LOVEČKOVICE
(Loschowitz)
bývalé nádraží
& MINIMUZEUM LOVEČKOVICE

Některé drážní budovy na trati Lovečkovice - Úštěk dodnes stojí. Stejně jako ta v Lovečkovicích, která souží k soukromému bydlení. Obec spolu se společností "Zubrnická museální železnice" v jedné z bývalých drážních budov u železničního přejezdu otevřela minimuzeum věnované z části zrušené zdejší železniční trati a z části na obci Lovečkovice, včetně informačního centra a prodeje suvenýrů.

Železniční tratť (Velké Březno - Verneřice / Úštěk) z Úštěka do Lovečkovic byla slavnostně zprovozněn 11.9.1890. Stavitelem trati byla vídeňská firma Stern a Hafferl. V době první republiky byla trať hojně využívána i pro rekreační účely. V období hospodářské krize ve třicátých letech se uvažovalo na úseku z Lovečkovic do Úštěka zastavit provoz. Po odsunu původního německého obyvatelstva po roce 1945 byl skoro zlikvidován místní průmysl, podniky začaly využívat silniční dopravu a tak nákladní doprava na trati klesla na minimum. V sedmdesátých letech už byla jen otázka času, kdy bude trať zrušená. Ještě jí ale stihl proslavit film "Páni kuci", který se zde natáčel (převážně ve stanici Levín). 27.5.1978 po trati naposledy projely motorové vozy a provoz byl tímto definitivně ukončen. V letech 1985 - 1988 byl zlikvidován traťový svršek na úseku Lovečkovice - Úštěk (úsek Lovečkovice - Verneřice již v letech 1978 - 1979).

        

Železniční stanice Lovečkovice

Co je nového v Lovečkovicích - zubrnická museální železnice (2018)

Traťmistrovský okrsek Lovečkovice má novou střechu - zubrnická museální železnice (2016)

Na trať do Lovečkovic by znovu mohly po 40 letech vyjet vlaky - idnes.cz (2017)

    
        
        
        
        
       
        
  

& MINIMUZEUM LOVEČKOVICE

Někdy v roce 2017 bylo otevřeno v bývalé drážní budově, v těsném sousedství zrušené železniční stanice Lovečkovice v bývalé budově drážní čety, malé Minimuzeum, s expozicí zaměřenou z části i na zrušenou železniční trať z Velkého Března do Verneřic či Úštěku a z části na obec Lovečkovice, včetně informačního centra a prodeje suvenýrů.

Otevřeno bývá o víkendech a svátcích od začátku dubna do konce října od 9 do 18 hodin. V červenci a srpnu zde má zastávku historická autobusová linka T32.

Toto místo slouží jako výchozí bod Uhelné naučné stezky.

 

Od 1. 7. 2021 obec Lovečkovice Minimuzeum neprovozuje.

V areálu je také možnost svezení na historické drezíně.

 

        
           
        
        
  

Minimuzeum Lovečkovice

Minimuzeum Lovečkovice na facebooku

Vagon putoval do muzea. Když to nešlo na kolejích, svezli ho po silnici (06-2023)

Lovečkovice >>>

Zubrnická museální železnice >>>

Železniční muzeum Zubrnice >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: