VELVĚTY (Welboth)
část obce Rtyně nad Bílinou
okres Teplice, Ústecký kraj

Malou obec Vělvěty najdete kousíček jihovýchodně od Teplic. Prochází tudy železniční trať z Ústí nad Labem do Bíliny (je tu i železniční zastávka) a silnice první třídy I/8 v úseku Bystřany - Žalany. Na pomezí Velvět a Kozlíků se do řeky Bíliny, kterou zde mimochodem překlenuje několik mostů, z toho jeden kamenný, který je navíc kulturní památkou, vlévá 18,4 km dlouhá říčka Bystřice, která pramení v horských lesích u Cínovce na hranici se SRN. Velvěty vede ještě cyklostezka z Teplic do Hliňan.

První zmínka o Velvětech je zřejmě z roku 1333, kdy zde stával mlýn. V roce 1872 zde byl uveden do provozu Cukrovar, jeho ž činnost ukončila až hospodářská krize v roce 1931.

        
        

O Velvětech možná mnoho lidí ještě neslyšelo, ale když se řekne "Lybar" nebo "Biolit", možná si vzpomenete, že jste na jejich obale tento název již viděli. Ale hezky popořádku ...

Během druhé světové války zde firma „Fabrik zur Verwertung Chemischer Erzeugnisse Hertine GmbH“, dceřiná společnost koncernu „Dynamit Nobel AG“ přestavěla všechny objekty bývalého cukrovaru na továrnu na výrobu munice - letecké bomby, nášlapné miny i náplně hlavic raket V-2, ve které pracovali vězni z místní pobočky koncentračního tábora Flossenbürg.
Po osvobození v roce 1945 zde nakrátko vzniklo středisko pro odsun sudetských Němců a chvilku se zde i popravovali členové SS pochytaní na teplicku.
Ještě než byl objekt továrny převeden v roce 1952 do rezortu tehdejšího ministerstva strojírenství, aby jej o pět let později převzala ústecká Spolchemie, vyráběla se zde i nadále munice. Zbrojní výrobu vystřídala výroba pryskyřic a laminátů a v šedesátých letech pak výroba aerosolů, kvůli kterým se původní závod rozrostl o nové chemické provozy. Vyráběla se tu kromě produktů vlasové a tělové kosmetiky, se tu vyráběla například i "bílá barva" pro značení komunikací či KASE - slzák pro Sbor národní bezpečnosti, dále pak přípravky jako Biolit, Konkor, různé peroxidy a další chemické produkty.
V roce 1994 zde byla založena samostatná společnost LYBAR a.s. V současnosti ze výrobu provozuje společnost Czech Aerosol, a.s.

V okolí Velvět najdete ještě dodnes spousty pozůstatků z druhé světové války ve formě bunkrů, pozorovatelen a pod., hlavně na úpatí Bžanského vrchu jižně od obce nad Továrnou.

        

Velvěty na wikipedii

Historické katastrální mapy Velvět

Tvrz Velvěty – hrady.cz

Panský dvůr Velvěty

Zaniklá kaple Panny Marie

Panský dvůr - turistika.cz

Kamenný nost přes řeku Bílinu - kulturní památka

Pobočný tábor KT Flossenbürg u Velvět

Zapomenutý pobočný lágr u Velvět

Bývalá muniční továrna Velvěty

Einmmannbunker - pozorovatelny Vělvěty

Einmmannbunker - pozorovatelny Vělvěty - MAPKA

Pozorovatelna Luftschutz - Splitterschutzzelle ve Velvětech - Poblíž kóty 293,4 Bžanský vrch

Pozorovatelny Luftschutz - Splitterschutzzelle (Einmannbunker) ve Velvětech na Bžanské vrchu - foto úplně dole na konci stránky

Bývalá muniční továrna ve Velvětech

Masakr na německém obyvatelstvu na skončení II.světové války (DE)

Zajímavost - instalace silniční váhy v bývalém Lybaru ve Velvětech

Lybar Velvěty na wikipedii

Lybar - sprej z továrny na válečné rakety

Bunkry v okolí řeky Bíliny - mapa

Nechvalický les - botanická exkurze - rajce.net 

Bžanský vrch - 294 m >>>

Železniční zastávka Velvěty - 175 m/n/m >>>

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: