NETTERSKOPPE
zaniklý výletní hostinec s rozhlednou
493 m

Vrchol této zalesněné čedičové hory ve Verneřické části Českého středohoří, na jihovýchodním okraji města Děčína, je zajímavý minimálně ze dvou důvodů. První zajímavostí je odlučnost čediče, kterou zde lze nalézt hned ve dvou typech, jak "sloupcovou" tak i tzv. "moučné pytle". Tou druhou zajímavostí jsou zbytky základů bývalého vyhlídkového hostince. Zajímavá je i skutečnost, že od druhé světové války se tento zdánlivě nevýrazný vrch (výrazně lze jej spatřit pouze v druhé strany řeky Labe, nejčastěji ze silnice I/62 v úseku mezi Vilsnicemi a Choraticemi) objevuje na mapách pouze jako bezejmenná kóta 493. V českém jazyce totiž neexistuje pro tento vrch mezi Lesnou a Hošticemi, žádný název. Ostatně takto postižených je po celé republice opravdu mnoho kopců. Zůstaneme tedy u jejich původních pojmenování. A pokud jde o to, hora dostala své jméno po majiteli pozemku na kterém se nacházela. Ten patřil k usedlosti s číslem 5 v nedalekých Hošticích, kterou vlastnila rodila Nötterů. Odtud tedy název Netterskoppe.

           
  


V roce 1928 zde postavil první dřevěnou chatu s letní terasou Rudoof Lube z Police. To, že má zrovna otevřeno, dával najevo lidem tím, že vyvěsil vlajku. Nazval jí "Trpasličím domovem" podle legendy, která pravila, že na této hoře byl trpasličí hrad. Bohužel již z kraje roku 1931 chata vyhořela. Laube jí přestavěl na kamennou budovu s malou rozhlednou a o dva roky prodal Hedwigovi a Josefu Arnoldovi z Hortau (Lesné), kteří jí provozovali až do 29.6.1945. Místo bylo do té doby velmi oblíbeným turistickým cílem hlavně obyvatel Děčína, chodili sem ale i turisté z nedalekého Ústí nad Labem. Následoval odsun němců, budova zůstala opuštěná a pomalu se rozpadla. Dnes zde jde nalézt pouze část přístupové cesty, základy kamenných zdí a pár dalších artefaktů. Z vrcholu už dávno není v době vegetace skoro žádný rozhled, při troše štěstí lze ale zahlédnout třeba nedaleký Vrabinec či části města Děčína.

Na Netterskoppe je naštěstí docela jednoduchý přístup. Kousek od vrcholu vede červená turistická značka z Děčínského Starého města (zast. ČD/BUS) přes rozhlednu na Chlumu a Vrabinec do Těchlovic (ČD/BUS). Jakmile vyjdete po červené značce od hřbitova v Lesné, cesta mírně stoupá mezi pastvinami. Po necelém kilometru se začne cesta po vrstevnici stáčet vlevo a v tomto místě stačí odbočit vpravo na vrchol zalesněného kopce Netterskoppe, který je vzdálen cca 250 metrů. Pozor však na pasoucí se skot. Nejlépe je jít po okraji pastviny.

Netterskoppe

           
           
           
           
           
           
     

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: