STRAŠKOV - VODOCHODY
(Straschkow & Wodochau)
okres Litoměřice
Ústecký kraj

V roce 1950, kdy došlo ke spojení obcí Straškov a Vodochody chvíli hrozilo, že tehdejší vládnoucí garnitura pojmenuje nově vzniklou spojenou obec názvem "Švermov". Naštěstí k tomu nedošlo a tak se už přes 69 let setkáváme s dlouhým názvem "Straškov-Vodochody".

Poměrně velká obec s více jak tisícem obyvatelů leží v sousedství dálnice D8 po její levé straně (ve směru od Prahy na cca 25 km). Obcí prochází nejen ještě nedávno velmi vytížená silnice II/608, ale i dvě železniční tratě, vedoucí přes obec po jedné koleji. V obci je nádraží, to místní stále ještě nese název "Straškov", kostel sv. Václava ze 14. století s nedaleko stojící zvonicí, kaplička Církve Československé husitské a mimo jiné i již uzavřené, ale ve své době velmi pěkné koupaliště. Najdete zde dětská hřiště, fotbalové hřiště, základní i mateřskou školu, obchody, knihovnu, rybníky, hotel a i něco, co na vesnicích zatím vůbec nebývá zvykem - dobíjecí stanici pro elektromobily.

           
           
        

V okolí obce jistě stojí za návštěvu památná hora Říp, HistoryPark v Ledčicích, Pevnostní muzeum v Sazené či město Roudnice nad Labem. Což můžete brát jako tipy na výlety, v jejichž rámci můžete obec navštívit, jejíž značná část je totiž stranou od silnice II/608 známe spíše jako "stará teplická". V samotné obci (část Vodochody) pramení potok "Čepel" na SV obce, kde je velká vyzděná studánka. Do Čepele se vlévá "Věšínská strouha", která pramení mezi Ledčicemi a Jeviněvsí. Pověst praví, že ve studánce Čepele je mohutný balvan, který kdyby se uvolnil, vyvalilo by se tolik vody, že by zaplavila celou okolní krajinu. Podle pověsti vznikl název obce Straškov i sousedního Vražkova za vlády knížete Václava, který když jeho kůň zde začal pajdat na jednu nohu, přikázal svému kováři "sraž kov", což ale nepomohlo a tak zavelel ještě "vraž kov". Jiná verze zase říká, že název obce Straškov vznikl ze slova "stráž". Vodochody prý zase vznikly v minulosti proto, že se v období dešťů přes ves valilo hodně vody a od toho prý je odvozen název obce "voda - chodí".

Stránky obce

Straškov-Vodochody na facebooku

Straškov-Vodochody na wikipedii

Historie obce

Paintball Straškov

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

Straškovský mlýn

Kostel sv. Václava - hrady.cz

Kostel sv. Václava - kulturní památka

Straškov - železniční stanice >>>

Vínek - 240 m >>>

Říp - 455 m >>>

Štěrkopískovna Straškov

Dálniční most D8-031 >>>


           
           
           
           
           
           
           
        
     

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
11.5.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: