SUCHÁ
(Suchey)
345 m

část obce Stebno
okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Přibližně 6 km jihozápadě od krajské metropole se rozkládá malá vesnička Suchá, rozprostřená z obou stran silnice mezi Řehlovicemi a Stebnem, jehož částí je od roku 1992. Severozápadně odtud spadají do údolí řeky Bíliny "Stadické srázy" mezi Volskou horou a Jizerským vrchem, na jihovýchodu se rozkládá "Černý les", jižně se zvedá vrch Homolka, jihozápadně pak krajina mírně klesá směrem k Červenému vrchu, pramení zde Stadický potok, který se po necelých dvou kilometrech toku a převýšení skoro 190 metrů vlévá do řeky Bíliny jako její poslední pravostranný přítok před ústím do Labe. Název obce pochází zřejmě z povahy zdejší suché půdy. Obyvatelstvo se zde živilo převážně zemědělstvím, či jako dělníci po založení průmyslových podniků kolem řeky Bíliny. Obec často sužovaly požáry a tak když byla v roce 1872 postavena místní kaple, byla zasvěcena sv. Floriánovi, jakožto ochránci před požáry (Florián z Lorchu, první rakouský mučedník a světec, byl totiž umučený ve vodě, stal se patronem hasičů). Kaplička je obdélníková stavba se sedlovou střechou a půlkruhovým závěrem, nad průčelím se zvoničkou s jehlanovou střechou.

        
        

První písemné zmínky z roku 1397 Suchou jako čerstvě nabitý majetek Sulejvických pánů. Následně přešla v roce 1610 do majetku Jana Mikuláše Hochhauze. Tomu však byl za účast na stavovém povstání zkonfiskován veškerý majetek a tak se novým majitelem Suché (v té době už součásti Trmického panství) stal hrabě Jan Hartwig z rodu Nosticů. V držení Nosticů jak zůstala obec až do osamostatnění, resp. do roku 1850, kdy se stala osadou obce Habrovany. 


        
        
        
        

Suchá na wikipedii

Kaple na návsi v Suché

Kříž v Suché

Unikát! Nadšenec rozřízl škodovku vejpůl a vyrobil z ní luxusní limuzínu (05-2019)

Studánka Kašna v Suché

Virtual Travel - Suchá

Černý les - 451 m >>> připravuje se

Homolka - 392 m >>> připravuje se

Písečný vrch - 456 m >>> připravuje se

Jizerský vrch - 454 m >>> připravuje se

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
6.9.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění:

 

SUCHÁ (Suchey)
část obce Stebno
okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj

snažíme se Vám nabídnout bez zbytečného hledání co nejvíce informací o Suché na jednom místě, tak doufáme že najdete přesně to co hledáte - prohlédněte si níže uvedené odkazy, které jsme pro Vás vybrali z internetu ...

Ofic

Turis

Pam

Zajím

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2016