PAŘEZ
KLOČ
(Klotzberg)
736 m

Pařez, nazývaný též Kloč, je třetím nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Tento kopulovitý zalesněný trachytový vrch se tyčí nad zříceninou hradu Kostomlaty (špatně Sukoslav) v centrální části ČS asi 4 km západně od Milešovky, v západní části náhorní pláně Březina, která byla dlouho vojenským prostorem (pobývala zde i Sovětská armáda) a proto byl dlouhé roky nepřístupný. Na jeho svazích i vrcholu se projevuje deskovitá odlučnost znělce. Na vrcholu Pařezu jsou patrné zbytky pozůstatku triangulační věže, později místa pro navádění raket SS20 sovětské armády. Pařez svým návštěvníkům poskytuje jen dílčí výhledy, hlavně v období vegetačního klidu. Přesto však pokud budete pozorně napínat zrak, můžete vidět třeba masív Hradišťan, které jsou se svými 752 metry druhým nejvyšším vrcholem Českého středohoří.
Přístup na Pařez je z modré turistické značky mezi Lukovem a rozcestníkem "Pod Březinou" při silnici mezi Milešovem a Kostomlaty. Od rozcestníku "Pod Březinou" je to k odbočce na Pařez 2 km, z Lukova pak 2,5 kilometru. Pokud byste neznačenou odbočku náhodou minuli, tak je cca 200 metrů od rozcestníku "U velké jedle". Jakmile odbočíte na zvolna stoupající cestu k vrcholu Pařezu, asi po 250 metrech narazíte po pravé straně na trampskou osadu se srubem, ohništěm, kadibudkou, venkovním posezením i šibenicí, pod malým lomem. Cesta k vrcholu je příjemná a spirálovitě stoupá až na vrchol, kde najdete vrcholovou návštěvní knihu, bohužel ne v dobré kondici, malé kamenné mohyly i kamennou válcovitou vyvýšeninu, která je pozůstatek pro triangulační věži a následně stanovišti sovětských vojáků. Pařez se totiž nachází v bývalém vojenském újezdu "Březina", který vojáci opustili někdy v roce 1992 a ve kterém pobývali v skoro dvacet let sovětští vojáci.
Pokud byste z Pařezu šli směrem na hrad Kostomlaty po naučné stezce, dojdete k lesnímu jezírku do míst po sesuvem (dodnes činným). Kousek odtud havaroval v srpnu 1968 v husté mlze sovětský vojenský vrtulník (viz. odkazy níže).

        
        

Vrcholy Českého středohoří - Pařez

Havárie sovětského vrtulníku na úpatí Pařezu v roce 1968

Okupantům havaroval vrtulník. Čechy obvinili, že jim ho sestřelili

Srpen 1968 a pád sovětského vojenského vrtulníku u Kostomlat pod Milešovkou

           
           
           
           
        
     

U studánky >>>

Hrad Kostomlaty >>>

Kleč - 721 m >>>

Štěpánovská hora - 651 m >>>

Toran >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: