|
|
Máte na svém pozemku padlý strom či dokonce několik padlých stromů? Pokud tato skutečnost nikoho neohrožuje (na životě či majetku) nebo nebrání v pohybu (průchozí nebo průjezdní cesta přes váš pozemek), nikdo vás nebude nutit abyste padlé dřevo odstranili i přesto, že jste za tyto stromy odpovědní. Tedy v případě, že jde o lesní pozemek či zalesněnou část pozemku, kde se stromy nakonec v přirozeném cyklu samy rozloží. V ostatních případech, tedy třeba na zahradě, kolem nemovitostí a pod., je lepší přistoupit v odstranění. Samozřejmě nikdo vám nebude bránit padlý strom zlikvidovat ve své režii (pokud s tím máte zkušenosti, sílu i patřičné vybavení), vždy je však lepší přenechat tuto práci najatému odborníkovi.
Než se však ozvete odborníkovi, rozmyslete si, co udělat s rozřezaným stromem, tedy kusy kmenu a hromady větví, popřípadě i pozůstalým pařezem. Kmen lze totiž rozřezat na jednotlivé kusy krbové délky, větve se dají zlikvidovat pomocí štěpkovače, pařez se dá zlikvidovat frézou či chemií, dřevo se dá i odvézt. Záleží na rozhodnutí klienta a jeho finančních možnostech.
A právě zde lze ušetřit hodně peněz. Pořezané dřevo můžete sami zpracovat a po vysušení použít jako palivo do krbu či kamen nebo jej můžete nabídnout třeba sousedům. Stejně tak ořezané větve mohou na hromadě v koutě zahrady dobře posloužit. Nejenže pomalu začnou tlít a rozpadat se, poslouží ale i jako zimní útočiště pro mnohá drobná lesní zvířata.
|