DLOUHÝ VRCH U ŽALAN
526 m

Dlouhý vrch se v Českém středohoří vyskytuje hned několikrát. Tento se nachází v Milešovském středohoří v katastru obce Žalany. Čedičový protáhlý skalnatý vrch ve tvaru půlměsíce si své pojmenování zaslouží, jeho vrcholový hřeben je totiž skoro 400 metrů dlouhý a zatímco ve vrcholovém místě je od jihu přístupný skoro s minimálním převýšením, na severní straně, odkud jsou mimochodem krásné výhledy k Teplicům, na hřeben Krušných hor a část Podkrušnohorské pánve, padá dolů velice prudce. Na jeho hřebenu lze nalézt několik starých očíslovaných kamenných sloupků, na jeho úpatí na východní straně na červené turistické značce stojí u cesty stará zachovalá boží muka, která dal postavit v roce 1856 pan Joseph Schoepke. Jižně od nejvyšší části vrchu se nachází louka (spíše paseka), vedle ní i lesní školka a pod ní je něco jako krmelec (tato odlehlá místa jsou domovem divočáků, srnek, daňků i lišek, ke kterému vede krátká cesta od tzv. Okružní asfaltové cesty po které vede zelená turistická značka). Je to samozřejmě nejjednodušší přístup na Dlouhý vrch. Na víc na druhé straně asfaltky se nenápadně tyčí i z této strany odlesněný vrcholek Milíře (552 m). Z nejvyššího místa Dlouhého vrchu lze mezi stromy západní směrem zahlédnout i sousední "Střední vrch", jehož vrchol je vzdálen necelých 250 metrů, ovšem přes nebezpečnou rokli, která od cesty odradí.

           
        

Pokud si chcete užít Dlouhý vrch v celé jeho kráse a hlavně délce, doporučujeme přístup od rozcestníku "Nad Lelovem", kde končí žlutá značka z Lelova a železniční stanice Žalany. Vede tudy i červená značka z Bukovic přes Černčice a rozcestník "Pod Březinou". A právě kousek od rozcestníku "Nad Lelovem" potkáte po pravé straně cesty již zmiňovaná boží muka, za nimiž již vpravo uvidíte východní cíp Dlouhého vrchu. Vydejte se přímo na něj a po hřebeni pak na jeho nejvyšší západní část. Tato cesta Vás odmění krásnými výhledy na Milešovku a následně pak na Zvon, Kostomlatský vrch, Pařez i Kleč.

        
           

Tip na výlet - Z Bukovic (kde se dá zaparkovat) po červen přes Bukovickou vyhlídku, dále okolo Teplického a Vraního vrchu (oba vrcholy zdoláte s pomocí GSP a mapy, dále přes rozcestník "Nad Lelovem" kolem božích muk na Dlouhý vrch, následně Milíře, pak pokračovat asi 500 metrů po zelené (směrem vlevo pokud máte Milíře za zády) a odbočit vpravo na lesní cestu (na mapě jako spojnice zelené a červené značky) a dojít až do místa mezi Střední a Dlouhý vrch (po levé straně březový les) a vystoupat na Střední vrch, odkud se pak vrátíte touto cestou zpět na červenou trasu a vrátíte se do Bukovic. Všechny zmiňované místa najdete též na našem webu.

        
        
        

Milíře - 552 m >>>

Teplický vrch - 444 m >>>

Vraní vrch - 406 m >>>

Střední vrch - 503 m >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: