HABARTICE
(Ebersdorf)
zaniklá obec
část města Krupka
okres Teplice, Ústecký kraj
Zaniklá, původně hornická obec se nacházela kolem silnice v Adolfova do Fojtovic v místech kde jí přetíná Habartický potok, pramenící na východním okraji bývalé obce a teče jak směrem ke státní hranici přes zaniklou ves Mohelnice, kde se vlévá do stejnojmenné říčky, která zde tvoří přirozenou státní hranici, tak i směrem do vnitrozemí do Chabařovic.
První písemná zmínka pochází z roku 1347, kdy byl jejich majitelem Anselm z Habartic, z jehož jména byl i odvozen česká název obce. Krom hornictví v nedalekých dolech se obyvatelé živili i jako zedníci či lesní dělníci, ženy vyráběli slaměné klobouky. a podobný artikl. Zemědělská činnost a chov domácích zvířat zde byla dosti závislá na počasí. Tak jako v okolních obcích i zde šlo v drtivé většině o obyvatele německé národnosti.
Obec poctil návštěvou i Napoleon Bonaparte během bitvy u Chlumce. V roce 1922 byla obec elektrifikována a pár let na to byla vystavěna silnice do Krásného Lesa a dále do Německa.
Po druhé světové válce a odsunu všech německých obyvatel se sem přistěhovalo několik českých rodin, ale bylo to málo, vcelku rozlehlá obec na hřebeni Krušných hor pustla a tak byla v 50. letech násilně vystěhována a zbořena armádou. Jediná budova, která zůstala stát byl celní úřad (kasárna finanční a pohraniční stráže z roku 1938), později útočiště 18. roty pohraniční stráže a po roce 1966 školící středisko SSM. Dnes bohužel ruina. Naštěstí tu dnes, v přírodním parku "Východní Krušné hory" stojí několik chalup a tak Habartice, i když neoficiálně žijí dodnes. Místem prochází Krušnohorská magistrála a jak pěší turisté tak cyklisté a v zimě samozřejmě běžkaři, si zde přijdou na své.
Historie Habartic - zanikleobce.cz
Rota pohraniční stráže Habartice
Pohled na zaniklou obec Habartice
Pomník zaniklého kostela v zaniklých Habarticíc
Smírčí kříž u lesní cesty mezi Habarticemi a Chlumcem
Napoleonský pomník v místě fary v Habarticích
POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022