VELKÉ BŘEZNO
horní zámek

Nový zámek v empírovém stylu si nechal vystavět nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek v letech 1842 - 1845. U zámku byl založen i zámecký park s důrazem na vzácné stromy a keře. V období let 1885 - 1910 prošel přestavbou ve stylu romantické neorenesance. Na zámku pobývala i Žofie Chotková (spolu se svým mužem Ferdinandem d´Este zastřelena v Sarajevu - atentát, záminka vzniku první světové války). Chotkové zámek vlastnili až do roku 1945, kdy jim zabaven na základě "Benešových dekretů" (Karel Maria Chotek se totiž hlásil k německé národnosti i ke členství v NSDAP).  Toto nádherné sídlo následně sloužilo jako dětský domov, politická škola i jako armádní sklad. Naštěstí je od doku 1958 prohlášen kulturní památkou a od osmdesátých let minulého století je přístupný veřejnosti, která zde může obdivovat zámecké interiéry a nábytek s dobovým vybavením z devatenáctého století. V roce 1893 byla postavena v zámeckém parku horního zámku kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova podle architekta Ernsta Fleischera. Nečekal jí však dlouhý osud, v srpnu 1965 nechaly úřady kapli uzavřít a tehdejší majitel Krajské středisko státní památkové péče požádalo Ministerstvo kultury o vyjmutí stavby z památkové péče, protože údajně „nebylo schopno v dohledné době zajistit opravu“, 20.10.1965 upustilo Ministerstvo kultury od památkové ochrany a v březnu roku 1966 byla kaple zbourána.
Za druhé světové války měl v zámku být umístěn ústav "Lebensborn", který měl údajně umožnit jeho majitel Karel Mária Chotek. Nakonec byl však tento projekt umístěn na jeho druhém zámku ve Veltrusích (jediný zdokumentovaný na území Protektorátu Čechy a Morava).

Státní zámek Velké Březno
(otevírací doba, vstupné)

Zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno (Nový zámek) – hrady.cz

           
           
           
           
           
            
     

Nový zámek Velké Březno na wikipedii

Turistická známka Velké Březno

Zimní spánek (01-2020)

Bývalá kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

VELKÉ BŘEZNO
dolní zámek

Trošku obsáhlejší historii má tzv. "dolní" zámek, jenž byl vystavěn na místě původní vartenberské tvrze postavené v letech1472 - 1486, kam se následně přestěhovali Vartemberkové z blízké Varty. V roce 1528 přechází tvrz do majetku Salhausenů, kteří jí přestavěli na renesanční zámek. V sedmnáctém století zámek třikrát vyměnil majitele, než se v roce 1841 dostalo do majetku Chotků, resp. Karla Chotka, který nechal přistavět další patro / podkroví. Součástí dolního zámku byly i barokní konírny s dvorem.Po smrti jeho dcery Sofie, který zámek obývala se zámek dostává do rukou její příbuzné, tety Ady Chotkové, která jen přizpůsobila na Charitaticní domov řádu Nejsvětější Eucharistie, ke kterému dal svolení samotný papež. Ada se stala první matkou představenou. V krátkém období druhé světové války tu byl umístěn vojenský lazaret. Po roce 1945 přechází pod státní správu jako domov důchodců, po roce 2007 přejmenován na "domov pro seniory", který zde funguje dodnes.

Zámek Velké Březno (Starý zámek) – hrady.cz

     

Velké Březno >>>

Skalní hřib na Magnetovci, Magnetovec >>>

Fráž >>>

Zámecký vrch & Loupežnická jeskyně & hrad Varta >>>

Kočičí hlava - 426 m >>>

Železniční stanice Velké Březno >>>

Tip na výletBývalá drtička kamene nad Velkým Březnem >>>

Přívoz Velké Březno - Neštědice >>>

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
26.11.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: