce, byly evropsky proslulou mineralogickou lokalitou díky nálezům chabazitu. Ten se kromě jiných minerálů (aragonit, fakolit, opál či kalcit) nacházel i v malých dutinách v již zaniklých tefritových lomech na jihozápadním okraji Řepčic.

V období normalizace si ve vsi pořídili usedlost (bývalý hostinec, čp.1) manželé Petra a Viktor Parkánovi, spolu s nimi zde pobývali i manželé Kubíčkovi i Charlie Soukup s manželkou (všichni signatáři Charty 77). Usedlost v Řepčicích se tak stala hojně navštěvovanou jak jinými "disidenty" a severočeskými studenty, tak i příslušníky Státní bezpečnosti. Ve hře bylo zbourání domu, kvůli výstavbě důležité křižovatky dvou minimálně používaných cest. STB zde podnikala i spousty "se zdravým rozumem hraničících akcí", jen aby nějakým způsobem zamezila návštěvy u Parkánů. V roce 1983 byli manželé násilím vystěhováni.
Dnes v Řepčicích, patřících pod obec Třebušín, které se v druhé polovině 20. století proměnily spíše na sídlo s dominujícím rekreačním využitím, žije trvale mezi 50 - 60 obyvatel. Nachází se zde i několik novostaveb. Z návsi vede naučná stezka okolo vrchu Panna s odbočkou k vrcholu, přes obec vede zeleně značkovaná cesta "Žižkova stezka Zemí hradů" z Třebušína kolem "Rýdečského Kamenného vrchu" do Proboštova.

        

Řepčice na wikipedii

Staré pohlednice Řepčic

Malý ostrov svobody komunisté vyrabovali a srovnali se zemí - Příběhy 20. století

Fenomén - Underground - ceskatelevize.cz

Viktor Parkán o tvrdé normalizaci: To už nikdy nezažiju, v tak hrozný době, tak nádherný vztahy - lidovky.cz

Estébácké přivítání

Památkově chráněná usedlost č.p.12

           
        
        
     

Kříž na rozcestí

Kaple Panny Marie

Památkově chráněný areál selské usedlosti č.p. 12

Panna - vrch se zříceninou hradu >>>

Jakobův vrch - 453 m >>>

       
           
           
        
        
  

Třebušín >>>

Kalich - vrch se zříceninou >>>

Písková hora - 504 m >>>

Tomášův vrch - 478 m >>>

Homole u Panny >>>

Smetánka - 491 m >>>

Rýdečský Kamenný vrch - 483 m >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.4.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: