ŠTĚPÁNOVSKÁ HORA
(Stephan Berg)
651m
přírodní památka

Rozsáhlý čedičový masiv severně až severovýchodně nad vsí Štěpánov vycházející z masivu Březiny. Vrchol je plochý, mírně klesající od severovýchodu (651 m) k jihozápadu (635 m). Na jeho severovýchodním úbočí pramení jeden z přítoků Lukovského potoka. Na vyšším vrcholu se rozkládají zbytky pravěkého hradiště ze závěru období knovízké kultury. V západní části vrcholu se nachází přírodní památka - jedna ze dvou nejvýše položených stepních lysin v Českém středohoří - s vzácnými hmyzími druhy (například křižák pruhovaný a přástevník medvědí) a ohroženými rostlinami (například medovník meduňkolistý, koniklec luční, hrachor panonský, modřenec, lilie zlatohlavá a pod.) Úbočí hory jsou zčásti pokryté suťovými poli,v dolních částech velmi chladnými. V západní části vrcholu stojí zarostlý mezi stromy starý dřevěný triangl.

Ze západní části vrchu lze přehlédnout celou Radovesickou výsypku, vidět je Bílinu, Bořeň, Zlatník i vzdálené Krušné hory, protější Hradišťany s Velkým Obrem, Páková hora, Setenka, Lipská hora, Solanská hora i Táhlina.

Na vrchol nevede turistická značka, lehce je však přístupný z údolí Lukovského potoka, díky modré turistické značce vedoucí z Lukova na Černčice a po cca 1,2 km stoupání po široké cestě (po které mimo jiné jezdila i vojenská vozidla Československé i Sovětské armády) odbočit vlevo ve skoro 340 st. pravotočivé zatáčce, kousek za místem kde se cesta mění v panelovou.

Štěpánovská hora – přírodní památka

Štěpánovská hora – hrady.cz

Štěpánovská hora

           
          

Studánka Štěpánov

Studánka Štěpka

Štěpánovská hora - fotoalbum

Štěpánovská hora – rajče.net

Štepánovská hora - geologická charakteristika

Hospodaření s vodou před 3000 lety

          
           
           
          
        

Toran >>>

Štěpánov >>>

Lukov >>>

Pařez - 736 m >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: