FLÁJE
(Fleyh)

zaniklá obec
okres Most, Ústecký kraj

První zmínky o horské obci Fláje pocházejí z roku 1346. Název pochází od říčky Fleyh či Flájský potok, pramenící ve vřesovištích u Nového Města, která jí protékala a spolu s okolními lesy se svým způsobem starala i obživu zdejších obyvatel. Totiž říčka Fleyha se na hranicích měnila na německou řeku Flöhu, po které se plavilo vytěžené dřevo až do Flöhy či z Lengenfeldu koňmo do Freibergu. Ostatně za tímto účelem nechal i jeden z historických majitelů z rodu Lobkoviců v letech 1624 - 1629 tzv. Flájský plavební kanál, jehož pozůstatky lze nalézt dodnes. Kanál sloužil až do jara 1874. Silnice spojující Český Jiřetín, Novou Ves, Fláje, dnes už též neexistují Mackov a Dlouhou Louku byla zbudována v roce 1898. V době první republiky se staly vyhledávaným místem turistů a to i v zimě. Obyvatelstvo do té doby převážně německé bylo "posíleno" o české státní zaměstnance - hajné, celníky, policisty a pod.
Po druhé světové válce byli všichni němci postupně vysídleni. Pomalu ale jistě se začala připravovat konečná likvidace obce - bylo třeba postavit přehradu zadržující vodu ze širokého okolí, která by jinak odtekla do sousedního Německa (kde se ostatně začala též plánovat stavba přehrady Rauschenbach na řece Flöze) jako zásobárnu vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast a zároveň i jako částečnou ochranu před poVodněmi na území pod přehradou - a tak byla obec v roce 1959 vysídlena a zbořena. Se stavbou hráze na západním konci obce (jediné pilířové v ČR, součástí je i malá vodní elektrárna) se započalo již v roce 1951 a zprovozněna byla v roce 1964. V padesátých letech bylo v obci zbudováno střední odborné učiliště lesnické. Nachází se severně od hráze přehrady a je aktuálně na prodej. Podařilo se zachránit dřevěný roubený kostel sv. Jana Křtitele, který je unikátní v tom, že jde o jednou kompletně dřevěnou sakrální stavbu v Krušných horách a je kulturní památkou České republiky. Postaven byl v letech 1667-1670 místo původního evangelického kostelíka. Těsně před likvidací obce byl "rozebrán" a v roce 1969 "převezen" do Českého Jiřetína, kde byla v roce 1995 dokončena jeho restaurace. V místě kde původně stával, jsou stále patrné jeho kamenné základy. V červnu 2019 otevřelo Povodí Ohře na přehradě Fláje Informační centrum a naučnou stezku vedoucí po okolí přehrady.
K bývalé obci Fláje se nejlépe dostanete po červené turistické značce od rozcestníku Fláje - háj, necelé dva kilometry před přehradou na silnici vedoucí od Nového Města, odkud je to sem necelý půlkilometr. Kolem vodního díla vedou i cyklostezky. Okolo celé vodní plochy nádrže je ochranné vodní pásmo I. stupně platí se zákazem vstupu.

           
           

Fláje na wikipedii

Historie Flájí

Fláje - historické foto - fotohistorie.cz

Fláje - zanikleobce.cz

Brožura o Flájích z roku 1931

Fláje  - historické foto - geology.cz

Zaniklá obec Fláje - rajce.net

Štola Staré Fláje

Bývalé lesnické učiliště - na prodej

Fotodokumentace výpravy po stopách zaniklé obce Fláje (10-2022)

Přehrada a vodní dílo Fláje >>>

           
           
           


Zpět na přehled turistických cílů Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: