KOHOUT
(Krohberg)
589 m
vrch s rozhlednou

Zrekonstruovaná, v dubnu 2011 znovuotevřená, volně přístupná rozhledna mezi Valkeřicemi a Benešovem nad Ploučnicí, necelých 150 metrů pod vrcholkem kopce Kohout tvořeného převážně platóbazalty (čedič). Rozhledna neoplývající kruhovým, ale spíše omezeným výhledem je přístupná po odbočce z modré turistické značky vedoucí z Benešova nad Ploučnicí přes Valkeřice a Merboltice na Strážný vrch. Zdatní turisté dávají přednost pěšímu výletu z Benešova, je třeba se ale připravit, že na zhruba čtyřech kilometrech zdoláte převýšení skoro 400 metrů.

V plánu bylo původně postavit šestnáctimetrovou kamennou věž. Jenže to nějak nevyšlo s financemi a tak byla, v té době nezalesněném vrcholku Kohoutu u vyhlídky "Kaiser Franz Josef Warte", postavena rozhledna železná na kamenné podezdívce. Slavnostně byla otevřena v roce 1907 a nesla jméno Františka Josefa I. V roce1913 byla  u rozhledny otevřena "bouda" s občerstvením. Hostinec fungoval až do začátku první světové války, kdy byl jeho provoz přerušen. Oprav a znovuotevření se rozhledna i hostinec dočkaly až v roce 1928. Černou čmouhou vnhistorii rozhledny je rok 1933, kdy se na vyhlídkové věži z nešťastné lásky zastřelil milovaný pár. Pamětní kámen vázající se na tuto nešťastnou událost se prá ještě v sedmdesátých letech povaloval v rohu loučky pod rozhlednou v místech, kde je torzo pomníku veteránům první světové války. Stavba vydržela v dobré kondici docela dlouho - až do konce devadesátých let, kdy už jí dávno přerostl okolní les a výstup na ní byl již vyloženě hazardem pro její neutěšený havarijní stav. Hostinec byl zdevastován a následně "rozebrán" hned po konci druhé světové války. Já osobně jsem jí navštívil v roce 2005 a to už se na její železnou plošinu vystoupat nedalo, navíc byla zcela skrytá v zrostlém lese. Naštěstí pro nás, rozhledumilné lidi, se podařilo (díky obci Valkeřice, Klubu Českých turistů a Ústeckému kraji) domluvit s vlastníkem, který rozhlednu nechal v letech 2010 - 2011 opravit a částečně i vykácet les kolem. Rozhledna se povedla, s kácením stromů bránících kruhovému výhledu už to moc neklaplo - stále je odtud jen omezený výhled převážně východním směrem.
Každá rozhledna u nás má své osobní kouzlo. Zde je určitě velkým plusem, že Kohout byl opraven a do špičky vyhlídkové věže "dostal" krásného "kohouta". Rozhodně si sem naplánujte výlet a vůbec se nebojte toho, že vyhlídková plošina rozhledny je malinká a moc lidí najednou se sem nevejde. A i ten "omezený" výhled pro Vás bude dostatečnou odměnou za výšlap. Ten někdo označuje i za "nudný", ale to rozhodně není pravda - přístup z Valkeřic nabízí výhledy na okolní i daleké vrchy (určitě si všimnete například rozhledny na Strážném vrchu u Merbortic), z dálky uvidíte Českou Lípu, Ralsko, hodně vrcholů patřících do Lužických hor, Ještěd ...

           
           

Rozhledna Kohout u Valkeřic

Rozhledna Kohout - Český rozhlas

Němí svědci zašlých dob na Kohoutu u rozhledny - Studna a torzo žentouru

Zbytky pomníku vysloužilců a veteránů 42.pěšího praporu ze severních Čech

Rozhledna na Kohoutu

Vrch Kouhout na wikipedii

Rozhledna Kohout

Zřícenina rozhledny Kohout - zriceniny.eu

Z Benešova nad Ploučnicí na zříceninu hradu Ostrý a rozhlednu Kohout

Březnový úklid u rozhledny a příprava na turistickou sezonu (03-2022)

Návštěvní kniha se vrátila na své místo (04-2022)

Bývalé lomy u Valkeřic >>>

U Lomu - 563 m >>>

        
        
           
        
        

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: