Pokud máte na svém pozemku rizikový strom, tedy strom, který je například dutý, hnije, nebo je nebezpečně nakloněný směrem k nemovitému majetku, vlivem povětrnostních podmínek hrozí jeho zřícení a ohrožení života obyvatel či majetku vašeho či v sousedství, popřípadě, jedná-li se o strom, jehož vychýlení či malý prostor kolem něj neumožňuje bezpečné pokácení, tak v takovém případě přichází při jeho odstranění na řadu tzv. rizikové kácení. Při něm náš pracovník vyleze po kmeni do koruny stromu, odkud odřezává jednotlivé větve a následně i kmen a po částech a v závislosti na okolním prostoru, jeho části buď shazuje nebo spouští pomocí lanové techniky dolů.

           

Pokud máte na svém pozemku rizikový strom, neotálejte s jeho odstraněním příliš dlouho. Žijeme v době, kdy díky klimatickým změnách dochází čas od času k extrémním klimatickým jevům, mezi něž patří i bouřky, silný vítr, vichřice či orkán. Je vždy lepší zdroj ohrožení včas eliminovat a zabránit tak vzniku možným hmotným škodám, které bývají nezřídka kdy i fatální. Rozhodnutí zda například přijít o oblíbenou dominantu zahrady či předejít preventivně velkým hmotným i finančním škodám, je jistě složité, vždy by měl ale zvítězit zdravý rozum. Tedy vyvarovat se hrozící škodě ... Při rizikovém kácení je však třeba počítat s tím, že část zahrady v bezprostřední blízkosti "káceného" stromu, tedy třeba okrasné keře, vypiplaná skalka, sádroví trpaslíci a pod. může (nebo spíše bude) poškozená pádem či spouštěním větví a částí kmenu. A též bude Váš okrasný trávník zasypán velkým množstvím dřevěných pilin z řezu motorové pily. Je to ale jen malá, byť mnohdy nepříjemná daň ... A nezapomeňte, že jakékoliv kácení větších stromů, je ze zákona podmíněno vydáním příslušného povolení. O žádost můžete požádat třeba i prostřednictvím datové schránky na místně příslušný orgán ochrany přírody – obecní úřad, v jehož územním obvodu chcete kácet. O kácení dřevin rostoucích mimo les totiž rozhodují příslušné místní obecní a městské úřady, ve velkých městech úřady městských částí. Samozřejmě, pokud si nevěříte, můžeme potřebné povolení vyřídit za Vás. Stejně tak Vám můžeme zajistit odvoz a likvidaci pokáceného kmenu a stromové hmoty (štěpkování větví).

Pro lepší obraznost se podívejte na naší malá fotoSTORY.

                       
 

Doufáme, že jsme Vám alespoň trošku nasadili brouka do hlavy. Samozřejmě jen v tom dobrém, odpovědném. Nestojíme o to, aby se Vám zdály třeba nepříjemné sny, jak Váš krásný stříbrný smrk jednoho dne při poryvu větru udělá "papá" a projede jak nůž máslem sousedovou střechou od garáže. A nedej bože, aby v ní stál ještě necelý rok starý bavorák ... ;-)

Kromě rizikového kácení stromů ještě nabízíme tzv. "havarijní" kácení stromů, tedy urgentní řešení, kdy hrozí bezprostřední pád stromu ohrožující majetek či životy. Obvykle havarijní kácení řešíme / realizujeme do 48 hodin.

A ještě malé poučení pro "kutily" ;-) Rizikové kácení nebo též "postupné" kácení stromů, je nejnáročnější a velice riziková část stromolezecké činnosti. Nebezpečí při této práci nesmí podceňovat začátečníci ani zkušení profesionálové. Velké množství úrazů při postupném tzv. rizikovém kácení je jedním z mnoha důvodů, proč by měla být tato práce přenechána výhradně zkušeným a vyškoleným profesionálům. Pro dosažení schopností a znalostí potřebných pro vykonávání této činnosti je třeba projít dlouhým a náročným psychickým i fyzickým výcvikem pod vedením zkušených profesionálů.