OPARNO
hradní zřícenina

Volně přístupná zřícenina hradu nad Obcí Oparno a Oparenským údolím, zapsaná na seznam kulturních památek ČR. Vede sem zelená turistická značka z Oparenského údolí. Na hrad se pohodlně dostanete i s malými dětmi.

        

Tato malá hradní zřícenina na skále vysoko nad údolím Milešovského potoka, Černodolským mlýnem, obcí Oparno a vlastně i nad dnes už skoro s jistotou zrušenou železniční tratí Lovosice - Teplice, je velmi vyhledávaným turistickým cílem Českého středohoří. Velkou škodou je v postatě stoprocentní zrušení železniční trati, kterou v roce 2013 z části zavalil sesuv na dálnici D8 u Litochovic, jenž byla velmi hojně využívána při cestách na výlety po středohoří.

Zřícenina hradu Oparno - hrady.cz

Historie hradu Oparno

Zřícenina hradu Oparno - ohradech.eu

Oparno na wikipedii

Turistická známka Hrad Oparno

Oparno - rozhlas.cz

Turistická známka hradu Opárno

Oparenské údolí >>>

Lovoš (570 m) >>>

Malé Žernoseky >>>

Chotiměř >>>

Oparno >>>

Oparenský dálniční most D8-057 >>>

Dálniční most přes údolí Chotiměřského potoka D8-058 >>>

           
        

TIP NA VÝLET

Výlet je vhodný pro rodiny s malými dětmi ve věku kolem tří let a výše. Ideálním začátkem výletu je obec Chotiměř, odkud se po zeleně značené turistické cestě dostanete přes Oparenský mlýn až na zříceninu hradu. Cestou podejdete pod dálnicí D8, která zde vede vysoko nad údolím po mostě, podejdete železniční trať, vyšlápnete si menší stoupání nad mlýnem a po hřebeni bučinami zarostlého kopce dojdete až na samotnou zříceninu. Cesta je po-hodová a malé děti ji s přehledem zvládnou a když jim po cestě slíbíte, že se na hradě podívají i do tmavého sklepa plného tajemství, určitě zaberou.

Z hradu samotného zbylo jen obvodové zdivo a část sklepení. Ovšem výhledy odtud jsou překrásné, i když pouze dílčí. Z hradu následně sestoupíte po zelené dolů k Černodolskému mlýnu (je to jen kousek), kde jistě oceníte výběh s kozičkami, které můžou vaše děcka nakrmit zakoupenými granulemi. V Černo-dolském mlýně se samozřejmě můžete řádně občerstvit a děti si jistě vyhrají na zdejším malém hřišti. Navíc můžete ve zdejším malém jezírku pozorovat rybičky i želvy.

Od Černodolského mlýna potom půjdete vpravo proti proudu potoka po modré turistické značce směrem na Oparenský mlýn. Cestou opět podejdete železniční trať, kudy s Vámi poteče i Milešovský potok. Od mlýna se pak vrátíte zpět po zelení do Chotiměři. Celý okruh měří cca 3,5 km a s občerstvením u mlýna Vás vyjde na cca 3 hodiny (podle stáří a aktivity dětí). Pokud se vypravíte na výlet s kočárkem, upozorňujeme, že posledních pár metrů před hradem a následné klesání k Černodolskému mlýnu není na jízdu s kočárem vhodné - i když jak se zdá a je vidět, lidé si poradí ;-)

           
        
  

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: