JOSEFÍNKA
325 m
(výběžek Panenské skály - 367 m - Jungfernspitze)
vyhlídka na úbočí Vaňovského vrchu

Tři krásné mladé dívky, spoře oděné, svůdně tancující a kouzelně zpívající, si vymyslely vskutku krutou zábavu, spočívající ve vábení plavců proplouvajících po Labi na lodích a vorech. Ti pak zmámení zapomínali pádlovat a jejich plavidla se obvykle roztříštila o skály, při čemž nezřídka kdy zahynuli. Jednoho dne však manželka jednoho z těchto nešťastníků dívky z Vaňovského vrchu proklela a prokleté dívky následně zkameněly jako kameny. A to přesně v místech, kde na dohled od Panenské skály, což je vysoká vypreparovaná čedičová skála s rozsáhlým suťovým polem, od které jí dělí jen záhyb v úbočí Vaňovského masívu. Tak praví jedna pověst o vzniku rozeklaného skaliska vysoko nad Labským kaňonem. Další pověst hovoří o skalisku nápadně podobném sedící ženě s gotickým čepcem (Josefínce) hledící dolů k řece a jejích kamenných slzách stékajících do údolí. Za jejího mládí omývala její nohy řeka Labe, to vedle ní ještě seděl její druh, než ho časem voda podemlela a on se s rachotem zřítil do řeky. Loďaři toto místo neměli rádi, bylo to pro jejich lodě hodně zlé místo až do doby, než se díky Střekovským zdymadlům zvedla hladina a místo bylo zaplaveno vodou.

Tyto rozeklaná skaliska Panenské skály s výhledem (ne vyhlídkou v pravém slova smyslu) nesou jméno "Josefínka" a zkušení turisté mohou z jejího posledního skaliska vysoko nad Labským údolím obdivovat krásnou přírodní kopcovitou scenérii s výhledem od Velkého Ostrého na straně jedné až po Lenocha a Havraní skálu na straně druhé. Přímo naproti Josefínce se nachází protáhlý čedičový hřbet Čertova jizba, nakouknout lze i do Průčelské rokle s mohutnými Výřími skalami ... ;-)
Milovníci výhledů by neměli na tuto vyhlídku rozhodně zapomenout. Ovšem pozor, přístup k vyhlídce je vhodný pouze pro zkušené turisty s kvalitní obuví - cesta k vyhlídce vede v posledním úseku po kluzkém prudkém srázu a pohyb po rozeklaném skalním výběžku z leucitového basaltu (čediče) je též velmi nebezpečný. Rozhodně zapomeňte na výlet s malými dětmi (vhodné pro 15+ s určitými zkušenostmi s pohybem v terénu), Nechoďte sem ani se psy malých plemen (ty větší je třeba mít stále na vodítku - jde i o bezpečnost ostatních). Ani třeba na výlet na kole, v teniskách s hladkou podrážkou či třeba žabkách ;-) Po delších deštích se sem rozhodně nevydávejte ...
Ideálním startovním místem je opět autobusová zastávka v Podlešíně (popřípadě po žluté z Vaňova). Z Podlešína se vydejte cca 1,5 km po žluté značce vedoucí po silnici směrem na Chvalov až k rozcestníku "Skály - rozc." odkud vede modrá značka jak ke skalnímu výtvoru "Milenci" (a tedy i k počátečnímu bodu již zmiňované ferraty na Vaňovské skále), tak k vyhlídce "Josefínka". Modrá značka, která zde začíná, vede po úbočí Vaňovského vrchu až dolů do Vaňova k restauraci Kotva u přístaviště lodní dopravy, kde ještě v polovině minulého století byla konečná jedné z linek ústecké tramvajové dopravy (nějaké obrázky tramvají najdete v "místopise" pod kapitolou "Vaňov".

           
           
           
           
           
           
           
           
           
        

Podlešín >>>

Vaňov >>>

Vaňovský vodopád >>>

Podlešínský potok a Čertův mlýn >>>

Vrkočský vrch - 659 m & NPP Vrkoč >>>

Vaňovská skála  - Milenci - ferrata Lužická spojka >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: