RÝDEČSKÝ KAMENNÝ VRCH
(Steinberg)
vrch, zaniklý kamenolom
483 m

Ač dnes tento vrch dnes působí z určitého úhlu spíše jako návrší s kótou 483, kdysi tomu tak nebylo. Ještě v době, než zde byl otevřen čedičový lom, měl vrcholek Kamenného vrchu nadmořskou výšku 501 metrů. Bohužel v polovině minulého století byla velká poptávka po stavebním kamenivu a tak i v Českém středohoří, které v té době ještě nebylo chráněnou krajinnou oblastí, vznikaly nové kamenolomy. Jedním z nich byl právě Kamenný vrch u Rýdeče. Kámen se zda začal dobývat v roce 1954 a jelikož v té době nebyla ještě odpovídající technika, těžený kámen se zde ručně nakládal do kolejových vozíků, které obsluhovala lidská síla, zde dokonce i ženské pracovnice. Než činnost kamenolomu zastavil v polovině 70. let minulého století velký sesuv zvětralé horniny do prostor lomu, stačila společnost Severokámen Liberec (poslední firma, která zde těžila) odtěžit skoro polovinu celého vrchu. Kamenný vrch byl poté ponechán svému osudu, časem zarostl vegetací. V prostoru lomu byly nalezeny i minerály jak chabazit, natrolit nebo thomsonit.

Nevýrazný vrchol Kamenného vrchu se nechází jen pár desítek metrů od zeleně značené turistické značky (Proboštov - Řepčice - Třebušín - Sedlo - Hlupice - Bláhov - Sokolí hřeben - Velké Březno). Pokud se zajdete podívat na horní okraj lomové stěny, dejte pozor, oplocení či výstraha tu už dávno nejsou. Vydat se sem můžete i přímo z Rýdeče po místních cestách, v čemž Vám spolehlivě pomůžou "mapy.cz".

        
        
        
        
        
        

Nedaleko bývalého kamenolomu stojí v místě, kde zelená turistická značka odbočuje z asfaltky z Proboštova na luční cestu, v malém lesíku vysoký dřevěný kříž

V průběhu zimních měsíců roků 2021/2022: výroba kovového ukotvení a nového dřevěného kříže podle přiložených výkresů. Replika dodržuje rozměry původního padlého dřevěného kříže, který již není (i podle posouzení pracovníků Národního památkového ústavu) možné, vzhledem k jeho stavu, znovu usadit. Vlastník pozemku je informován. Výroby včetně osazení kříže do terénu se ujala pila v Malečově, resp. s. r. o. KUKA CZ.

  

Rýdeč >>>

Řepčice >>>

Panna - 594 m >>>

Rýdečský vrch - 551 m >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.9.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: