BRNÁ
termální koupaliště
(Thermalbad Birnai)

Otevírací doba >>>

Zahájení letošní sezóny 19.4.2023

Nebýt studnařského mistra Antona Kuhebaucha, který v dubnu 1930 pobíhal po Brné s virgulí, aby následně provedl 327 metrů hluboký artéský vrt, možná by u Labe žádné termální koupaliště nebylo. Pramen vody o teplotě 30 stupňů vytryskl tehdy do výšky osmi metrů. A už to jelo - lehce mineralizovaná voda se začala stáčet do lahví a prodávat a o rok později zde bylo vybudováno termální koupaliště, které střekovákům závidělo celé sousední Ústí, takže záhy přibyly ještě i "vanové" lázně. Pro potřebu koupaliště se zde vrtalo i později a to v letech 1968 a následně ještě 2003. Současná podoba areálu vychází z rekonstrukce a rozšíření areálu v letech 1972 - 1986 podle architekta Josefa Slívy. Poslední větší rekonstrukce proběhla v roce 2014, kdy Město Ústí nad Labem do koupaliště hodně investovalo a mimo jiné opravilo i třetí (nejdelší) bazén, toalety a sprchy. To však nemění nic na tom, že budovy v areálu jsou v dost neutěšeném stavu. Například bývalá restaurace byla prodána soukromému subjektu, i s nově vybavenou kuchyní, a dnes je z ní oplocená vybydlená ruina. Každopádně, celý areál je upravený a čistý a naprosto perfektně splňuje svůj účel.

Areál, do něhož se lze (do domluvě) dostat v sezóně i přívozem z protějšího Vaňova, nabízí v hlubokém labském údolí svým návštěvníkům velký plavecký bazén, relaxační bazén a brouzdaliště s průzračně čistou vodou z termálních vrtů, tobogán, úschovnu kol, vodní atrakce, hřiště na plážový volejbal, půjčovna knih a lehátek, stolní fotbálek, ping-pong, přes 270 převlékacích kabin, zázemí pro přebalování malých dětí (i s možností ohřátí kojenecké stravy), bezbariérové sociální zařízení, dětské prolézačky a houpačky. Novinkou pro rok 2021 je #brna_photopoint v podobě obřího křesla. Jídlo a nápoje zde nabízí hned několik stánků s občerstvením, dokonce sem mžete z města přijet na vypůjčeném kole (zde ho mžete vrátit i si vypůjčit).

Nad areálem se nachází parkoviště, areál je dostupný MHD. Blízké okolí nabízí nespočet atraktivních turistických cílů, namátkou jmenujme hrad Střekov, Střekovská zdymadla, skalní vyhlídku Vysoký Ostrý či po obou stranách labského údolí turisticky atraktivní vycházkové stezky s mnoha vyhlídkami či vodopádem.

           
           


Koupaliště Brná

Termální koupaliště Brná na facebooku

 Romské plavčíky si v Brné pochvalují (06-2019)

Koupaliště v Brné po velké opravě - idnes.cz

Přívoz Vaňov - Brná >>>

Vysoký Ostrý - 587 m >>>

Brná >>>

           
           
           
           
        
           
        

Průčelská rokle >>>

Průčelský vodopád >>>

Výří vodopád >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: