MŠENO
městské lázně - koupaliště

Stavbě městských lázní ve Mšeně předcházelo několik pokusů. Jednou byl problém finanční, podruhé zas spor mezi měšťany a obecním zastupitelstvem, potřetí neochota prodat pozemky. Nakonec v roce 1931 se zablýskalo na lepší časy. Přímo v obci vedle rybníku Blížka, před vstupem do rokliny Debř, slíbilo zastupitelstvo postavit lázně a koupaliště se zimním kluzištěm s rozpočtem 130 tisíc Kč. Předlohou pro tuto stavbu mělo být koupaliště v Klánovicích. Stavba proběhla v letech 1931 - 32. Ujal se jí stavitel Josef Oborský. Na stavbě se podíleli u mšenští živnostníci. Byl vybudován venkovní bazén o rozměrech 50 x 18 metrů z pálených cihel, který u vstupu doplňují dvě věžovité fontány ve stylu art-deco a 53 metrů dlouhá lázeňská budova podél bazénu s vanovými a sprchovacími kabinami (ty byly určeny pro místní obyvatelstvo, které ve svých domovech ještě nemělo zavedenou vodu a nemohlo si tak hlavně v zimních měsících dopřát očistnou koupel). Bohužel během výstavby došlo k mnoha sporům a problémům financování stavby, jejíž cena se vyšplhala až na konečných skoro 280 tisíc Korun. Slavnostní otevření proběhlo v neděli 19. června 1932. V budově lázní byla zřízena i lázeňská restaurace, která byla zkolaudována dva měsíce po otevření koupaliště. Sešlo však z plánovaného zimního bruslení, protože panovala obava, že by zmrznutí vody mohlo poničit bazén.

Areál je usazen na okraji zalesněného údolí obklopené z části pískovcovými skalami a vzrostlými stromy, které poskytují příjemný stín. Právě zde totiž začíná údolí Debř s mnoha roklemi a skalními útvary, jeden ze vstupů na území do CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Travnatý areál je tak akorát velký, takže je všude jen kousek. Vedle bazénu, který je napájen čerstvou vodou ze skalního pramene "Stříbrník" je malé brouzdaliště i dětské hřiště s houpačkami. V budově lázní pak slouží hostům převlékárna, občerstvení (párky v rohlíku, sladkosti, nanuky, langoše, teplé a studené nápoje ...)

Budova lázní je památkově chráněna od roku 1958, celý objekt pak od roku 2003, zejména pro svou originálně pojatou architekturu s převažujícími dřevěnými detaily, zakomponovanou do zalesněného skalnatého okolí. Je v podstatě věrnou kopií již dávno před rokem 1989 zaniklých a zbouraných Klánovických lázní. Díky svědomité údržbě přežily lázně až do dnešních dnů. Velké díky všem, kteří se za celá ta léta na jejich údržbě podíleli, neboť právě díky nim je nestihl osud mnoha podobných objektů po celé naší zemi, tedy chátrání a srovnání se zemí. S rekonstrukcí se započalo poprvé v roce 2005, následovala pak ještě jedna. Opraveno zde bylo doslova vše, i fontány při vstupu do bazénu. V roce 2017 bylo opraveno i oplocení objektu. Zachovalo se zde původní cenné vybavení - cedule, věšáky, židle, stoly, uvnitř lázní dokonce i vany i sprchy (ty už svému účelu samozřejmě neslouží) - takže každý kdo toto místo navštíví, si připadá jak kdyby odcestoval v čase do dob první republiky.

Pro návštěvníky je areál lázní otevřen od června do srpna, v areálu se konají občasné kulturní akce. Do celého areálu městského koupaliště platí zákaz vstupu se zvířaty.

           
           
     

Koupaliště Městské lázně Mšeno

Koupaliště Mšeno na facebooku

Plovárna s atmosférou první republiky 

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: