SCHWARZENBERSKÝ
ZÁMEČEK
& VYHLÍDKAU PŘÍVOZU

Zdejší zámeček, resp. přepychovou restauraci nechal vystavět v roce 1865 kníže Jan Schwarzenberg pro obyvatele Lovosic. Jakási podobnost stavby se zámkem v Hluboké nad Vltavou není vůbec náhodná, obě stavby totiž projektoval stejný architekt. Labská restaurace nabízela veřejnosti i turistům z parníků, kteří se přicestovali po Labi, krom výtečné kuchyně i domácí vína a místní piva. K restauraci s velkou terasou přiléhala i zahrada a poblíž břehu řeky i malý dřevěný pavilón sloužící jako vyhlídka na řeku, blízký ostrov i okolní kopce. Jednalo se o dřevěnou zastřešenou konstrukci na kamenném základu zapuštěném zčásti do terénu, se sklepem na skladování piva, ledárnou v přízemí a vyhlídkou. Ještě po druhé světové válce začátkem 50. let sloužila restaurace i vyhlídkový altán svým hostům, pak byla restaurace zrušena a objekt obsadila Československá armáda. V šedesátých letech se v zámečku usídlilo Střední odborné učiliště zemědělské. Ve sklepě pod rozhlednou byla zřízena kulturní místnost ROH, kterou pak v roce 1973 vyzdobil nástěnnými kresbami jeden z vychovatelů učiliště, pan Schweitzer. Tyto kresby se dochovaly do dnes, na rozdíl od altánu, který chátral a na počátku 70. let se jeho konstrukce rozpadla. Málokdo z kolemjdoucích už v té době tušil, co že se to za oplocením skrývá? Sklep? Vchod do podzemí? Vodárna? V roce 2002 zámeček těžce poškodila velká povodeň. Zůstal opuštěn a chátral. V roce 2009 zámeček vydražila česká rodinná firma Raeder & Falge, opravila jej na své sídlo a v přízemí otevřela vyhledávanou kavárnu "Café Zámeček". V roce 2019 pak došlo i na výstavbu nového vyhlídkového altánu, který k zámečku od počátku patřil. Málokdo do té doby tušil, že oplocený kopeček, který byl ve skutečnosti uměle vytvořený, aby z velké části zarýval podzemní sklep a bývalou ledárnu, na níž stál původní altán, býval součástí vyhlášené restaurace. Dnes je vyhlídkový altán (sedmimetrový dřevěný hyperbolický paraboloid z pera arch. Luboše Hrušky), jehož lze nazvat rozhlednou, volně přístupný a je z něj docela slušná vyhlídka po okolí, ač je řeka v sousedství je jen v malé nadmořské výšce, cca 150 m.n.m.
Zámeček stojí na Labské cyklostezce, kousek od místa, kde se do Labe vlévá říčka Modla, u sezónního přívozu do Píšťan. V blízkém okolí se nachází venkovní lovosické koupaliště, plavecká hala, zimní stadion, sportovní hala, atletický stadion, loděnice, jachtklub, přístaviště sezónní lodní dopravy a to vše v těsném sousedství lesoparku "Osmička", který nabízí krom in-line a běžecké dráhy i dětská hřiště, fitness a workoutové hřiště, broukoviště a navíc je tu i možnost občerstvení, posezení. Je tu pódium, kde se pořádají různé společenské, kulturní a sportovní akce. Přímo u zámečku je i dětské hřiště, kde se můžou vaše ratolesti vyřádit, než si vychutnáte zákusek nebo kávičku ze zdejší kavárny. Ze břehu řeky můžete pozorovat kachny, labutě nebo nutrie.

Bohužel v roce 2022 došlo k úpadku společnosti Raeder & Falge. V září 2022 došlo k uzavření "Café Zámeček", takže v oblíbeném podniku u řeky vedle přívozu a vyhlídky se už občerstvit nelze.

        

Café Zámeček na facebooku

Těšte se na jaro. Na břehu řeky v Lovosicích do té doby vyroste pěkná rozhledna (11-2018)

Okolí Labe v Lovosicích získá další atrakci. Roste tam nová rozhledna (01-2019)

Schwarzenberská labská restaurace u přívozu - hrady.cz

           
           
           
           
  

Přívoz Lovosice - Píšťany >>>

Přístaviště osobní dopravy Lovosice >>>

Lovosice - koupaliště >>>

Píšťany >>>

Žalhostice >>>

Velké Žernoseky >>>

Radobýl >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: