PANNA
(Jungfrau)
594 m
vrch se
zbytky hradu

Malé terénní zbytky hradu na stejnojmenném vrcholu tyčícího se nad obcí Řepčice. Od roku 1958 chráněná kulturní památka. Hrad nechal postavit Zikmund z Varterberka jako opěrný bod pro boje s husity, resp. v boji proti sousednímu hradu (1,5 km vzdálený Žižkův Kalich). V letech 1423 - 1437 byl dobit a obsazen husity, než byl opět dobit katolíky a Zikmundem z Vartenberka na císařův rozkaz zbořen. A zbořen doslova a důkladně, aby totiž již nemohl nadále sloužit jako opěrný bod pro další nepřátele císaře Zikmunda. Hrad na Panně byl podle všeho mimořádně rozlehlý, zřejmě největší ze všech hradů v Českém středohoří - byl stavěn spíše jako vojenská pevnost / základna a krom staveb na vrcholu hory, byl hrad celý obehnán obvodovým opevněním s několika baštami. Kromě rozlehlosti však hrad Panna boduje i co do výšky, neboť je i zároveň nejvýše položeným hradem v Českém středohoří.
 

Zalesněný kužel Panny se vypíná severozápadně do výšky skoro dvě stě metrů nad obcí Řepčice, do jejíhož katastru ostatně i spadá. Skalnatý dvojvrchol vypreparovaný z augititové žíly, je lemovaný na úbočích četnými kamennými sutěmi, mrazovými sruby i skalními výlevy, na západě pak se zalesněnou plošinou a jihovýchodně pod vrcholem i s malou puklinovou jeskyní. Lesní porost je smíšený, převažují smrky (bohužel aktuálně se zde kácí kvůli kůrovci), listnaté stromy zastupuje nejčastěji lípa. Na vrchol Panny se nejlépe dostanete po značené turistické cestě z obce Řepčice, odkud vede k vrcholu Panny okruh i Naučná stezka.

        

Nezapomeňte se podívat i na informace o obci Řepčice (odkaz níže).

Panna na wikipedii

Panna - jak asi vypadal hrad - youtube.com

Hrad Panna

            ¨ 
     

Zřícenina Panna - toulkypocechach.com

Hrad Panna - hrady.cz

Hrad Panna - ohradech.eu

Hrad Panna - ceskestredohori.cz

Dva znesvářené hrady nedaleko Litoměřic

Zřícení letadla Junkers JU 88 A-12 u vrchu Panna v roce 1944

Řepčice >>>

Třebušín >>>

Kalich - vrch se zříceninou >>>

Písková hora - 504 m >>>

Homole u Panny >>>

Smetánka - 491 m >>>

Zadní vrch - 528 m >>>


           
           
           
           
           
           
           

Pod vrcholem Panny se také nachází skála lidově zvaná Zkamenělá Panna. Pověst vypráví, že hospodyně poslala dvě dívky pro jahody. Děvčata začala sbírat jahody, a protože jich bylo kolem spousta, zapomněla se a domů přišla pozdě. Hospodyně se na ně zlobila a hrozila jim, že až půjdou do lesa příště a neposlechnou ji, určitě je tam něco zlého potká. Když šly za několik dnů dívky opět do lesa na jahody, hospodyně po nich chtěla, aby se vrátily do poledního zvonění. Ale situace se opakovala. Jahod bylo všude spousta, v lese svítilo sluníčko, vzduch krásně voněl a dívkám se domů moc nechtělo. Nějaká ta chvilka navíc přece nevadí. Jenže pak se ozvalo polední zvonění a s posledním úderem zvonu dívky zkameněly. Podle jiné varianty jde pouze o jednu zkamenělou dívku. Byla v lese s kamarádkou na jahodách. Když zazvonilo poledne, vyzvala jedna dívka druhou, aby se spolu pomodlily, a první odpověděla, že nemá na modlitbu kdy, protože ještě nemá plný džbán. A tak proto zkameněla.

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
27.10.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: