Tipy na výlety
v okolí dálnice D8

Jeřabina - 788 m

Mezi obcemi Mníšek a Křížatky vysoko v Krušných horách nad Litvínovem, kousek od státních hranic, se od roku 1884 tyčí na stejnojmenném vrchu Jeřabině malá rozhledna s krásným kruhovým rozhledem. Skoro jedenáct metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž na kamenném podstavci tu nechal vybudovat místní turistický spolek "Oberleutensdorfer". Finance bohužel nestačili na "pořádnou" kamennou rozhlednu, která by snáze odolávala zdejšímu drsnému ....

Více o Jeřabině >>>

Sedlo - 726 m

Čtvrtý nejvyšší vrchol Č. středohoří. Na vrcholovém hřebeni Sedla čeká na zájemce něco, co se ve vulkanickém středohoří jen tak nevidí - malé skalní město tvořené komplexem skal a skalek bizarních tvarů, které se zde vytvořily pomocí mrazového zvětrávání, díky němuž lze sledovat tvary skalek sloupových tvarů či z desek naskládaných na sebe vodorovně, šikmě i vertikálně a to vše v místech, které má nádech pralesa.

Vyražte na Sedlo >>>

Průčelská rokle

Průčelská rokle (stejně jako ostatní rokle této části středohoří) by Vás neměly nechat chladnými. Pokud do nich jednou vstoupíte, poznáte středohoří (velká část turistů vnímá jako středohoří spíše pásmo sopečných kuželů mezi Lovosicemi a Mostem) i z jeho dobrodružnější stránky. Najednou neobdivujete ladné siluety ladných kuželů, ale nacházíte se přímo pod nimi, v jejich sevření. Bez luk a polí. Pohled z rokle "vzhůru" k nebi, Vám mnohdy až zatočí hlavu, obvzláště v období vegetačního klidu, kdy se očím ukážou mnohdy až fantastkní výjevy skalních masívů a suťových polí v divoce rostoucí vegetaci.

Vzhůru do Průčelské rokle >>>

Přes Pohorský vrch a Starosti do Bobří soutěsky, Louček a Verneřic

Většina návštěvníků přijede autem přímo na parkoviště na konci Louček a zamíří přímo k Bobřímu vopodádu. Samozřejmě proti gustu žádný dišputát, ale proč se ochuzovat o místa a vyhlídky, jenž právě tento kraj v dobách svého nějvětšího rozmachu, nabízel svým návštěvníkům? Nabízíme Vám tip na výlet se startem i cílem ve Verneřicích, kde krom malého úseku po turistické značce půjdete volnou krajinou a za pomoci aplikace "Mapy.cz" se postupně dostanete zpět k cíli. Nebudeme se zde divoce a dlouze rozepisovat o trase, protože bohatě postačí uvést jednotlivé po sobě jdoucí body na trase (vč. mapy) a odkazy na tato místa. Na cestě počítejte s tím, že se můžete setkat hlavně v sezóně s omezením ve formě "pastvin skotu". Cesta rozhodně není vhodná pro rodiny s kočárky či malými dětmi. Pokud sebou berete čtyřnohého miláčka, nezapoměňte na základní pravidla chování v přírodě a hlavně na vodítko. Přibližná kilometráž výletu je 13 kilometrů, start a cíl v městečku Verneřice, svačinu, tekutiny a odpovídající obuv sebou ....

Tip na výlet z Verneřic přes Pohorský vrch a Starosti
do Bobří soutěsky a zpět do Verneřic >>>

Vyhlídka Vlastimila Cajthamla

Jen co by kamenem dohodil od rozhledny na střekovském Sedlu či od střekovského krematoria, na malém zarostlém návrší uprostřed zástavby rodinných domů, najdete Vyhlídku Vlastimila Cajthamla.

Vyhlídka Vlastimila Cajthamla >>>

 

Krebsův vrch - 205 m
Vyhlídka Fr. Málka

Vyhlídku pojmenovanou po známém ústeckém turistickém nadšenci Františku Málkovi nechalo vybudovat město Ústí nad Labem na čedičovém ostrohu na hranici ústeckého Krásného Března a Neštěmic. Poskytuje pěkné výhledy na protější svádov, přes část centra až k Erbenově vyhlídce.

Vyhlídka Františka Málka >>>

Opárenské údolí

Přibližně šest kilometrů dlouhé údolí s protékajícím Milešovských potokem a podmáčenými loukami pod svahy majestátní hory Lovoš vedoucí od Velemína až do Malých Žernosek. Údolím navíc vede aktuálně neprovozovaná železniční trať z Lovosic do Teplic, jejíž zřejmě posledním hřebíčkem do rakve, byl mohutný sesuv půdy na těleso dálnice D8 nad Litochovicemi v roce 2013. Zatím co v době po sesuvu se stát dušoval, že trať opraví a přes místo sesuvu postaví most, v roce 2018 ministr dopravy otočil a prohlásil, že oprava by byla moc finančně náročná a pro těch pár cestujících se nevyplatí opravovat. Naopak informace z jara 2020 nasvědčují tomu, že do sedmi let bude přes sesunutý úsek postaven železniční most a v letní sezoně 2020 bude do Opárenského údolí o víkendech opětovně zajíždět vlak z Litoměřic.Malebné klikaté údolí lemované lesy i skálami, s několika podchody pod železniční tratí a několika mlýny (dříve jich tu byla skoro desítka) je už několik desetiletí vyhledávaným turistickým cílem. Velkým zdejším lákadlem je vrchol Lovoše (570 m) i zřícenina hradu Oparno. Vstupů do údolí je několik - ten nejznámější je u nedávno zrekonstruovaného Černodolského mlýna z obce Oparno. Ještě před pár lety tu o víkendech vystupovaly davy lidí na blízké železniční zastávce. Vlak bohužel nahradily automobily, kterými se do centrální části údolí dopravuje stále více lidí. Hodně využívaný je i vstup do údolí z Malých Žernosek, i díky blízkému přívozu přes Labe do Velkých Žernosek. Údolím prochází kdo několika turisticky značených tras i Naučná stezka Lovoš (z Malých Žernosek až na vrchol Lovoše) a frekventovaná cyklomagistrála Most – Doksy. Cyklistů lze v Opárenském údolí potkat opravdu mnoho, ale stejně tak zde potkáte houfy pěších turistů, rodin s dětmi i výletníky s psími kamarády. Hlavně o víkendech je velmi navštěvovaný nedávno rekonstruovaný Černodolský mlýn, který krom ubytování v penzionu a restauračních služeb nabízí i venkovní obcerstvení s dětským hřištěm, malým jezírkem plným života a ohradou s kozami, které si děti můžou zakoupenými granulemi sami nakrmit. Jen o necelý kilometr dál směrem na Velemín se nachází Opárenský mlýn, citlivě zrekonstruovaný Asociací turistických oddílů mládeže, který slouží jako základna tomíků i jako enviromentální středisko.V Opárenském údolí nebo v jeho těsné blízkosti lze spatřit i dva silniční mosty vysoko nad údolím, po nichž vede dálnice D8 a jejichž výstavba byla technicky velmi náročná - stavebníci museli omezit stavební práce v údolích na absolutní minimum (žádná těžká technika ani zásahy do ekosystémů), neboť zde protékají Milešovský a Chotiměřský potok. Práce zde byly nesmírně náročné a technicky složité, ale oba mosty se podařily a již slouží veřejnosti. Jedná se o Opárenský most (přístup do údolí z Velemína) a Most přes Chotiměřský potok (přístup do Opárenského údolí od Chotiměři). Návštěva Opárenského údolí je svatá povinnost všech turistů !

Oparenské údolí >>>

Wollkenbrunn - Varta - Loupežnická jeskyně - Obličeje v lomu - zaniklá obec Černičky

Toulat se volnou krajinou je pro mnohé velice příjemným fenoménem. Verneřické středohoří nabízí na rozdíl od svého sourozence Milešovského středohoří, toulání se po mnohdy bezejmenných kopcích bez nebo jen s omezenými výhledy, oddělených od sebe hlubokými stržemi mnohdy s divokými potoky, zaniklými mlýny, procházky po pastvinách na úbočích mohutných hřebenů, dobrodružství i tajemno v prostorách zaniklých obcí, mnoho starých a nepřístupných důlních děl, mnoho dávno zaniklých vyhlídek, rozhleden či turistických chat a podobně. A na jednu takovou kratší procházku do oblasti Malečovska a Velko Březenska Vás dnes zavedeme ;-)
Naše procházka začíná u odbočky na Budov na silnici mezi obcemi Březí a Olešnice. Ve směru na prvně zmiňovanou obec (mimochodem hodně zapadlou a hodně hezkou, která ve svém katastru ukrývá i mimořádně krásný "Budovský vodopád", kam můžete vyrazit po návratu z procházky ...

Kolem Varty >>>

Bývalá drtička kamene
nad Velkým Březnem

Můžeme zatím jen spekulovat s následujícími informacemi ;-) Už od konce 18. století je v kopcích nad Velkým Březnem zmiňována těžba jak uhlí (mezi obcemi Byňov a Zálezly) a na mapách z roku 1842 se objevuje na rozsoše Magnetovce zvané Kočičí hlava (zákres "Berwerk Frasche" neboli "Báňský závod Fráž", kde se v letech 1793 - 1936 dobývalo uhlí a čedič. Podobný zákres, i když bez názvu, se objevuje i 300 m severovýchodně, tedy v místě nad zbytky drtičky kamene. V historii obce Velké Březno se pak lze dočíst, že v roce 1917 byl mezi živnostmi evidován i jeden kamenolom, tedy je možné že se jedná o tento Berwerk Frasche, jehož byl součástí drtič kamene, který byl po zpracování dopravován dolů k železnici a dále ke svým kupcům. O způsobu dopravy k železnici opět nikde ani zmínka, v linii mezi železniční stanicí a drtírnou jsou však v lese patrné na několika místech staré železobetonové patky, možné pozůstatky nákladní lanovky pro kamenivo.

Bývalá drtička kamene >>>

Josefínka
(
Jungfernspitze)

Z rozeklaného skaliska Panenské skály s výhledem vysoko nad Labským údolím, lze obdivovat krásnou přírodní kopcovitou scenérii s výhledem od Velkého Ostrého na straně jedné až po Lenocha a Havraní skálu na straně druhé. Přímo naproti Josefínce se nachází protáhlý čedičový hřbet Čertova jizba, nakouknout lze i do Průčelské rokle s mohutnými Výřími skalami ... ;-)

Josefínka >>>

Milenci
(Michlmatzenswand)

Dvojice od sebe usazených skalních útvarů na severním úbočí Vaňovského vrchu, pod Vaňovskou skalou, kousek od nestabilní stěny zvané "Čertovka", známé svým občasným řícením, ohrožujícím část Vaňova. Dva skalní obři jsou vypreparovaní ze zvláště odolné porfyrické žilné horniny, lamprofyru s vyrostlicemi Ti-augitu a olivínu. Dovede Vás sem modrá turistická značka.

Milenci >>>

Lanová dráha
na Větruši

Visutá kyvadlová lanová dráha se dvěma kabinami přepravuje cestující mezi obchodním centrem Forum a severním okrajem Ořechovky, nazývaném Větruše, se stejnojmenným sportovně oddechovým areálem, zrekonstruovanou restaurací s vyhlídkovou terasou a rozhlednou a přilehlým hotelem. Nejdelší visutá lanová dráha bez samostatně stojících podpěr u nás ...

Lanovka na Větruši >>>

Větruše
(Ferdinandshöhe)

Severnímu okraji výběžku / rozsoše vrchu Ořechovka (326 m), končícímu v řece Bílině, v místech kde se vlévá
do Labe, se lidově říká "Větruše". Nesprávně bývá používán i název "Soudný vrch", který je však mnohem
jižněji a zhruba o devadesát výškových metrů výše a je stejně jako Větruše severní rozsochou Ořechovky. Větruše v současnosti opět patří mezi nejvyhledávanější dominanty města Ústí nad Labem.

Víte, že na Větruši vede nejdelší visutá lanová dráha bez samostatně stojících podpěr u nás?

Větruše >>>

Zvon - 653 m
(Francká hora)

Výrazná znělcová (trachytová) kupa,vzdušnou čarou 800 metrů západně od Černčic a 2 kilometry oMilešovky, spolu s Opinou a Milešovkou obklopují tzv. Černčickoukotlinu. Na některých mapách je uváděna jako Francká hora, nadalších zase jako Zvon, který opravdu z určitých úhlů svým tvarempřipomíná. Jeho zarostlý vrchol je tvořený roztroušenými skalními výjevy s dílčímivýhledy, z nichž ty nejkrásnější jsou zřejmě směrem k jihu, hlavně na Březinu. A vězte že ty výhledy stojí opravdu za to!

Zvon >>>

Horní Šebířov

Na jižním svahu bukovsko-mukařovského hřebene, jihovýchodně od Bukové hory (683 m) a Matrelíku (668 m), se nachází zbytky zaniklé obce Horní Šebířov - torza opuštěných domů v průměrné nadmořské výšce kolem 550 m uvnitř trojúhelníku obcí Čáslav, Knínice a Dolní Šebířov.
Nejkrásnější cesta je sem z Mukařova, přes bývalou železniční zastávku, Víťovu rozhlednu a dále po hřebeni směrem na Matrelík a Bukovou horu (ještě v sedmdesátých letech značeno jako červená turistická cesta) asi 1 km a pak odbočit vlevo dolů z kopce, kudy po dalším kilometru dojdete po pěšině přímo do Horního Šebířova (níže mapka v jednom obrázků).

Horní Šebířov >>>

Štola sv.Gothard

Hnědouhelná šachta (Dědičná štola sv. Gotharda) byla v Příbrami otevřena v polovině 19. století a jejími podílníky byli obyvatelé vsi a okolí, ředitelem pak Josef Fahry. Štola vedla od domu č. 116 (některé zdroje uvádí č. 40) až pod sousední Velké Stínky. Při troše štěstí a dobré orientaci v terénu, určitě štolu najdete při svých toulkách mezi zaniklou obcí Velké Stínky a samotou Mauerschin.

Štola Gothard >>>

Velké Stínky

Velké Stínky, resp. pozůstatky obce, poprvé zmiňované kolem roku 1623, lze ještě dnes nalézt cca 300 metrů jihovýchodním směrem od vrcholu Bukové hory. Osud osady, stejně jako osud sousedních obcí v okolí Bukové hory, se začal naplňovat po druhé světové válce s odsunem místních obyvatel německé národnosti.  Pokud Vás osud obce zaujal, určitě byste měli Velké Stínky zahrnout do svého plánu výletů ...

Velké Stínky >>>

Ptačí stěny

Necelých 400 metrů SSV od Vysílače na Bukové hoře začínají tzv. Ptačí stěny - skoro 41 čedičových skalních masívů a věží až 12 metrové výšky v zalesněném svahu (skalní město), oblíbené i horolezci začátečníky, díky vybudovaným horolezeckým cestám.

Pojďte na Ptačí stěny >>>

Mauerschin

Konec druhé světové války a s ním spojený odsun německého obyvatelstva, hlavně z míst, která byla osídlena převážně či čistě jen Němci, nám v Českém středohoří zanechal desítky samot a obcí, které už nebyly znovu dosídleny novým obyvatelstvem anebo byly postupně opouštěny pro svou odlehlost a špatnou přístupnost. Jedním z takových míst, kterých pro Vás máme přichystáno více, je i samota Mauerschin, o které se nedochovaly skoro žádné záznamy. Někdo tvrdí, že to byl statek, jiný zas mluví o restauraci ... Každopádně před třinácti lety vyznačili studenti UJP z Ústí n.L. zajímavou turistickou trasu ze Zubrnic přes Bukovou horu do Malého Března, která mapuje a provádí své návštěvníky přes několik zaniklých obcí a samot. Dnes tuto turistickou trasu na nových mapách nenajdete, záhadně zmizely i turistické rozcestníky, ale značky na trase stále jde nalézt. A proto vůbec není na škodu si začít tyto zapomenutá místa připomínat, patří k naší minulosti. A zvlášť teď v období vegetačního klidu, kdy vystupují jejich rozvaliny ze zákrytu zeleně, je nejvhodnější doba k jejich návštěvě.

Mauerschin >>>

Kamýk

Kamýk se v českém místopisu objevuje hned několikrát. Pro nás je ale nejdůležitější ten za Litoměřicemi, tedy romantická zřícenina hradu v malebné vesničce poblíž známého středohořského Plešivce.

Pojďte na Kamýk >>>

U Studánky

Jedno z krásných míst Českého středohoří v sedle mezi znělcovým Pařezem a čedičovým vrchem Kleč - zastávka naučné stezky a krásná oáza na západním okraji / úpatí hlubokých lesů masívu Březiny, s altánkem a malým rybníkem, jen kousek od zříceniny hradu Kostomlaty. Blablabla ... co Vás ale určitě bude zajímat ještě víc - v srpnu 1968 kousíček od tohoto místa havaroval sovětský vojenský vrtulník ...

Pokud Vás zajímá víc >>>

Toran

Možná se zde najde někdo, koho baví navštěvovat zapadlá a opuštěná místa. A že jich není zrovna málo a ve většině případů o nich na internetu nenajdete ani zmínku. Jedno z takových míst, ukryté v lesním porostu na jihozápadním úpatí třetího nejvyššího vrcholu Českého středohoří, Vám dnes představíme. Najdete ho ukryté mezi masívem Pařezu a Štěpánovské hory co by kamenem dohodil z revitalizované Radovesické výsypky. A věřte nebo ne, stojí za to ;-)
 

Pokud Vás zajímá víc >>>

Budov

Obec se rozkládá na náhorní plošině nad Svádovem (Budower Platte), odkud vede úzká strmá stezka  Vlčím dolem/roklí kolem Budovského vodopádu (na potoce, který pramení v Budově a končí v polích nad Svádovem) dolů do Svádova. Vyobrazení scenérie vodopádu bylo kdysi použito ve vídeňské opeře jako scény k Weberově "Čarostřelci".

Podívejte se do Budova >>>

Úštěk

Střed města tvoří velké množství zachovalých pozdně gotických měšťanských domů na výrazném protáhlém pískovcovém vrchu. Pokud jste ještě nikdy v Úštěku nebyli, připravte se na to, že Vám jeho půvab doslova vyrazí dech. V okolí historického jádra města i města samotného je několik přírodních rezervací a jinak cenných historických památek...

Tak vzhůru do Úštěka >>>

Ostré - Kalvárie

Na vrcholu se nacházejí tři kaple - "kaple Nalezení", "kaple Povýšení svatého Kříže" a "kaple Božího hrobu", jenž jest přízemní stavbou mezi oběma vyššími kaplemi, jejichž silueta dvou věží je výraznou a zdaleka viditelnou dominantou Úštěcka, z období let 1704 - 1707 od Octavia Broggia. Od vsi sem vede Křížová cesta tvořená výklenkovými kaplemi z období baroka a klasicismu, ústící na terasu, která symbolizuje tzv. Zahradu getsemanskou...

Kalvárie Ostré >>>

Pařez - 736 m

Pařez, nazývaný též Kloč, je třetím nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Tento kopulovitý zalesněný vrch se tyčí nad zříceninou hradu Kostomlaty (špatně Sukoslav) v centrální části ČS asi 4 km západně od Milešovky, v západní části náhorní pláně Březina, která byla dlouho vojenským prostorem (pobývala zde i Sovětská armáda) a proto byl dlouhé roky nepřístupný...

Tak vzhůru na Pařez >>>

Pohorský vrch

Dnes už pomalu zapomenuté místo, které však určitě stojí za to navštívit. Minimálně pro krásný výhled na část středohoří a Lužických hor, ale i pro skutečnost, že zde možná budete úplně sami a to je dnes k nezaplacení. Podhorský vrch se nachází poblíž silnice z Mukařova na Bílý Kostelec. Vypravit se na Pohorský vrch je nejjednodušší po cestě ...

Podívejte se na
Pohorský vrch >>>

Lipská hora

Osmý nejvyšší vrchol Českého středohoří, trošku neprávem opomíjený, který se svým návštěvníkům odmění krásným
rozhledem na vrcholky okolních kopců i velkou část Dolnooharské tabule. 689 metrů vysoký znělcový vrch cca 9 km od Lovosic je přístupný po odbočce z červené turistické trasy z obcí Lhota či Medvědice. Pozor však, cesta na vrchol je vcelku obtížná a vhodná pouze pro pěší turisty s kvalitní obuví. Pro cyklisty či rodiny s malými dětmi je zcela nevhodná.

Chcete vědět o Lipské hoře víc? Podívejte se na

Lipská hora >>>

Supí vrch

Vyrazte po "nejmladší" naučné stezce v Českém středohoří na vrchol Supího vrchu s úžasným rozhledem začínající v malebné vesničce Lbín ležící po obou stranách řeky Bíliny spojenými krásným kamenným mostem. Můžete se sem vydat jak vlakem, autem či autobusem tak třeba i pěšky po červené z Teplic, odkud je to sem pěšky přes Pytlíkov 3-7km (vyšší číslo je od teplického vlakového nádraží). Ze Supího vrchu pak můžete polními cestami pokračovat až na železniční zastávku Hradiště v Čechách a odtud se vrátit zpět do Teplic.

Soudný kámen

Chodíte rádi na místa kam zrovna moc turistů nechodí? Jedno takové málo známé místo je jedním z našich tipů na výlet v okolí dálnice D8. Samotný vrchol nad obcí Horní Týnec sice nenabízí žádný výhled, ovšem stejnojmenná skála na jeho jihozápadním úbočí  je už jiná káva. Pokud trefíte pěkné počasí, je odtud výhled opravdu nádherný.

Výšlap na Soudný kámen můžete podniknout jak samostatně (přijet autem a po zelené dojít až do Třebušína a vrátit se autobusem) nebo třeba po cestě ze čtvrtého nejvyššího vrcholu Českého středohoří - Sedla (726 m).

Pokud Vás náš tip zaujal, podívejte se co Vás čeká a nemine ;-)

Soudný kámen >>>

Doubravská hora
s hradem
Doubravka

Jakmile začne opadávat listí ze stromů, na mnoha místech se na skoro půl roku pročistí jinak zelení zakrytý výhled do okolí. Zejména pak zalesněné vrcholky Českého středohoří nabízejí v tomto období jinak zapovězený výhled, mnohdy tak jedinečný, že je přímo hříchem nevyčkat na přívětivě počasí a nevyrazit do přírody. Dnešní tip na výlet Vám jedno takové místo nabízí - přírodní památku Doubravka, jejíž vrchol sice nabízí úchvatnou vyhlídku, ne však na všechny strany ;-) Najdete jí na východní okraji Teplic a na jejím vrcholu najdete i "radioamatérský hrad", veřejnosti nepřístupný (přístupný pouze několikrát do roka při různých akcích), jehož historie je opředena mnohdy tajuplnými historkami ;-)Vrchol Doubravky je přístupný celoročně, výšlap není nikterak náročný a k výchozišti okružní stezky se lehce dostanete autobusy či trolejbusy MHD Teplice.

Doubravskou horu
s hradem Doubravka >>>

Hradec
s Mauzoleem

Masív Hradce je tvořen třemi částmi. Ve východní části, kde se nacházelo středověké hradiště obdélníkového tvaru s vrcholovou kótou 452 m jsou na některých místech ještě patrné až 5metrů vysoké valy. Na východním okraji na skalní plošince stojí mauzoleum rodiny Schrollů. Jihozápadní kóta 443 m je z velké části zalesněná a na jižním úpatí severozápadní kóty 440 m je situována skalní vyhlídka s výhledem na Horní Vysoké, vrch Mešník a zvonici nad Levínem.Možná jste jeli x-krát okolo z Úštěku na Ústí a všimli jste si z každé strany silnice "něčeho" v kopci ;-) ano vlevo Mauzolea a vpravo Zvonice v Levíně (předešlý tip na výlet). Tak až budete mít více času, naplánujte si sem výlet ;-) Vyhlídky stojí za to ;-)

Hradec s Mauzoleem >>>

Do Levína

Levín je krásné místo s pěknou dochovanou architekturou, pozdně barokním okrouhlým kostelem na náměstí se známým "levínským kocourem" a zvonicí s nádherných výhledem. I okolí městyse nabízí spoustu zajímavých míst - třetí nejvyšší vrchol Českého středohoří (Sedlo - 726m), Mauzoleum průmyslníka Schrolla u Hradce či nedaleké město Úštěk s nejmenší památkovou rezervací.

Zaniklá železniční trať Velké Březno - Lovečkovice - Úštěk, procházející kousek vedle obce zas nenechá spát nejednoho železničního nadšence. Právě zde, na železniční stanici Levín kousek od obce (v současnosti soukromý objekt), se natáčelo nejvíce scén z filmu Páni kluci.

Levín >>>

Motoráčkem
do Zubrnic

Zdejší železniční trať byla slavnostně zprovozněna 11.9.1890 a provoz byl s heslem LOKÁLKA UŽ NEJEDE, ODVEZE VÁS ĆSAD, smutně ukončen 27.5.1978. Vlaky zde po trati z Velkého Března přes Lovečkovice a dál na Úštěk či Verneřice jezdili skoro 88 let, než byla trať pro nehospodárnost zcela zrušena a nahrazena autobusovými spoji. Jen díky ohromnému úsilí a práci nadšenců ze Zubrnické museální železnice, kterým se podařilo před lety (28.10.2010) zprovoznit část původní trati z Velkého Března do stanice Zubrnice - Týniště a vybudovat zde malé železniční museum v sousedství Skanzenu v Zubrnicích, vděčíme za to, že i dnes, 40 let po zrušení trati se můžeme, alespoň na části původní trati projet vláčkem.

V letošní sezóně máte ještě šanci se motoráčkem svézt do 28.10. Nastoupit můžete buď na nádraží Ústí nad Labem - Střekov nebo na nádraží ve Velkém Březně. Kromě víkendu 22.-23.9., kdy na trati pojedou vlaky tažené parní lokomotivou k 25. výročí sdružení Zubrnické museální železnice a v Zubrnicích bude bohatý doprovodný program, jezdí na trati historický motorový vůz, v němž si mnozí z Vás mohou zavzpomínat, jaké bylo kdysi cestování.

Motoráčkem
do Zubrnic >>>

Znělcové lomy
u Valkeřic

Pokud si vezmete k ruce telefon vybavený gps, apkou mapy.cz, přihodíte k tomu kalhoty s dlouhými nohavicemi a uděláte si dvě hoďky čas, máte náhle postaráno o zajímavou a příjemnou procházku.
V letním parnu můžete přihodit ručník a plavky, protože jeden z malých lomů příroda ušetřila od zeleného brčálu a dá se v něm příjemně osvěžit. Dvě jezírka jsou lehce dostupná i s kočárkem či malými dětmi, mezi nimi to to s možností osvěžení. Pokud chcete navštívit i zbývající, již zmíněný telefon s gps a mapou asi bude nezbytný - jsou ukryta cca 500 - 600 metrů v lese.Valkeřice - bývalé
znělcové lomy >>>

Vysoký Ostrý
587 m

Výrazný dominantní vrch nad východním okrajem krajského města Ústí nad Labem s naprosto fantastickým výhledem na Portu Bohemiku, České středohoří i Krušné hory. První výletníci jej navštěvovali už koncem 18. století a od té doby je vyhledávaným turistickým cílem nejen obyvatel krajské metropole.

Na Vysoký Ostrý se dostanete buď po naučné stezce mezi Střekovem a Brnou nebo pohodlněji, ale za to ošizeni o dokonalé výhledy do Labského údolí, po turistických značkách z Kojenic, Nové Vsi, Malešova či Němčí. Pokud se rozhodnete pro Naučnou stezku (jedině doporučujeme, můžete se na ní napojit u MHD v Nové Vsi), nezapomeňte turistickou obuv s kvalitní podrážkou, větrovku, dostačující svačinu a láhev s vodou. Těsně nad Brnou si pak ještě prohlédnete Výří skály a Průčelský vodopád.

Vysoký Ostrý >>>

Průčelský vodopád >>>

Jeviněves se
zbytky hradu
Jevína

Jeviněves je malá vesnička vzdušnou čarou necelých 2,5 kilometru od Dálnice D8. Na první pohled možná působí úplně obyčejným dojmem, ale najdete zde několik zajímavých i historických staveb, známé vinařství (s krásným heslem, tolik poplatným současným vedrům - Šetřte vodou, pijte víno) a nad obcí terénní zbytky bývalého hradu Jevín. Okolo hradu vede mezinárodní turistická trasa E10 s celkovou délkovou 2850 km, zde v místě bývalé obchodní stezky Praha - Drážďany. Můžete se zajet na kukandu jak autem tak pěšky po červené - třeba ze Řípu ;-) Hrad Jevín patří k místům, na které většinou turisté zapomínají, protože z něho zůstaly už jen terénní náznaky, i tak se ale vyplatí ho navštívit, je odtud hezký rozhled na Jeviněves a jihovýchodním směrem. A my prostě těmto polozapomenutým místům věnujeme pozornost a šíříme je dál ;-)

Jevín >>>

Jeviněves >>>

Helfenburk alias
Hrádek u Úštěka

Všeobecně se má za to, že hrady nebo hradní zříceniny najdeme v současnosti povětšinou na vyvýšeném místě, tedy třeba na kopci, skále či jinak hůře přístupném místě, například uprostřed vodní plochy. Najdeme je však i ve městech, obcích a také, jako v tomto případě, na protáhlém skalním útesu uprostřed zalesněného údolí. HELFENBURK či chcete-li HRÁDEK u ÚŠTĚKU je volně přístupná zřícenina gotického hradu, jehož počátky sahají až do 14. století. Výlet na hrad je pro svůj nená-ročný přístup (nějaké stoupání tu stejně ale je) vyhledáván i rodiny s dětmi, kočárky i cyklisty.

Ideálním výchozím bodem pro všechny, mimo "dálkové turisty", je parkoviště mezi Úštěkem a obcí Ostré, odkud se na Hrádek dostanete po turisticky značených cestách. Hrad patřící městu Úštěk je po celý rok volně přístupný, v sezóně Vás dobrovolníci, kteří se hrad starají zavedou i do vysoké věže, ovšem nečekejte daleké výhledy ;-)
Při návštěvě dbejte na to, abyste se nevystavovali riziku pádu, u malých dětí o to dbejte trojnásob.

Helfenburk >>>

Muzeum civilní
obrany - Ústecké
podzemí

Se stavbou tohoto původně protiatomového krytu se započalo v roce 1942, po válce si jej začali upravovat komunisté z chemických závodů jako ochranu pro hrstku vyvolených před jaderným útokem, ač by je asi díky různým detailům neochránil... Ano, řeč je o podzemním krytu v kopci pod Větruší, který se rozhodně vyplatí navštívit. Průvodce Vás nasytí poutavým vyprávěním, které budete hltat zabaleni v mikinách při konstantní teplotě 12 stupňů.Pokud si chcete u průvodce šplhnout, prohledejte doma skříně a vybavte se stylovými prostředky individiální ochrany - pláštěnkou, šátkem či maskou na obličej a pytlíky na nohy a ruce. To vše na sebe těsně před prohlídkou navlečte, užijete si obdivné a tázavé pohledy ostatních návštěvníků a spousty legrace.
V areálu před krytem se můžou Vaše dítka zabavit na kolotoči, prolejzačkách, zaloví si rybičky, zastřílí z luku... dospělí se jistě zabaví u zdejšího stánku s občerstvením či výstavce tématických fotografií z ústeckých ulic ;-)

Ústecké podzemí >>>

Hořínské zdymadlo

Necelých patnáct kilometrů od dálnice D8 (exit 18 Nová Ves), na dohled města Mělníka, se na Vraňansko - hořínském plavebním kanálu nachází zajímavá technická památka - Hořínské zdymadlo. Uvedeno do provozu bylo již v roce 1905 a do dnešního dne plně slouží lodní dopravě. Pro lenochy je určitě dobrou zprávou, že jsou lehce dostupná autem a tudíž je možno se podívat i do okolí. Za prohlídku totiž stojí navštít i oba blízké zámky v Mělníku a Hoříně. Více o obou zámcích si můžete přečíst v naší nabídce. Přes Hořínské zdymadlo vede značená cyklostezka, terén je zde většinou rovinatý - naplánujte si pomocí mapy.cz cyklovýlet a nezapoměňte do něj zahrnout i prohlídku obou soutoků - hned za sebou se zde do Labe vlévá Vltava i Vraňansko - hořínský plavební kanál. Pozor při plánování jen na skutečnost, že most Josefa Straky v Mělníku v současnosti prochází rekonstrukcí a je uzavřený. Doporučujeme zahrnout do výletu i přívoz v Lužci nad Vltavou či ZooPark v Zelčíně. Od června 2018 bude v provozu i přívoz přes Labe v těsné blízkosti uzavřeného mostu Josefa Straky. A pokud bude opravdu pekelně teplé počasí, můžete se smočit i v zatopené pískovně Baraba u Vliněvsi.Pražáci jistě mají povědomí k čemu zdymadlo slouží. Každopádně toto v Hoříně je opravdu skvostným dílkem a pokud budete mít štěstí a potkáte zde i nějakou tu lodičku, můžete v přímém přenosu sledovat, jak zdymadlo funguje.

Tak hurá na výlet >>>

Střekovská
vyhlídka

Vyhlídka na kopci Sedlo (284m) je krásné a poklidné místo s dobrým rozhledem ve střekovské části krajského města. Vzhledem ke své dostupnosti i větší míře bezpečí roz-hledny pro malé děti, je toto místo vcelku vhodné i pro návštěvu s malými dětmi. Pod rozhlednu se dostanete jak autem, tak trolejbusem (Novosedlické nám nebo Poslední cesta). Následný výstup není nijak náročný a krom úseku schodů (dá se obejít uličkami) vede po široké parkové cestě, vhodné i pro kočárky (nevhodné pro in-line či dětská kola).
Pokud sem zamíříte s malými ratolestmi, bude to jistě výlet na skoro pů dne. Sice nepočítejte, že byste na vrcholu našli nějaké pískoviště či dětské hřiště, ale plošina je zatravněná a pokud nejste příznivci dek, tak pár laviček zde je.
Rozhodně však je lepší si návštěvu Střekovské vyhlídky nechat jako doplněk nějakého jiného výletu v okolí Ústí nad Labem - hrad Střekov, zřícenina hradu Blansko, naučná stezka Pod Vysokým Ostrým, zámek Velké Březno atd. Dospěláci zdolají vrchol do 20 minut volnou chůzí. Není na škodu vzít si sebou dalekohled - budete moci nahlédnout na mnohá místa v Ústí nad Labem - Větruši, hl. nádraží, ZOO ... výhled odtud stojí určitě za to a pokud budete chtít pořídit i pár foteček, doporučuji spíše dopolední návštěvu.

Střekovská vyhlídka >>>

Hrad Oparno

Tato malá hradní zřícenina na skále vysoko nad údolím Milešovského potoka s Černodolským mlýnem a obcí Opárno a vlastně i nad dnes už skoro s jistotou zrušenou žele-zniční tratí Lovosice - Teplice, je velmi vyhledávaným turistickým cílem Českého středohoří. Velkou škodou je v postatě stoprocetní zrušení železniční trati, kterou v roce 2013 z části zavalil sesuv na dálnici D8 u Litochovic, jenž byla velmi hojně využívána při cestách na výlety po středohoří.Zřícenina Oparno >>>

Říííííííííííííííííííííp !!!!

Jenže pak tu vyrostl převážně listnatý les s příměsí borovice, který ve velké míře pohltil dnes už vzácnou místní floru. Takže pozor, dneska se prostě už z Řípu krom několika dílčích vyhlídek do kraje pořádně nerozhlédnete. Tak proč tedy jít do kopce
a nic z toho nemít? Omyl, na vrcholu totiž stojí přes 890 let stará rotunda a o "něco" mladší Broumova chata, kde se můžete (v závislosti na počasí) občerstvit a zakoupit upomínkový předmět. Navíc pokud budete mít štěstí a znalosti, můžete vidět jak z Řípu startují paraglidisté, podle toho jaký datum pro výlet zvolíte zde můžete potkat i mnoho průvodů a procesí nebo trefit nějakou společenskou či kulturní událost. Samotná hora i rotunda jsou národní kulturní památkou, dokonce odtud pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Takže, jak se říká - každej Čech by měl alespoň jednou za život vystoupat na Říp. Toto tvrzení ještě umocňuje nápis na Broumově chatě - "Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp".

Ale abychom to nějak ukončili - pověst o Praotci Čechovi by měl znát každý z nás, ovšem pozor, poslední dobou zlé jazyky tvrdí, že to klidně mohlo být i jinak - tak rychle na odkaz "Říp", čtvrtý odkaz od konce Vám poodhalí mrazivé tajemství :-) :-) :-)

P.S. Na Říp vede několik turistických cest a ať už zvolíte tu nebo onu, neopomenu zmínit ještě jednu "zajímavost" - u silnice mezi obcemi Vražkov
a Rovné naleznete "pohřebiště drobných zvířat".

Říp >>>

Vražkov >>>

Radejčín 
Rozhledna přímo nad dálnicí D8

Chce to něco lehkého, nenáročného a přitom aby to stálo za to? A nejlépe třeba i s malým dítětem?Zajeďte se podívat ke skoro osm let staré železné třicetimetrové rozhledně, odkud je za příznivého počasí nádherný rozhled do přírody i na dálnici D8. Výchozím bodem jest železniční zastávka Radejčín, kde bohužel momentálně vlak končí (nedaleký známý sesuv pod kamenolomen nad dálnicí D8 si bohužel vzal i kus trati Teplice - Lovosice), ale z druhé strany sem jezdí (za vlak) autobus. Pokud přijedete autem, dá se poblíž nádraží také zaparkovat, ale prosím s citem - již zmíněný autobus se zde otáčí a po vedlejší polní cestě zase jezdí automobily k chatám. Od nádraží je to pak necelý kilák po žluté značce loukou až k rozhledně, která je volně přístupná. Z rozhledové plošiny ve výšce 20 metrů uvidíte mimo jiné i kus dálnice D8, respektive úsek od tunelu Radejčín směrem na Řehlovice a na straně druhé pak most přes Uhelnou strouhu s portálem tunelu Prackovice. Pokud jste po zimním spánku unavení, zkuste vydržet ještě malou chvilku a zkuste se po žluté značce dobelhat 400 metrů až k Vyhlídce Jaroslava Srby - zde je krásně vidět mediální hvězda posledního roku - Prackovická estakáda.

Dále máte dvě možnosti co dál. Pokud jste přijeli vlakem nebo autobusem, jste plně fit a pár kiláků ještě zvládnete, pokračujte po žluté dále do Dubiček (po cestě si ještě zaskočte odbočkou na Doerelovu vyhlídku). V Dubičkách u kostela si dejte ňákou tu mňamku, pořádně se rozhlédněte do údolí Labe, hoďte na FB nebo Instagram nějaký to selfíčko a pokračujte po zelené značce směr Dolní Zálezly s odbočkou na vyhlídku Mlynářův kámen. Z Dolních Zálezel jezdí vlaky ČD směr Lovosice i Ústí nad Labem.

Pokud se na tuto cestu necítíte, popř. na Vás v Radejčíně čeká automobil (pokud ho jako blbě zaparkovaný už neodtáhli), vraťte se volným tempem k nádraží a vydejte cestou podle kolejí směr Lovosice. Po kolejích to raději zpočátku nezkoušejte - občas si tam zajede vlak odpočinout, ale jakmile narazíte na 3D konec trati, můžete (musíte) dále pokračovat už jen po kolejích. Od nádraží Vás čeká cesta cca 2 km po kolejích, než dorazíte do míst, která nějspíš znáte jen z tisku a televizních obrazovek - k místu, kde ujel svah a pohřbil kus dálnice.Zde vřele doporučuju udělat pár foteček/selfíček - končí tu totiž z ničeho nic koleje :-)

Cestou zpátky, pokud máte dobrou obuv a nemáte sebou děcka, se ještě můžete podívat na vrchol bývalého lomu vedle hory Debus, kterým prochází tunel Prackovice - ve chvíli kdy se dostanete do kamennými kvádry zpevněného úvozu trati, ještě těsně před ním, se dejte pěšinou vpravo do kopce. Jen pozor, okraj lomu je nebezpečný, takže nevstupujte až na jeho hranu !!! Zpět na nádraží pak už snad trefíte ne? :-)

Rozhledna Radejčín >>>

Litoměřice 
Perla na úpatí
Českého středohoří

Pokud jste ještě nezavítali do královského města Litoměřic, jednoho z nejstarších a nejkrásnějších měst naší vlasti, možná byste měli vědět, že jste přišli opravdu o hodně. Už jen více jak 110 památkově chráněných objektů a staveb spadajících do Památkové rezervace dává tušit, že výlet do tohoto města na soutoku řek Labe a Ohře nebude jen tak na jeden den. Ideální je, přijet sem minimálně na celý týden, spojit výlet i s návštěvou zdejšího proslulého výstaviště Zahrada Čech, k tomu si připočtěte tři rozhledny, Parkány, upravené parky, restaurace, minipivovary ... až Vás tohle přestane bavit, stačí se jen vydat za město, kde se zvedají sopečné vrcholky Českého středohoří - Milešovka, Kletečná, Hradišťany, Sedlo, Lipská hora, Varhošť atd., což je jen malý výčet vrcholů jejichž výška přesahuje 600 m.n.m.

Litoměřice >>>

Buková hora, 683 m 
významná dominanta
Českého středohoří

Východně od krajského města na tzv. tefritové homoli, v nadmořské výšce kolem 683 m, se tyčí dosti výrazná dominanta Českého středohoří - Buková hora s vysílací věží, která je se svými 223 metry nejvyšší betonovou stavbou v ČR. Televizní signál se odtud šíří od roku 1960, kdy zde stály celokovové televizní vysílače. Vrchol hory však nabízí i Humboltovu vyhlídku, Ptačí stěny či Ledovou jeskyni nebo Děčínskou boudu - bývalou turistickou chatu. Rozhodně stojí za to sem vyrazit - turistické značení se vede jak ze Zubrnic, Těchlovic tak
i z Malého Března ... a pro lenivce je dobrá zpráva, že se sem dá zajet autem ...
:-)
 

Buková hora >>>

Bořeň
Jeden z nekrásnějších vrcholů Českého středohoří. Je i nejvyšším vyvřelým tělesem na jeho severozápadním okraji. Jedná se o strmou znělcovou kupu vystupující třista metrů nad okolní krajinu, tyčí se přímo nad hlavní silnicí I/13 z Mostu do Bíliny a je velice dobře viditelný i z dálky několika desítek kilometrů. Jedna z nejhodnotnějších nepískovcových lokalit v ČR.

Výlet na Bořeň >>>

Bořeň >>>

Kalich, Panna
& Trojhora

Ze tří čedičových kopců, obklopujících třebušínskou kotlinu je Trojhora nejnižší, je to však jediný "horský štít" u nás - přechod jeho vrcholu je srovnatelný s poměry na hrotech mnoha tatranských štítů. Navíc Vám nabídne překrásný kruhový rozhled, tedy samozřejmě v závislosti na počasí. I zbylé dva vrcholy nabídnou krásné výhledy a navíc i trošku historie. Zatímco na Panně dnes naleznete již jen drobné terénní zbytky valů a staveb, Kalich Vám v současnosti nabídne víc, snad i díky partě nadšenců, která se snaží co nejvěrněji obnovit zbytky hradu. Vychytejte si počasí a vyražte co nedřív ráno, přeci jen je to štreka. A nezapomeňte na pořádnou obuv :-) Třebušín jako jediný Vám nabídne místo z bezpečnému zaparkování - na návsi pod kostelem je šipka "P-Kalich". A až se budete vracet z Trojhory, v hospůdce Pod Kalichem se můžete nadlábnout a posilnit.

Kalich >>>

Panna >>>

Trojhora >>>

Varhošť
Místo, které nesmí vynechat prostě nikdo !!! Je odtud jedna z nekrásnějších vyhlídek na České středohoří vůbec. Pokud sebou budete mít dobrou mapu a štěstí na počasí, můžete s její pomocí identifikovat desítky kopců, podívat se na několik měst v okolí, na osmi různých místech spatřit řeku Labe ... Na Varhošti jsem byl už minimálně dvacetkrát a určitě ne naposledy. Vyzkoušel jsem pařák, mráz, sníh, vichřici, průtrž mračen, totální mlhu, několikrát jsem tu spal abych zažil "svítání" ... jediný co mě neláká je vyzkoušet svojí odonost při bouřce. Vím, že se sem ještě několikrát vrátím a vůbec mi nevadí to půlkilometrové stoupání z parkoviště, kdy mám vždycky pocit, že nahoře umřu  Varhošť >>>

Krkavčí skála >>>

Sebuzín >>>

Boreč
kouřící hora

Šest kilometrů od Lovosic najdete nad obcemi Režný Újezd a Boreč kopec, na který se nejvíc vyplatí podívat právě v zimním období. Tedy nejlépe, když je tak deset pod nulou. To pak můžete spatřit málo vídaný jev - kouřící kopec. Znělcový vrch Boreč / Borečský vrch není se svou výškou 449 metrů sice žádným velikánem, za to se ale může, krom zápisu do evropské soustavy chráněných území Natura 2000, pochlubit něčím jiným - v jeho útrobách se skrývá unikátní systém puklin, díky němuž zde dochází k geologickému jevu tzv. mikroexhalací a ventarol. Ale dost navnaďování, přesvědčte se sami.Boreč >>>

Obec Boreč >>>

Tři kříže

z bílýho kamení .... lalalalala ... ;-) Tahle hop tropácká vodrhovačka mě vždy napadla, když jsem jel kolem ;-) Ale až 1.1.2011 jsem se sem poprvé vydrápal - byla zima, nebyl sníh, spíše bylo zataženo až pošmourno, táhli nás dva psi na vodítkách ... a stálo to za to - úžasnej pohled do údolí řeky, na železniční tratě, silnice ... cesta od auta (parkovali jsme u silnice 260) má necelé dva kilometry, po cestě kaplička Navštívení Panny Marie a kaplička sv. Huberta ... VYDÁTE TŘEBA SE I VY V NAŠICH STOPÁCH PŘESNĚ 1. LEDNA ? Krátká svižná procházka bezvadně zaplaší kocovinu a ještě budete mít dobrej pocit, že hned z kraje roku něco děláte pro svoje zdraví :-)

Kalvárie >>>

Hřbitov lodí?

Zajímají Vás i technické či stavební památky? Jednu takovou tu pro Vás máme - již desetiletí nepoužívané ZDYMADLO HADÍK na Labi u Mělníka ;-) Pokud budete mít cestu po I/9 do Mělníka nebo zrovna budete šlapat do pedálů po Labské cyklostezce mezi Neratovicemi a Mělníkem, udělejte si pauzu a nechte na sebe dýchnout závan minulosti. Na vlastní oči uvidíte potichu se houpající dosloužilá plavidla v zálivu bývalého zdymadla a když obětujete pár kroků na víc, tak i oba krajní bývalé jezové pilíře. K lodím či bývalému zdymadlu se sice nedostanete, i tak tento malý výlet může být pro kdekoho přínosem.

Hadík >>>

Košťál
s Košťálovem

Prostě nelze přehlédnout. Valíte si to takhle po I/15 u Třebenic a impozantnost tohoto vrchu i nepřehléd-nutelných trosek zbytků hradu, Vás nemůže nechat klidnými. Určitě jste si již několikrát v duchu říkali - sakra tam se musím jít podívat, tam musí bejt úžasnej výhled ... a nelze než souhlasit. Podle turistické mapy si jistě naplánujete ideální trasu, kudy se na tuhle kupu čediče vyškrábete. A pokud Vám to nebude stačit, zaskočte ještě dolů do Třebenic, kde je například Muzeum Českého granátu v bývalém luteránském kostele nebo na opačnou stranu do Vlastislavi, kde je v místním zámku výstava obrazů a fotografií Českého středohoří (pozor u obou objektů - mimo sezónu se musíte předem domluvit telefonicky).

Košťálov >>>

Skalka - hrad a zámek >>>

Muzeum českého granátu Třebenice >>>

Třebenice >>>

Terezín
Muzeum nostalgie
a Automuzeum

Malé pevnostní město Terezín zná (třeba i jen z doslechu) snad každý. Hlavně tedy jeho smutnou historii z období druhé světové války, kdy město posloužilo nacistům jako židovské ghetto a Malá pevnost pak jako věznice pražského Gestapa. Z Terezína se během tohoto smutného období v našich dějinách stala přestupní stanice židovského obyvatelstva do vyhlazovacích táborů ...Do Terezína, který celý je památkovou zónou a má jen necelé tři tisíce obyvatel (ještě před rokem 1994, kdy odtud odešla armáda mělo město více jak 7 tisíc obyvatel, pak začalo chátrat a moc mu nepomohly ani povodně v roce 2002) moc turistů nezavítá, ovšem do Památníku Terezín v Malé Pevnosti, odděleného od města řekou Ohří přijede ročně skoro 300 tisíc návštěvníků. Málo z nich ale ví, že i samotné město nabízí svým návštěvníkům hodně zajímavostí - Kavalír 2 s Muzeem La Grace, Kasárnami a Muzeem Nostalgie, Jízdárnu, Dělostřelecká kasárna - Muzem Františka Josefa I., Retranchement 5, prohlídky opevnění a podzemních chodeb, Automuzeum, Sappeur Corps a mnoho dalších zajímavostí.

Pro ty, kdy nejsou příliš nakloněni historii, stojí v Terezíně za návštěvu Muzeum nostalgie, které od roku 2016 uschovává a pečuje o odkaz našich předků a předměty lidské činnosti používaní v letech 1945 - 1990 a navíc tu najdete i vznikající dráhu pro rc modeláře a pak. Druhým místem, které byste měli navštívit je pak Automuzeum s exponáty osobních automobilů a motocyklů z dob socialistické éry let 1960 - 1990.Podívejte se co jsme o těchto dvou místech našli na internetu a naplánujte si svůj výlet právě sem do Terezína, za nedávnou historii ;-)

Muzeum Nostalgie >>>

Automuzeum >>>

Výlet Kamenickým
motoráčkem

Poslední říjnový víkend končí na mnoha turisticky atraktivních místech letošní sezóna. Mezi ně patří i trošku a přitom zcela neprávem opomíjený KAMENICKÝ MOTORÁČEK na muzejní sklářské železnici na pomezí tří chráněných krajinných oblastí - Labské pískovce, Lužické hory a České Středohoří. Motoráček jezdí mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Obě města nabízejí svým návštěvníkům mnoho zajímavých míst a atrakcí. A hlavně to nejdůležitější - překrásnou přírodu v horském terénu, nyní umocněnou krásným podzimem. Pokud si naplánujete výlet na celý den, nezapomeňte se zastavit třeba na Panské skále, kde se točila Pyšná princezna, překrásné čedičové varhany najdete i na Zlatém vrchu, krásné rozhledy nabízí dřevěná věž na zřícenině Kamenickém hradě, zajímavé expozice nabízejí muzea v obou městech ;-) Pro cykloturisty může být zajímavé že na části této železnice, která vedla dále až do České Lípy je vybudována cyklostezka "Varhany".

Nabízíme Vám malý tip na výlet (klidně i s malým dítětem, ne však v kočárku). Příští víkend by sice neměl být co se počasí už tak ideální jako tento, ale čtyřkilometrová procházka mnohým prospěje za každého počasí ;-) Rozhodně ale nezapomeňte pláštěnku a nepromokavou obuv ;-)

s

Kamenický motoráček >>>.

Lanovkou
na Kněžiště

Čas od času se setkáváme s místy, která mají krom německého názvu i druhý český. Tento vrchol má však české názvy hned tři - Komáří Hůrka, Komáří Vížka či Kněžiště.
Komáří Hůrka je významným vrcholem Krušných hor, kde se prolínají naučné stezky s turistickými a běžeckými trasami, nechybí skiareál, restaurace, rozhledna (která je bohužel veřejnosti nepřístupná), několik vyhlídek ani stanice Horské služby. Na Komáří Hůrku vede sedačková lanovka (nejstarší a nejdelší v Čechách) z Krupky - Bohusudova, která je v provozu po celý rok.

Komáří Hůrka >>>

Lanovka Bohosudov -
Komáří Vížka >>>

Minimuzeum
v Lovečkovicích

Ke čtyřicátému výročí zrušení trati Velké Březno - Lovečkovice - Verneřice / Úštěk bylo v Lovečkovicích společnými silami obce a sdružení Zubrnické museální železnice otevřeno Minimuzeum s expozicí Zubrnické muzeální železnice, muzeum obce, informační centrum obce Lovečkovice a prodej suvenýrů.

Svojí rozsáhlostí nepatří k největším, ovšem k vidění tu je spousta dobových exponátů a fotorafiií, které Vás určitě upoutají. Navíc venku na "kolejích" lze vyzkoušet jízdu na drezíně. Pokud do konce turistické sezńy plánujete navštívit Skanzen či Železniční muzeum v Zubrnicích, protáhnětě si cestu o pár kilometrů až sem, nebudete litovat ;-)

Lovečkovice >>>

Radobýl u Litoměřic

Jakoby "ukousnutá" část vrcholu Radobýlu s z velké dálky viditelným křížem na vrcholku(v pořadí již osmmým) je od roku 1966 přírodní památkou. Jeho současný tvar má na svědomí odtěžení části vrcholu při těžbě čediče a stavebního kamene, která byla ukončena ve třicátých letech 20. století. Díky tomu, že si nikdo po ukončení těžby nelámal hlavu s jeho rekultivací, můžeme dodnes obdivovat velice zajímavou odkrytou stavbu původně podpovrchového tělesa - v několika různých směrech dobře patrné sloupcovité uspořádání výlevné horniny - čedičové sloupce. Vrchol Radobýlu nabízí nádherný kruhový rozhled do dalekého okolí a na města Litoměřice a Lovosice.


Radobýl >>>

Podzemní továrna Richard >>>

 

Železniční nádraží
v Úštěku (Auscha)

Víte že v Úštěku byla v historii hned dvě železniční nádraží? Mladší dolní nádraží leží na trati Lovosice - Česká Lípa a vlaky zde jezdí dodnes, zatímco horní nádraží byla konečná stanice na dnes již zrušené trati (1978) Velké Březno - Lovečkovice - Úštěk. Ano, přesně na "té" trati, kde se točil kultovní film "Páni kluci" a jejíž aspoň malý úsek díky partě nadšenců dodnes žije - Zubrnická museální železnice ;-) Pokud Vás zajímá stručná historie železnice v Úštěku, zastavte se i na Dolním nádraží a třeba si dejte v nádražní "putyce" limču.Podívejte se, co jsme na téma "historie železniční dopravy v Úštěku" vyšťárali ...

Úštěk - nádraží >>>

Magnetovec

Kdysi dávno, to ještě nebyly chytré mobily, lidé používali při svých turistických výšlapech tištěné mapy a někteří si to užívali i s buzolou, se prý stávalo, že na kopci zvaném Magnetovec právě posledně zmiňovaným výletníkům, začala vyvádět střelka buzoly psí kusy ;-)Ale to bylo ještě v dobách, kdy cesta ke Skalnímu hřibu na Magnetovci ještě nebyla značená a zážitků chtiví cestovatelé se museli spoléhat na to co bylo právě k dispozici.

 

Pojďte objevit toto zajímavé místo s řadou skalnatých vyhlídek a zajímavým skalním útvarem - hřibem. My jsme pro návštěvu zvolili jako výchozí bod turistický rozcestník "Pláně" nad Suleticemi. Naše tělesné schránky už nepatří mezi ty nejmladší a tak výstup s pořádným převýšením v Velkého Března necháme těm, kteří si potřebují zároveň protáhnout i tělo. Z Pláně vede na Magnetovec zeleně značená turistická cesta a i když je potřeba na 10,5 km (dohromady tam i z5) sem tam nějaký ten kopeček dát, je to cesta vcelku pohodlná a příjemná - vede totiž hned ze začátku po "horském" hřebeni přes Kamennou horu a Sokolí vrch až na rozcestí Fráž (které má mimochodem zajímavou historii), odkud je značený jednosměrný okruh kolem Magnetovce. Nás tento výlet opravdu nadchl - po cestě parádní dílčí výhledy a neskutečný klid a ticho. Je třeba se ale na cestu vybavit - krom svačiny a vody, nezapomeňte na větrovku a pořádnou turistickou obuv - ač při naší cestě bylo dole v údolí min. 33 st. ve stínu, nahoře na hřebeni to pěkně profukovalo, a mezi námi, kdo by chtěl ve vedrech nastydnout? 

Pohradická hora
se zbytky
rozhledny
Aloisova výšina

Nevýrazný kopeček, který se pyšní tím, že je z něj opravdu moc pěkný výhled (sice omezený, ale stojí za to. Najdete zde i zbytky jedné z NEJstarších rozhleden v Českém středohoří. A když už jsme u těch NEJ, tak doporučujeme si zároveň s Aloisovou výšinou naplánovat výlet i na protější, nedávno otevřenou NEJvyšší rozhlednu v ČR - najdete jí necelé 4 km vzdušnou čarou západním směrem v Ledvicích.

Pohradická hora >>>

Ledvice - rozhledna >>>

Rozhledna Kohout

V plánu byla šestnáctimetrová kamenná věž. Jenže to nějak nevyšlo s financemi a tak byla, v té době nezalesněném vrcholku Kohoutu, postavena rozhledna železná na kamenné podezdívce. Stavba vydržela v dobré kondici docela dlouho - až do konce devadesátých let, kdy už jí dávno přerostl okolní les a výstup na ní byl již vyloženě hazardem pro její neutěšený havarijní stav. Já osobně jsem jí navštívil v roce 2005 a to už se na její železnou plošinu vystoupat nedalo, navíc byla zcela skrytá v zrostlém lese. Naštěstí pro nás, rozhledumilné lidi, se podařilo (díky obci Valkeřice, Klubu Českých turistů a Ústeckému kraji) domluvit s vlastníkem, který rozhlednu nechal v letech 2010 - 2011 opravit a částečně i vykácet les kolem. Rozhledna se povedla, s kácením stromů bránících kruhovému výhledu už to moc neklaplo - stále je odtud jen omezený výhled převážně východním směrem.
Každá rozhledna u nás má své osobní kouzlo. Zde je určitě velkým plusem, že Kohout byl opraven a do špičky vyhlídkové věže "dostal" krásného "kohouta". Rozhodně si sem naplánujte výlet a vůbec se nebojte toho, že vyhlídková plošina rozhledny je malinká a moc lidí najednou se sem nevejde. A i ten "omezený" výhled pro Vás bude dostatečnou odměnou za výšlap. Ten někdo označuje i za "nudný", ale to rozhodně není pravda - přístup z Valkeřic nabízí výhledy na okolní i daleké vrchy (určitě si všimnete například rozhledny na Strážném vrchu u Merbortic), z dálky uvidíte Českou Lípu, Ralsko, hodně vrcholů patřících do Lužických hor, Ještěd ...Máme pro Vás dva tipy na výlet ;-)
Tím prvním je přijet do Valkeřic autem (v okolí můžete navštívit další dvě nedaleké rozhledny - Strážný vrch a Náčkovice či Bukovou horu - vše najdete na našem webu) a na Kohout se vydat po modré značce. A abyste se nemuseli vracet k autu stejnou cestou, vybavte svůj mobil aplikací mapy.cz a zpět se dejte dolů lesem a pak přes louky až k bývalé faře (kde můžete nechat zaparkované auto) - mapku najdete na našem webu na kartě rozhledny Kohout. Cesta přes louky je v aplikaci perfektně vidět, když si přepnete na satelitní zobrazení. Je to příjemný okruh s časovou náročností 2 - 3 hodiny.
Druhou možností, pro opravdové turisty lákavější je nastoupit v Děčíně do autobusu a nechat se dovézt až do Valkeřic k obecnímu úřadu, v jehož blízkosti uhýbá modrá značka k rozhledně Kohout. Zdolat Kohout a dále pokračovat po modré až do Benešova nad Ploučnicí, odkud se vrátíte vlakem zpět do Děčína.

Kohout >>>

Na Křížku u Žitenic

Zapomenuté, v podstatě neznámé a přitom krásné místo - 331 m vysoký vrch v severozápadní části obce Žitenice u Litoměřic. Zalesněný vrch s travnatým vrcholem a dřevěným křížem s omezeným, ale krásným rozhledem.

Místo je orientované s výhledem na severozápad a tak zde lze pozorovat překrásné západy slunce nad českým středohořím. Romantikům vřele doporučujeme ;-)

Na Křížku >>>

Židovice

Naše další místopisné zastavení i tip na výlet - tentokráte obec Židovice, nedaleko Roudnice nad Labem na levém břehu řeky Labe. Obec má přibližně 380 obyvatel, prochází tudy cyklostezka i železniční trať (ovšem zastávka tu není), kolem teče řeka Labe, která vesničku v roce 2002 nepěkně poškodila, najdete tu největšího výrobce chuťových látek a potravinářských barev v ČR, Minipivovar Pánů z Růže, Pštrosí či levandulovou farmu. A kousek odtud je zajímavá rozhledna, patřící k těm nejnižším u nás a přesto s krásným kruhových rozhledem. Jelikož cyklostezka vede po obou stranách řeky, můžete si udělat okruh s dvojitým překonáním Labe - jednou po mostě v Roudnici nad Labem a podruhé přívozem Nučnice - Nučničky. Navíc úsek Hrobce - Židovice - Roudnice - Dobříň má vhodný povrch pro in-line.

Židovice >>>

Roudnice nad Labem >>>

Rozhledna Na horách >>>

Přívoz Nučnice >>>

Samej bobr ...

Zhruba dvoukilometrové divoce členité údolí mezi Loučkami a Velikou u Janovic, s mnoha můstky přes neposedný Bobří potok a vodopádem, je oblíbeným turistickým cílem v jakémkoli ročním období. Kdysi tu stával i mlýn a restaurant, dnes se našinec musí spokojit už jen s krásnou divokou soutěskou lemovanou lesem.

Bobří soutěska je překrásné místo v každém ročním období a rozhodně ve Vás zanechá příjemné pocity a vzpomínky.

Pojďte na výlet
do Bobří soutěsky >>>

Bobří soutěska >>>

Planetární stezka
údolím Vltavy
z Prahy do Libčic

Nejprecizněji a nejpodrobněji zpracovaná planetární stezka nejen v Česku, ale s největší pravdě-podobností i na světě (zatím jsme nenalezli planetární stezku zobrazující všechny trpasličí planety a všechny větší měsíce sluneční soustavy).

Planetární stezka je typem naučné stezky, která představuje model naší sluneční soustavy. Planetární stezka je postavená podél již existující cyklostezky (v části mezi Sluncem a Uranem) a zároveň i pěší procházkové stezky údolím Vltavy, mající počátek
v Praze (Bohnice-Zámky) a končící u obce Máslovice (a na protějším břehu u města Libčice nad Vltavou).

Planetární stezka údolím Vltavy dává projektu možnosti, které jiné planetární stezky u nás nemají, tj. přibližně 4 km téměř přímé cesty a většinou
s možností volného výhledu na ostatní tělesa sluneční soustavy (Slunce - Saturn, tedy ta tělesa, která můžete vidět na noční obloze bez dalekohledu)

Planetární stezka údolím Vltavy >>>

Házmburk
a Libochovice

Markomani a Bójové ... prapůvodní obyvatelé území na němž dnes stojí městečko Libochovice, o kterém se poprvé psalo už v roce 1272. Asi to na zdejší tvrzi nebylo tak špatné, protože už na přelomu třináctého a čtrnáctého století nechal Hynek ze Žlebů
a Lichtenburka k její obraně vystavět hrad Klapý - Házmburk, na místě opevněného stavení z osmého století. Když se pak se přiblížily husitské války a s ním vyplenění a vypálení Libochovic, které nestály na té správné straně barikády, kupodivu hrad Házmburk odolal husitským hordám a to celkem dvakrát. A pak už to šlo staletími ráz na ráz - Libochovice vzkvétaly a Házmburk pustl, protože už nebyl pro panstvo pohodlný. Někdy v šestnáctém století si Popel z Lobkovic Libochovice zvelebil a tvrz dal přestavět na renesanční zámek, Gundakar z Dietrichsteina pak zase v sedmnáctém století dal zámek přestavět v raně barokním slohu a zřídit zámecký park ve francouzském stylu s přilehlou oranžerií. A pak v devatenáctém století přibyl cukrovar, železnice, sklárna, okresní soud ... a všechno bylo krásný až do příchodu nacistů a posléze vyvlastnění komunisty v roce 1945.


 

A tady historie končí, stát se o zámek stará dodnes. Házmburk opuštěný někdy v 16. století zatím neobydlen chátral a začal se měnit v ruinu, kterou si zamiloval v devatenáctém století Karel Hynek Mácha a další osobnosti té doby. O ruinu, tedy pardón, vlastně "romantickou zříceninu", se začala zajímat veřejnost, která podnítila několikero stavebních úprav do stavu, jaký známe dnes. V době druhé světové války se zde nejdříve ukrývali odbojáři, záhy však byli vystřídáni těžkými protileteckými kulomety německé armády. Dva roky po smrti Klementa Gottwalda byla ruina převedena do vlastnictví státu. Komančové na hrad kašlali a tak vše zásadní se událo až v letech 1994 - 1996, tedy elektrifikace a úprava bílé věže na rozhlednu. A bum, Házmburk byl zpřístupněn veřejnosti :-)

Obě místa jsou od sebe vdálena vzdušnou čarou něco přes 3 km, takže už začněte plánovat celodenní výlet :-)

Hazmburk >>>

Libochovice >>>

Zámek Libochovice >>>

 Velvary 
Královské město

Malé královské město s historickou památkovou zónou, mnoha historickými objekty, dvěma muzei ... a to všechno jen 5 km od exitu 18 dálnice D8. Rodiče i hraví tatínci by mohli zpozornět - ve městě naleznete i Muzeum technických hraček, kde si mimo jiné mohou Vaše ratolesti vyzkoušet v malé dílně ze stavebnice Merkur postavit model dle vlastních představ. Zkuste si naplánovat výlet do Velvar třeba spolu s návštěvou nedalekého zámku Nelahozeves či Pevnostního muzea v Sazené. A protože skoro každé místo je něčím zajímavé, ani zdejší městečko v tomto ohledu tak úplně nezaostává - v roce 1864 zde totiž vznikl jeden z prvních Sborů dobrovolných hasičů v Čechách a dlužno dodat že jeho činnost i po více než 150 letech stále úspěšně pokračuje.

.

Velvary >>>

Dvořákova
naučná stezka

Udělejte si procházku po Dvořákově naučné stezce ! Pokud Vás bude víc (skupina), lze si i domluvit prohlídku zámku Nelahozeves mimo sezónu ;-) Každopádně si nenechte ujít například Přírodní památku Hostibejk nebo Nelahozevské tunely (tady ale opatrně a zbytečně neriskovat - provoz je zde nepřetržitý a velký). A je jedno jestli to vezmete z Kralup nebo Nelahozevsi, vlakem je to mezi těmito stanicemi jen pár minut. A pokud stále nebudete mít dost, určitě zavítejte na Miřejovický most :-)

Dvořákova naučná stezka >>>

Nelahozeves >>>

Zámek Nelahozeves >>>

Miřejovický most >>>

Nelahozeveské tunely >>>

Hostibejk >>>

Kralupy nad Vltavou >>>

Litýš

Zikmund z Vartenberka si jej nechal vybudovat kolem roku 1422 na ochranu svých panství před osádkou sousedního hradu Kalich, na kterém sídlila posádka Jana Žižky z Trocnova i po Žižkově smrti v roce 1424 ... Po Zikmundově smrti hrad několikrát změnil majitele až nakonec vyhořel a od roku 1544 je pustý. Moc se z něho do našich časů nedochovalo, jen drobné zbytky zdiva, příkopy a valy. Kopec, na němž stojí nabízí jen dílčí výhledy kvůli stromům, ovšem je to klidné místo, které by žádný opravdový turista neměl vynechat. Vede sem odbočka červené turistické značky - Žižkovy stezky Zemí hradů a tak se přímo nabízí spojit návštěvu Litýše s výletem na nejvyšší vrchol Verneřického středohoří - Sedla.Litýš >>>

Roudnice
nad Labem

Většina z Vás zná Roudnici nad Labem spíše jen jako název z dálničních návěstí nebo jako ikonku s nehodou či průjezdní bod na svých cestách. Snad kromě místních ale málokdo tuší, kolik nádherných a zajímavých míst tento severočeský skvost na svém katastrálním území ukrývá. Vznik města se datuje kolem roku 1239 a jeho název je odvozený podle pramene železité "rudné" vody ve výklenku zdi augustiniánského kláštera s chrámem Narození Panny Marie - na počátku 10. století zde totiž již existovala osada Rúdnice či Rudenice a strážní přemyslovské hradiště při brodu přes řeku Labe na významné obchodní cestě vedoucí z Horní Lužice do Prahy ...


Až začnete plánovat své jarní výlety, určitě si do seznamu Roudnici nezapomeňte přidat, nebudete litovat !!!

Roudnice nad Labem >>>

Hradišťany

Kdo by to řekl, že tento prakticky nenápadný a plochý vrchol se zbytky pravěkého hradiště je druhým nejvyšším v celém Českém středohoří? Na jeho travnaté náhorní plošině se nachází přírodní rezervace Hradišťanská louka s řadou vzácných druhů rostlin. Dávno už zde ale nenaleznete orchideje, kvůli kterým zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Špatné hospodaření na vrcholu a dokonce rozorání louky je bohužel poslalo do minulosti. Ideální dobou na návštěvu je jako, kdy začíná vše kvést. Z Třebívlic sem vede červená turistická značka, přiblížit se lze i autem - zaparkovat na rozcestí u Ostrého asi kilometr na západ od obce Dřevce. Odtud je to pak pěšky po pohodlné cestě s mírným stoupáním asi 3,5 kilometru.

Hradišťany >>>

Drahanské údolí

Ani mnozí pražáci nevědí, jaké krásné místo pro víkendovou procházku na okraji města mají. Dostanete se sem od městského autobusu v Dolních Chabrech, Čimicích, Bohnicích, přívozem ze Sedlece, od přívozu z Klecánek ... při pohledu na mapu si jistě svou trasu naplánujete sami. A fakt to tu stojí za to - úzké i široké stezky, potůčky, řeka, skály, les, vyhlídky .... se psem, s kočárkem, s malými dětmi, na kole ... My sem chodili už jako malé děti a vždy se nám tu hrozně líbilo.Drahanské údolí >>>

Přívoz Sedlec - Zámky >>>

Encovany
& zřícenina
kostela Prachová


Dvě skoro zříceniny jednou ranou ! U jedné stačí při zpáteční cestě přibrzdit a povzdechnout si nad chátrajícím zámkem, k té druhé naopak vede cesta přírodou na mírné návrší. Zřícenina empírového kostela zasvěceného sv. Václavu zde chátrá již od roku 1945. Traduje se, že poslední kapku mu dali místní komunisté, kteří sundali z kostela střešní krytinu a použili ji na zastřešení jézéďáckého kravína. Objekt je na rozdíl od zámku v Encovanech, který je od roku 1958 Kulturní památkou ČR, volně přístupný. 

Prachová - kostel
 sv. Václava >>>

Encovany >>>

Zámek Encovany >>>

Stradonice
& Stradonka


129 trvale žijících obyvatel, 56 obytných domů, z čehož 13 slouží k rekreačním účelům ... Proč upoutávka na takovou zapadlou mrňavou vísku??? No protože skoro každá i ta sebevětší "zadnice" má těm "co chtějí poznat a vidět" co nabídnout. A nám se tu nabízí rozhledna, sluneční hodiny, hradiště, bývalá štola., přírodní památky ... a to vůbec není málo. Minimálně na jeden víkendový den to rozhodně dá - vyvenčíte dítka, psíka, drahou polovičku a když Vám navíc bude přát počasí, myslím že Vás nikdo za to nebude nenávidět. Jen prosím vždy když někam přijedete, parkujte vždy tak, abyste nikomu, zejména místním (určitě mají vidle) nepřekáželi a neomezovali je.Stradonice >>>

Rozhledna Stradonka >>>

Stradonice - Opidium >>>

Kralupy
nad Vltavou

Pražákům se při vyslovení tohoto jména vybaví "nějaká chemička na severu s vesnicí u řeky", vesničanům zas "velkoměsto" ... Ať si každý myslí co chce :-) Víte ale, že dnes přibližně osmnáctitisícové město, cca 13 km vzdušnou čarou severozápadně od hlavního města rozložené po obou stranách řeky Vltavy, málem na jaře roku 1945 po návštěvě zhruba 125 liberátorů 304. peruti zmizelo z map? Naštěstí se tak ale nestalo a my Vám můžeme nabídnou Kralupy jako jeden z cílů Vašich budoucích výletů.

A že má opravdu hodně co nabídnout - od pamětihodností a různých památek přes různá zajímavá místa a muzea až po přírodní scenérie obohacené třeba o vyhlídky a bunkry. A pokud pokud i to nestačí, můžete ještě zdolat třeba Dvořákovu naučnou stezku a zpět se vrátit vlakem přes Nelahozeveské tunely.

Dvořákova naučná stezka >>>

Nelahozeveské tunely >>>

Hostibejk >>>

Kralupy nad Vltavou >>>

Děčín
Pastýřská stěna

Na prohlídku tohoto města a jeho okolí by Vám možná nestačil ani týden dovolené. Dvouměstí Děčín - Podmokly nabízí opravdu velkou porci zážitků a protože naše tipy jsou však jen na jednodenní výlety, tak se tentokrát podíváme na Pastýřskou stěnu, která se vypíná přímo uprostřed města. Můžete jí zdolat pěšky, po skále, autem, kdysi dávno i výtahem ... Pastýřka Vám nabídne překrásné rozhledy po okolí, na protilehlý zámek, na řeku Labe, město Děčín ... najdete zde i děčínskou zoogickou zahradu, kterou určitě nesmíte ze svého výletu vynechat.

Pastýřská stěna >>>