SIŘEJOVICE
(Schirschowitz)

okres Litoměřice
Ústecký kraj

První zmínka o vsi "Scirewici" jako jedné z držav svatojiřského kláštera pochází z roku 1227. Během staletí se v této převážně zemědělské obci několikrát změnili majitelé. Nesmutnější takovou změnu přinesl rok 1938, kdy byly Siřejovice obsazeny německými vojsky a přiděleny k Sudetům. Už od pradávna tudy vedla významná spojnice Prahy a Saska, dokonce zde u "panské hospody" zastavovaly kočáry a dostavníky. V roce 1927 přibyla u obce i první chmelnice, čímž se zde rozšířilo pěstování obilí, brambor, kukuřice, řepy a ovoce o další žádanou plodinu. Ostatně česačka a sušička chmele je zde stále v období česání v provozu dodnes.

Kostel sv. Bartoloměje pochází z konce 14. století a byl výjimečný díky "náhrobním kamenům" s vyrytými epitafy, které se však během dlouhých oprav kostela v16.-17. století ztratily. Během 1. světové války kostel přišel o dva ze tří zvonů ...  Na okraji východního katastru obce v těsné blízkosti dálnice D8 jsou zbytky letohrádku Windsor, který stojí na základech starého větrného mlýna, který sloužil potřebám okolních obcí od konce 18 století.

Po roce 2001 si místní obyvatelé (tedy alespoň většina) odechli od mnohdy nesnesitelné automobilové dopravy díky nově zprovozněnému úseku dálnice D8 mezi Doksany a Lovosicemi. Dálnice zde však na východě od obce zasáhla do ekologicky ceněné lokality Humenského vrchu, od něhož těleso dálnice obec oddělilo.

V roce 2005 získaly Siřejovice ocenění v soutěži Vesnice roku.

           
        

Stránky obce Siřejovice

Historie obce

Místní knihovna v Siřejovicích

Pomník Obětem 1. světové války

Socha Ecce Homo u kostela

Socha sv. Anny u kostela

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje - hrady.cz

Kostel sv. Bartoloměje na wikipedii

Kostel sv. Bartoloměje získal nový kabát (deník.cz 07-2018)

Zřícenina loveckého zámečku Windsor >>>

           
           
  

Humenský vrch - 246 m >>>

Proslulé Siřejovické brambůrky

Siřejovické brambůrky

Čerpací stanice Benzina Siřejovice na D8

McDonald' Siřejovice na D8

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: