VÝŘÍ VODOPÁD

Zřejmě nejvyšší vodopád českého středohoří, který padá ve Výřích skalách z výšky skoro 50 metrů po nepřístupných kaskádách o osmi stupních na "Průčelském potoce", který pramení jen o něco výše. Lehce přístupná je pouze vrcholová partie na vrchu skal, odkud je ale vodopád špatně viditelný, navíc z míst vhodných jen pro zkušené turisty / horolezce. Spodní část vodopádu je těžko přístupná po kamenné suti a ani odtud nelze spatřit celý vodopád naráz. To ho činí ještě tajemnějším než je, protože je závislý hlavně na dešťových srážkách a navíc jej některé mapy opomíjí či jej zaměňují za nedaleký, mnohem menší "Průčelský vodopád".
Pokud se rozhodnete pro přístup k horní partii vodopádu, nabízí se jako výchozí bod okolí nejvýše položené obce v České středohoří - Němčí, odkud se dá jít po červené značce přes Trpasličí kameny směr Střekov a poté odbočkou po neznačené cestě (viz. mapa v jednom z obrázků) až k vodopádu. Ke spodním partiím zase musíte vystoupat od kapličky z
Brné Průčelskou roklí vzhůru asi 1,5 km po naučné stezce "Pod Vysokým Ostrým" až do 180 stupňové zatáčky za Průčelským vodopádem, kde najdete i informační panel o Výřích skalách a těsně před touto zatáčkou sledovat slabý tok Průčelského potoka až přímo ke skalám. Je to ale velmi obtížná cesta.

           
        

Výří vodopád

Výří vodopád (spodní část) - youtube.com

Výří vodopád - tajemstvistredohori.cz

Foto Průčelského a Výřího vodopádu

Horolezecký průvodce Výřích skal

Naučná stezka „Pod Vysokým Ostrým“

Naučná stezka Pod Vysokým Ostrým

Naučná stezka "Pod Vysokým Ostrým"

          
           
        
  

Široký vrch - 659 m >>>

Průčelská rokle >>>

Průčelský vodopád >>>

Brná >>>

Střekov >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: