VAŇOVSKÁ SKÁLA
448 m
S VYHLÍDKOU
A ČERTOVOU STĚNOU
--------------

SKALNÍ ÚTVAR
MILENCI
(Michlmatzenswand)
-----------
& VIA FERRATA
LUŽICKÁ SPOJKA

Vaňovská skála
Na severním svahu rozložitého Vaňovského vrchu (561 m), přímo nad centrální částí ústeckého Vaňova, v nadmořské výšce 448 metrů, se tyčí tzv. Vaňovská skála. Když se na ní člověk dívá od řeky z Vaňova či protější Brné, působí opravdu impozantně - Alžbětinu vyhlídku, jak byla též v minulosti nazývána, prostě nelze přehlédnout - na první pohled Vás totiž upoutají pouze dvě místa a to Vrčkočská skála (NPP Vrkoč) a právě Vaňovská skála, pod kterou ve svahu přímo září tzv. "Čertovka", jenž je místem občasného řícení kamenů směrem do Vaňova.
Tato krásná vyhlídka, dříve zvaná "Alžbětina", na Vaňovské skále, odkud jsou nádherné výhledy do údolí Labe s Vaňovem a Brnou i na část krajské metropole, Střekovská zdymadla, hrad Střekov i protější Vysoký Ostrý (587 m) se nachází jihozápadně od Podlešína, na konci louky po levé straně silnice na Chvalov, kde byste asi čekali cokoli, jen ne tak krásný výhled. Dnes je toto místo na mapách označováno jako "Skály". Je zde i startoviště pro paraglidisty (přistávací plocha zvaná Čerťák je dole ve Vaňově) i poměrně nová lezecká ferrata "Lužická spojka". Nástupní bod na ferratu je pak dole pod Vaňovskou skálou, jen malý kousek Čertovkou, hned vedle dvou samostatně stojících skalních útvarů, zvaných "Milenci". Cesta k nástupnímu bodu na ferratu je vpravo od vyhlídky, značená šipkou a na části cesty pak i "lanovým" zábradlím.

Ideálním počátečním bodem pro výlet k vyhlídce je autobusová zastávka v Podlešíně, kam se dostanete autobusem z centra krajské metropole za necelou půlhodinku. Vydáte se po žluté značce směrem na Litochovice a po cca 1,4 km za obcí v místě, kde silnice vstupuje do "lesa" je odbočka vlevo "K Vaňovské skále". Bohužel turistické ukazatele někdo odcizil a tak je třeba zahnout vlevo těsně před lesem. O kus dál už je pak rozcestník "Skály odb.". Nenechte se zmást loukou, na jejím konci je opravdu úžasná vyhlídka.
Jinak do Podlešína můžete místo autobusem dorazit i pěšky po žluté od Střekovských zdymadel a ještě si u toho odskočit k Vaňovskému vodopádu a Vrkočské vyhlídce. V tom případě doporučuji i prohlédnout odkaz "Podlešínský potok". Od Vaňovské skály pak můžete vyrazit kousek po žluté a pět dolů do Vaňova po modré a třeba si u toho odskočit například k "Milencům" či na "Josefínku.

Milenci
Dvojice od sebe usazených skalních útvarů na severním úbočí Vaňovského vrchu, pod Vaňovskou skalou, kousek od nestabilní stěny zvané "Čertovka", známé svým občasným řícením, ohrožujícím část Vaňova. Dva skalní obři jsou vypreparovaní ze zvláště odolné porfyrické žilné horniny, lamprofyru s vyrostlicemi Ti-augitu a olivínu, tzv. monchiquitu, jemuž zřejmě vděčí za svojí životnost.
V některých průvodcích naleznete Milence označené jako skalní vyhlídku. Ta tu v minulosti opravdu bývala, ovšem vegetace povyrostla natolik, že jakžtakž dílčí výhledy poskytuje "plácek" pod Milenci jen v zimních měsících. Některé mapy označují levé skalisko (při pohledu směrem k řece) jako "Strážce Vaňova" a pravé "užší" pak jako "Vaňovskou jehlu - Bandstein". Oba milenci jsou zároveň oblíbenými lezeckými terény.

           
           
          
           
          

Vaňovská skála

Lužická spojka, Vaňov

Via ferrata - Lužická spojka

Okruh přes Vaňovské vyhlídky a ferratu Lužická spojka

Via ferrata Lužická spojka

Lužická spojka C - nová Kodlova ferrata ve Vaňově

Lužická spojka

Ferrata Lužická spojka na facebooku

Město Ústí nad Labem musí znovu zajistit svah
Čertovka ve Vaňově proti sesuvu (09-2019)

Ve Vaňově hrozí další sesuv na Čertovce.
Opravy mohou stát až deset milionů (09-2019)


           
           
           
           
           
   ¨ 

Podlešín >>>

Vaňov >>>

Vyhlídka Josefinka >>>

Vaňovský vodopád >>>

Podlešínský potok a Čertův mlýn s vodopádem >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: