JEŘABINA
(Haselsteinberg)
rozhledna
788 m

Mezí obcemi Mníšek a Křížatky vysoko v Krušných horách nad Litvínovem, kousek od státních hranic, se od roku 1884 tyčí na stejnojmenném vrchu Jeřabině malá rozhledna s krásným kruhovým rozhledem. Skoro jedenáct metrů vysokou dřevěnou vyhlídkovou věž na kamenném podstavci tu nechal vybudovat místní turistický spolek "Oberleutensdorfer". Finance bohužel nestačili na "pořádnou" kamennou rozhlednu, která by snáze odolávala zdejšímu drsnému horskému počasí. Už po necelých osmi letech musela být věž poprvé opravena. Poté ještě několikrát, občas musela být i uzavřena pro nedostatek finančních prostředků na opravu. První světová válka zřejmě za první rozhlednou udělala tlustou tečku. Ještě následoval pokud o opravu, ale v roce 1928 se věž definitivně zřítila. Německé hlavy se daly opět dohromady a vykoumaly, že vlastně nemusí stavět vysokou věž, když výborný a skvostný rozhled je i ze samotné kamenné, tři metry vysoké podstavy. A tak se rozhodlo, že na kamenném podstavci nechá spolek vystavět zastřešený altán. Což se také stalo v roce 1929.
Po druhé světové válce a odsunu většiny německého obyvatelstva se vymýšlel český název pro tento vrch. Nakonec byl pojmenován Jeřabina. Po několika dalších letech se na altánu projevilo nejen drsné počasí, ale i "český fenomén", kterého se do dnešních dnů nedokážeme zbavit - vandalismus. Během druhé světové války zde bylo německé stanoviště protivzdušné obrany země. Nějakou dobu během čtyřiceti let komunismu byla celá Jeřabina v tzv. hraničním pásmu a byla nepřístupná. Což je možná i dobře, protože kamenný postavec byl ušetřen před vandaly a všechno kolem vyhlídky si vzala příroda zpět. Od osmdesátých let minulého století byla Jeřabina opět navštěvována turisty. Byla v bídném stavu, ale pro ten kouzelný rozhled se prostě "vyplatilo" si sem z Litvínova vyšlápnout. V roce 2009 bylo pročištěno okolí vyhlídky, opraveny schody, podstavec a postaven nový altán. U silnice vzniklo parkoviště a pod vyhlídkou se objevly informační cedule. Nejen turisté ale navštěvují Jeřabinu. Severní část Jeřabiny s až 15 metrů vysokými skalami, si totiž oblíbili "lezci" ...

Pro pěší turisty lze jen doporučit červenou značku vedoucí sem z Litvínova od železniční stanice přes vodní nádrž Janov (zde určitě koukněte na krásnou, bohužel nepřístupnou hráz). Z Jeřabiny pak můžete pokračovat po žluté až do Hory sv. Kateřiny, kde stojí na Růžovém vrchu (729 m) další krásná rozhledna - Hláska. Krom Krušnohorského muzea hraček zde můžete ještě navštívit Mikulášskou štolu, případně kousek za čarou v německém Deutschneudorfu štolu Fortuna. Se zpáteční cestou si nemusíte dělat starosti - z Hor s. Kateřiny jezdí zpět na Litvínovské nádraží i o víkendech odpoledne linkový autobus.

           
        

Rozhledna Jeřabina na wikipedii

Rozhledna Jeřabina - kliny.eu

Rozhledna Jeřabina u Litvínova

Turistická známka Rozhledny Jeřabina

Rozhledna Jeřabina - fototuristika.cz

Rozhledna Jeřabina - hrady.cz

Rozhledna Jeřabina - foto

Z Jeřabiny uvidíte nejen České středohoří - rozhlas.cz

Rozhledna Jeřabina - vybezek.eu

Rozhledna Jeřabina

Jeřabina - youtube.com

        

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: